Coolidgeův efekt funguje u prezidenta USA stejně jako u drůbeže

O co jde? Vlastně by se to dalo nazvat evoluční strategií. Samec, a to i lidský, cítí větší ochotu k sexu s novými partnerkami než s těmi, které již zná. A to proto, aby se jeho geny mohly rozšířit co možná nejvíce. Své jméno dostal tento jev podle historky, která se traduje o 30. prezidentovi Calvinovi Coolidgeovi (1872 – 1933) a jeho manželce.

Stalo se to tak. V době, kdy byl Coolidge prezidentem USA (1923 – 1929), navštívil se svou manželkou experimentální státní farmu. Prohlídku však absolvovali odděleně. Když první dáma přišla k výběhu slepic, všimla si, že kohout se velmi často pářil. Zeptala se průvodce, jak často se to děje. Ten jí odpověděl: „Mnohokrát během dne.“ Na to paní Coolidgeová odvětila: „Řekněte to prezidentovi, až sem přijde.“

Když prezident tento vzkaz opravdu dostal, jen se zeptal: „A pořád se stejnou slepicí?“ Odpověď zněla: „Ne, pane prezidente, pokaždé je to jiná“. A na to prezident odvětil: „Řekněte to paní Coolidgové“.

Později vědci experimentálně ověřili, že tento efekt není běžný jen u slepic, ale také třeba u krys, kdy již jinak netečného krysího samce vyburcuje k nové aktivitě přidání nové samičky do jeho skupiny.

Aféru s doutníkem a stážistkou Clinton před 24 lety ustál, Monika se kvůli ní trápí dodnes

Pokud je tato historka o Coolidgeových pravdivá, můžeme z ní usuzovat to, že první dáma se možná cítila v daném ohledu manželem poněkud zanedbávaná. Jinak ale bylo jejich manželství harmonické anebo tak aspoň navenek vypadalo. Už jen proto, že se v něm sešli dva inteligentní lidé.

Grace Anna Coolidgeová se narodila se 3. ledna 1879 v Burlingtonu ve státě Vermont jako jediné dítě v rodině Issaclara a Lemiry Goodhueových. Její otec měl zajímavé povolání, byl inspektorem parníkové dopravy na jezeře Champlain. Matka byla v domácnosti a naučila dceru mnoha dovednostem při vedení domácnosti. Vedle toho se Grace dostalo i výjimečného vzdělání, na dívku zvlášť.

Celoživotní tajemství Jacqueline Kennedyová. Zítra by slavila 90. narozeniny

Do místní veřejné školy začala chodit v pěti letech. Při učení na základní škole se zajímala o hudbu a navštěvovala hodiny hry na klavír. V roce 1893 studovala na střední škole latinu, francouzštinu, geologii, biologii a chemii. Rovněž absolvovala soukromý kurz zaměřený na výslovnost, gramatiku a přednes projevů. V roce 1898 se zapsala na univerzitu a stala se tak první manželkou prezidenta, která absolvovala úplné čtyřleté vysokoškolské vzdělání. Jejím celoživotním posláním se potom stala výuka neslyšících dětí.

Její živá povaha a šarm jí už na vysoké škole zajistily oblibu ve společnosti i známosti s několika mladými muži. Už měla skoro před svatbou, ale když se seznámila s mladým, nadějným právníkem Calvinem Coolidgem, všechno padlo. Když jí v roce 1905 téměř formou ultimáta navrhl manželství, okamžitě souhlasila, i když její matce se rezervovaný mladík moc nezamlouval. Vzali se 4. října 1905 a tímto dnem začala i Graceina cesta do Bílého domu. A podle její matky to, že se Calvin Coolidge stal v roce 1923 prezidentem USA, byla hlavně Graceina zásluha. Přispělo k tomu ale také náhlé úmrtí na infarkt jeho předchůdce Hardinga, na jehož místo nastoupil z pozice viceprezidenta.

Červená eminence v Bílém domě Nancy Reaganová. Svého muže opravdu milovala

Grace byla v té době okouzlující hvězdou washingtonské společnosti s již téměř odrostlými dětmi, syny Johnem (1906 – 2000) a Calvinem ml. (1908 – 1924), který zemřel předčasně na otravu krve právě během prvního prezidentského období svého otce. Toto těžké období však Grace nezlomilo, dále pokračovala ve své roli první dámy dle přání svého manžela – skromně, prostě a důstojně. Přesto si záhy získala pověst populární hostitelky, zvláště pak poté, co v roce 1927 uspořádala večírek na počest Charlese Lindbergha, který jako první přeletěl Atlantický oceán. Traduje se ale, že zůstávala zcela apolitická a že prezident s ní státní záležitosti nikdy nekonzultoval, a i tak zásadní věci, zda bude její manžel opět kandidovat na funkci prezidenta, nebo ne, se dozvídala až z novin.

Dnes se nám jen těžko věří, ale pokud Grace jako „žena v domácnosti“ vnímala prezidentskou funkci svého manžela jako jeho práci, nepříslušelo jí se do ní jakkoliv zapojovat a byla s tím srozuměná. Její doménou bylo „domácí zázemí“. A to Coolidgeovi, stejně jako větší soukromí, našli v Northamptonu, kde koupili dům s přilehlými pozemky. Tam také ex-prezident náhle 5. ledna 1933 zemřel ve svých 61 letech na infarkt.

Takhle vypadá chronický nevěrník, tvrdí odborníci. Jaký má osobnostní profil?

Po jeho smrti o 7 let mladší Grace pokračovala ve své práci s neslyšícími a během druhé světové války aktivně pracovala v Červeném kříži a v civilní obraně. Zemřela 8. července 1957, ve věku 78 let a je pohřbena vedle svého manžela ve městě Plymouthu ve státě Vermont. Pozitivní způsob myšlení, nadhled i smysl pro humor si zachovala po celý život a pokud by se i ona historka o kohoutovi a slepicích nestala právě jí, určitě se jí stát mohla.

FOTO: Coolidgeův efekt

Coolidgeův efekt - Calvin CoolidgeCoolidgeův efekt - Grace Anna Coolidgeová  * Grace_Coolidge_1924Coolidgeův efekt - Grace CoolidgeCoolidgeův efekt - Grace CoolidgeCoolidgeův efekt - Kohout drůbež pták Capri23auto z Pixabay
Včera, 16:27
Hlavní a největší výhodou vlastního záhonku je bezesporu čerstvost vypěstované zeleniny. Čerstvá obsahuje nejvíce vitaminů,...
Včera, 14:14
Ještě obléci kabát s ohrnutým límcem a klobouk s širokým okrajem. Plynové lampy již svítí,...
The Art of Dissent – Umění disentu
Včera, 12:02
The Art of Dissent – Umění disentu, takový název nese česko-americký koprodukční film o umělecké...
Včera, 10:29
Podle řecké mytologie byla Minthé nymfa, do které se zamiloval Pluto. Jeho žárlivou ženu to...
Včera, 08:11
Posázavský pacifik je lidové označení pro železniční tratě z Prahy přes Vrané nad Vltavou do...
10.8.2020
Před několika dny, konkrétně 3. srpna ve večerních hodinách, byl za účasti italského premiéra Giuseppa...
10.8.2020
Kotouček načervenalé barvy, který je na obloze nepřehlédnutelný. Téměř jistě náš budoucí domov a možná...
10.8.2020
Jindřich Matiegka byl český lékař a antropolog. Působil také jako profesor a později rektor Univerzity...
10.8.2020
U většiny běžných olejů jsou pro mnohé z nás rozhodující především chuťové vlastnosti. Tím se...
10.8.2020
Nešťastný osud člověka a místa se někdy sejdou, jako by si byli dávno navzájem předurčeni,...
Reklama