Chystáte se na výšlap do hor? Nepodceňte přípravu

Taková pěkná túra do hor může být skvělý relax, ale také pořádně nebezpečná záležitost. V první řadě nesmíte podcenit přípravu. Mohlo by vás to přijít hodně draho.

Babí léto a nádherný podzim jsou teprve před námi, a to láká k nějakému tomu pěknému výletu, ideálně do hor, pryč od stresu, shonu, vstříc přírodě a vyčistit si hlavu. Jenže mnozí lidé často nejsou připraveni na to, co by je v horách mohlo potkat.

Dobrá výbava

V první řadě výlet dobře naplánujte, vezměte si mapu a podívejte se, jak bude vypadat terén, jaké je převýšení a zvažte, jestli to opravdu dáte po fyzické stránce. K takovému výletu budete potřebovat opravdu kvalitní výbavu. Ne, že si vyrazíte ve starých keckách. Určitě se bude hodit funkční oblečení, které odvádí pot. Zároveň nezapomínejte, že počasí v horách je proměnlivé a tak do své výbavy, ač teď je třeba hezky, přidejte lehkou bundu a pláštěnku. Dobré boty jsou samozřejmě základ. Oblečení by v ideálním případě mělo být takové, které dokáže odvádět pot.

Milovníci výhledů rádi vyšlápnou na Tobiášův vrch

Jídlo a pití

Vyrazit si jen tak bez chleba a bez vody, jak se zpívá ve známé české písničce, to také není rozumné. Rozhodně to nedoporučujeme. Na výšlap bude každý z výletníků potřebovat alespoň litr a půl pramenité vody. Čím více, tím lépe, ale na druhou stranu čím více lahví s vodou poberete, tím více váhy potáhnete.

Rozhodně si neberte žádné řízky. Ideální je taková svačina, která zasytí a zároveň po ní nebudete potřebovat poobědovou siestu. Vezměte si cereální pečivo, namažte si ho mazacím sýrem, nebo si do něj dejte kousek salámu. Rozhodně nedoporučujeme nic, co by se mohlo zkazit, takže šunku si dejte až po návratu z výletu.

Ovoce a zelenina

Určitě se bude hodit také ovoce a zelenina. Ideální je to, co se dá nakrájet na hranolky a zavřít do plastové krabičky. Nějaká ta sušenka ale také nebude od věci, kdyby bylo zapotřebí doplnit rychlé cukry.

Lékárnička

S sebou si pak do malé taštičky vezměte polštářkovou náplast, malou dezinfekci, obvaz a prášky proti bolesti, případně alespoň tea tree olej proti dotěrnému hmyzu.

Tip na výlet: Ze Špičáku kolem ledovcových jezer

Důležité kontakty a telefon

Před túrou si pro všechny případy dobijte telefon do plné kapacity. Zároveň si pro jistotu vezměte power banku a možná raději i klasickou mapu. Do telefonu si také uložte číslo na horskou službu, pro všechny případy. Určitě si cestu naplánujte tak, ať se nevracíte za tmy. Ačkoli jste si třeba vzali čelovku, mějte na paměti, že jste v neznámém terénu a můžete tak snadno někam spadnout a zranit se.

Dnes, 17:45
Víte, za jakých okolností, jak a proč vznikaly světoznámé značky dnešních automobilů? podívali jsme se...
Dnes, 15:35
Říkává se, že mušky se v domácnosti objevují se švestkami a pak zase samy od sebe...
Dnes, 13:25
Komerční článek
Participativní rozpočet zakořenil v desítkách obcí, občané navrhují projekty, hlasují o nich, komentují je a společně...
Dnes, 13:25
A je to v pytli! Tuhle lehce depresivní větu byste mohli začít klidně říkat i...
Dnes, 11:15
Účel světí prostředky. Ano, tento výrok se přisuzuje obávaným a nemilovaným jezuitům, kteří nejsou v...
Dnes, 10:11
Jasně, je to všechno na houby! Ale naši humoristé se snažili a vtipy ze zářijového...
Dnes, 09:05
Devadesátá léta vyprodukovala v televizní, resp. seriálové tvorbě značné množství nezapomenutelných děl. Ať už to...
Včera, 15:40
Sushi je velká dobrota, kterou si Češi v poslední době opravdu velmi oblíbili. Jenže je...
Včera, 11:40
Roku 1617 koupil středočeskou obec Sluhy ležící severně od Prahy Emfryd Berbisdorf za 19 000...
Včera, 10:20
Po válce se totiž chtěl pomstít za holokaust a zabít šest milionů Němců. Nepodařilo se...
Včera, 09:05
Komerční článek
Postupný roll-out 5G sítí po celém světě s sebou přináší strhující synergii. Konektivita, cloudové služby,...
Reklama