Ekosexuality je v současnosti více než širokým pojmem. Může znamenat důraz na ekologickou stopu zanechávanou naší sexualitou (s tím souvisí např. ekologické a veganské sexuální pomůcky), ale i zcela novou sexuální identitu. Ekosexuálem se může nazývat také osoba, která považuje přírodu za romantické a vzrušující místo a Zemi za svou milenku nebo třeba ekolog hledající na internetové seznamce podobně smýšlející osobu.
Prvními známými ekosexuálkami jsou Beth Stephensová a Annie Sprinklová, které v roce 2008 uspořádali „svatební ceremonii“ se Zemí v kalifornském Santa Cruz. Zatímco Beth je profesorkou umění, Anni získala doktorát v oboru teorie lidské sexuality. Společně se snaží najít spojnice mezi ekologií a sexualitou v různých kontextech a nazývají se sexekoložkami.
Svatby v přírodě s přírodou
„Chceme, aby byla ekologie sexy a plná veselí a smíchu,“ shodují se zakladatelky hnutí, které pořádá přednášky, společné procházky přírodou i představení, v nichž vstupují „ve svazek manželský“ třeba s Měsícem, vodou, horami nebo půdou. Cílem těchto představení podle nich je, abychom začali Zemi vnímat víc jako milenku než jako matku. V tom podle nich leží klíčk tomu, abychom byli ohleduplnější vůči planetě i ve chvíli, kdy jde o naše osobní sexuální chování.
Ekologie a sex je dodnes nejvíce spojen s tím, jak ekologové mění své sexuální chování kvůli snížení zátěže planety. Právě na tuto otázku se zaměřila Stefanie Iris Weissová, autorka knihy Eco-sex: Přejděte v posteli na zelenou a udělejte svůj milostný život udržitelným. V knize z roku 2010 se proto věnuje uhlíkové stopě, znečištění vod hormony z hormonální antikoncepce, použití toxických materiálů nebo třeba veganským sexuálním pomůckám (vyrobené tak, aby neobsahovaly žádné zvířecí produkty jako je např. kůže). Poptávka po tomto typu zboží v posledních letech velice roste, veganský sexshop najdete třeba v Berlíně.
Široký pojem
Sexekologové se přitom nebrání ani dalším možným chápáním termínu ekosexuál včetně toho, že někdo provozuje sex se zemí, stromem nebo třeba vodopádem. Životní i pracovní partnerky Beth a Annie se účastní také Pride pochodů v San Francisku a usilují o přidání písmena E za ekosexuály do zkratky LGBTQI (zkratka označuje lesby, gaye, transgenderové jedince, queer jedince a intersexuální jedince). Spolu se svými spolupracovníky vydaly už dva ekosexuální manifesty a dvě ekosexuální sympozia.
Beth a Annie jsou průkopnicemi ekosexuality a sexekologie, ale rozhodně nejde o jediné příslušnice tohoto hnutí. Podle jejich odhadu se jako ekosexuál v současnosti identifikuje kolem dvěstě tisíc lidí a po celém světě přibývají noví. Roste i počet představení, přednášek a workshopů – mezi ty nejaktuálnější patřil australské Ekosexuální lázně, představení kombinující sexuální vzrušení, nahotu, flóru a pornografii.
Není dobrý sex jako dobrý sex
Weissová by toto vše měla ve své knize přehledně a podrobně shrnovat: v první části věnované svádění se zabývá eko-randěním, eko spodním prádlem, eko parádou pro environmentálně citlivé krásky a organickými afrodiziaky včetně vína; v druhé, zaměřené na sexuální zdraví, rozebírá kondomy, pilulky, alternativy k Viagře a zdravý (čili sexy) životní styl; a ve třetí pak radí, jak si online najít ekologicky uvědomělý protějšek, jaké existují zelené hračky a jak vypadá eko-rodičovství.
Z jejích návodů se dozvíte, jak si ustlat v biobavlnce, nanést organický make-up, vybrat veganské sexuální hračky, nažhavit se lokálně pěstovanou bio-okurkou a dlouholetou partnerskou nudu zahnat tantrickým sexem a bylinnými povzbuzovadly. Ale samozřejmě zdaleka nejen to. Podle autorky zůstává krutou pravdou, že pokud jste dosud nepomysleli na ozelenění vašeho sexuálního života, stále zůstáváte — navzdory všem používaným hybridním autům, kompostům či bioproduktům — environmentální katastrofou. „Sex může být jednou z nejméně škodlivých forem zábavy (a cvičení) na planetě, ale jen když ho děláte správně. Zelený sex nemusí být čistý jako lilie, může být tak drsný, jak jen si budete přát. Ale jestliže chcete, aby byl sexem opravdu dobrým (ve všech smyslech slova), pak nastal čas, aby se váš milostný život stal opravdu udržitelným,“ stimuluje Weissová čtenáře v úvodu knihy.
Jsem ekosexuál/ka!
Identitární větev ekosexuálního aktivismu má dokonce svůj vlastní „vědecký“ časopis s názvem The Journal of EcoSex Research, kterého bohužel zatím vyšlo pouze jediné číslo. Časopis vedle zmíněného Manifestu ekosexu obsahuje také životní příběhy hlavních protagonistek ekosexuálního hnutí, slovníček ekosexuálních pojmů a fotografie lidí v podivných oblečcích na jejich „svatbách“ s přírodními živly — sňatek s mořem, horou, Měsícem nebo sněhem by vám ale české úřady nejspíš do občanky nezapsaly, a totéž zřejmě platí i v zemi jinak údajně neomezených možností.
Ekosex jako kultura na druhou
Nejrůznější roviny ekosexuálních aktivit se protínají v jednom poněkud paradoxním bodu: zatímco příroda de facto lidi odměňuje pocitem slasti za jejich snahu se rozmnožovat, civilizační logika slast od rozmnožování odděluje, takže „mít sex“ přestalo automaticky znamenat „mít děti“. Všechno kulturní haraburdí, které se za staletí kolem sexu nahromadilo, tak vlastně působí „proti přírodě“, snaží se ono sexuální zvíře v nás spoutat a vsadit ho do civilizované klece. Teprve v čase globální environmentální krize se oklikou vracíme k přírodě, od níž jsme se ve skutečnosti oddělili jenom napůl, a prostřednictvím dílčích zlepšováků si to u ní chceme vyžehlit. Jenomže mnohé takzvaně eko-sexuální aktivity zpravidla neznamenají návrat od kultury k přírodě, ale vlastně jakousi kulturu na druhou, která lidi nezřídka nutí k něčemu, čemu by se dalo říkat eko-fetišismus.
Manifest ekosexu
1. Jsme ekosexuálové. Země je naše milá. Jsme šíleně, toužebně a nekompromisně zamilováni a vážíme si tohoto vztahu každý den. Abychom se Zemí vytvořili vzájemnější a udržitelnější vztah, spolupracujeme s přírodou. Se Zemí jednáme s laskavostí, respektem a touhou.
2. Milujeme se se Zemí. Jsme milovníci vody, země, ohně a vzduchu. Beze studu objímáme stromy, masírujeme zemi svýma nohama a vedeme erotické řeči s rostlinami. Plaveme nazí, uctíváme Slunce a zíráme na hvězdy. Hladíme skály, uspokojují nás vodopády a často obdivujeme pozemské křivky. Milujeme Zemi prostřednictvím svých smyslů. Oslavujeme svoje body Z. Jsme špíny.
3. Jsme rychle rostoucí, globální ekosexuální komunita. Tato komunita zahrnuje umělce, hudebníky, sexuální pracovníky, sexuology, léčitele, environmentální aktivisty, přírodní fetišisty, zahradníky, byznysmeny, terapeuty, právníky, mírové aktivisty, ekofeminist(k)y, vědce, učitele, (r)evolucionáře, živočichy a další různé entity. Jsou mezi námi sexekologové, kteří zkoumají kulturní průniky sexuologie a ekologie. Jako konzumenti nakupujeme bio, lokální a organické zboží. Ať už na statku, ve vodě, v lese, na venkově nebo ve městě, udržujeme spojení a empatii s přírodou.
4. Jsme ekosexuální aktivisté. Zachráníme hory, vodu a ovzduší jakýmikoliv prostředky, zejména prostřednictvím lásky, radosti a naší svůdností. Zastavíme znásilňování, zneužívání a otravování Země. Neodpouštíme násilí, i když uznáváme, že někteří ekosexuálové mohou bojovat proti těm největším škůdcům Země občanskou neposlušností, anarchií nebo strategií radikálního environmentálního aktivismu. Za své přijímáme revoluční taktiku umění, hudby, poezie, humoru a sexu. Neúnavně pracujeme a hrajeme za spravedlnost vůči Zemi a globální mír.
5. Ekosexuál je identita. Pro některé z nás je ekosexuál primární (sexuální) identitou, ať už si ostatní myslí, co chtějí. Ekosexuálové mohou být GLBTQI (gayové, lesbičky, bisexuálové, transsexuálové, tázající se, mezipohlavní), heterosexuální, asexuální nebo zkrátka Jiní. Podporujeme ekosexuální coming-outy. Jsme všude. Jsme polymorfní a šíříme se s pylem. Vzděláváme lidi v oblasti kultury, komunity a v praktikách ekosexu. Považujeme za evidentní, že jsme všichni součástí přírody, nikoliv něčím mimo ni. Veškerý sex je tudíž ekosex. Ekosexuální revoluce ekosexu chce TEBE! Přidej se k nám!
6. Ekosexuální slib: Slibuji ti, Země, lásku, čest a péči, dokud nás smrt navěky nespojí.