Co možná ještě nevíte o největším suchozemském savci

Slon je souhrnný český a slovenský název pro dva rody chobotnatců. V současnosti známe tři žijící druhy, které náleží do dvou rodů.

Jedná se o slona afrického, největšího suchozemského savce, který dorůstá výšky až čtyř metrů, slona pralesního a jihoasijského a jihovýchodoasijského slona indického, jenž je menší než jeho africký příbuzný a má výrazně menší uši a kratší kly. Jeho areál rozšíření se nachází kompletně mimo africký kontinent. Dle IUCN populace slona indického dlouhodobě neustále klesá. Přestože jsou chráněni, jsou stále nelegálně zabíjeni. Kvůli slonovině pak následně umírají rovněž i osiřelá mláďata. Neustále se také zmenšuje i území, kde mohou žít, a to následkem růstu lidské populace.

Slon pralesní je malý druh slona žijící v tropickém pralese západní Afriky, který byl dříve považován za poddruh slona afrického, ale na základě analýzy DNA bylo zjištěno, že se jedná o samostatný druh. Slon africký a slon pralesní se na základě vědeckých poznatků začali vyvíjet odděleně asi už před 2,63 miliony let. Dnes se spolu oba druhy nekříží. Velice blízkým příbuzným slona byl i vyhynulý mamut.

Jak vypadají horké sloní dny? Příliš se od těch našich neliší

Sloni mají již při narození hmotnost okolo sta kilogramů. Největší slon byl doposud údajně zastřelen v Angole v roce 1974. Jeho hmotnost prý dosahovala až 10 400 kilogramů. Sloní samice bývají březí dvacet až dvacet dva měsíců. Jedná se o nejdelší dobu březosti u suchozemského zvířete. Sloni se dožívají věku šedesáti až sedmdesáti let.

V pomyslném žebříčku nespavosti mezi savci vedou sloni

Sloni náleží k tzv. mimochodníkům, což v praxi znamená, že se pohybují vždy oběma nohama na jedné straně těla. Dospělý slon dokáže za den spořádat sto až tři sta dvacet kilogramů rostlinné potravy a denně jejím hledáním sloni stráví až osmnáct hodin. Na spánek jim tak zbývá velice krátká doba. Jejich trávicí ústrojí však dokáže zpracovat pouze jen přibližně 40 % z celkového zkonzumovaného množství. Zbytek projde zažívacím traktem nestráven. V teplém období slon dokáže spotřebovat až dvě stě litrů vody denně, neboť sloni se dokážou chladit i odpařováním vody z celého povrchu těla tím způsobem, že jejich pro vodu propustná pokožka se zvyšující se teplotou propouští stále více vody.

FOTO: Co možná ještě nevíte o největším suchozemském savci

Co možná ještě nevíte o největším suchozemském savci - Sloni pochodující k napajedluCo možná ještě nevíte o největším suchozemském savci - MAMUT (MAMMUTHUS PRIMIGENIUS)Co možná ještě nevíte o největším suchozemském savci - Slon AfrickýCo možná ještě nevíte o největším suchozemském savci - Slon pralesní

Slon se nejprve vyvinul z jemu podobného předka mastodonta, poté v mamuta a následně již do své dnešní podoby. Během období celého svého vývoje se stačil přizpůsobit typu potravy v Africe a v Indii. Jeho předci totiž žili na Sibiři, v Evropě a v Severní Americe.

V minulosti byli sloni poměrně často využíváni k válečným účelům, při popravách, ale také jako dopravní prostředek a zejména pak k přenášení těžkých břemen. Bývali přítomni rovněž i při nejrůznějších obřadech.

Dnes, 11:39
Svatý František zahání lidi do chýšek, praví pranostika. Teplo tedy postupně střídá zima a je...
Dnes, 10:20
Jíst zdravěji, a přitom všechno co máte rádi? Ano, jde to a je to docela...
Dnes, 08:59
Komerční článek
Jaké je řešení? Nová studie advokátní kanceláře Toman & Partneři nastínila, že klíčová je transparentní...
Dnes, 08:59
Sdílení zkušeností a příkladů dobré praxe, jak mohou firmy implementovat opatření ke zvládnutí pandemie covid-19,...
Dnes, 08:11
Když se dnes řekne teroristický útok, každého asi napadne výbuch, šílený střelec nebo něco podobného,...
Včera, 15:40
V uplynulém měsíci září jsme si státním svátkem připomněli významné výročí naší české státnosti. Kníže...
Včera, 13:56
Vláda Andreje Babiše věděla od půlky srpna o druhé vlně covid-19. Měla k dispozici matematické...
Včera, 13:40
Stres a strach, to jsou faktory, které opravdu podstatně ubližují naší psychice. Nyní, tedy v době,...
Včera, 13:00
Kriminalisté z oddělení hospodářské kriminality pátrají v souvislosti s neoprávněným vyplacením kompenzačního bonusu po totožnosti...
Včera, 11:40
Kořeny habsburské dynastie sahají daleko do minulosti a jsou spojeny s mnoha zásadními událostmi. Jednou...
Včera, 09:20
Miliony částeček mikroplastů mohou denně spolykat děti krmené z plastových lahví. Uvádí to nová studie,...
Reklama