• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Čtyři dlouhé roky trvalo řádění fantoma pražských penzistek Hrnčiříka

  23.5.2024
  Jitka Kačánová

  V 70. letech řádil po Praze násilník a vrah, který se zaměřoval na bezbranné důchodkyně, jež přepadával v jejich bytech. Brutálně je znásilňoval a dvě z nich zavraždil. Kriminalisté byli dlouho bezradní. Františka Hrnčiříka zradila až rukavice, která se mu při činu vyhrnula, a jím zanechané otisky dlaně vedly vyšetřovatele už najisto.

  Na podzim roku 1974 Hrnčiřík zazvonil na obyvatelku Nuslí, jedenaosmdesátiletou Josefu, a sháněl se po panu Stáníčkovi. Když mu prozradila, že tam nikdo takový nebydlí a že žije po manželově smrti roky sama, zatlačil ji do bytu a tam z ní strhnul oblečení. Znásilnil ji a nutil ji k sexu v různých polohách, a když se bránila, fackoval ji a škrtil. V sexuálních napadeních starých osamělých žen v jejich bytech i s následnými krádežemi pokračoval další čtyři roky. Popisy násilníka se od sebe výrazně lišily, nicméně jeho nadávání obětem: „Ty stará sviňo!“ prozrazovalo, že patrně pochází z Moravy. A z nedopalků cigaret značky Clea se pomocí analýzy slin podařilo zjistit, že má krevní skupinu A. To bylo ale zatím málo.

  K jeho dopadení vedla až jeho druhá vražda v létě 1978. Při dalším přepadení seniorky v Praze 5 Hrnčiřík ukořistil asi pět tisíc korun, šperky a ozdoby z porcelánu. Zraněnou důchodkyni našla teprve druhý den sousedka. V nemocnici svým zraněním nakonec podlehla. Na místě činu však kriminalisté objevili dvě daktyloskopické stopy – otisky části dlaně pachatele, který si nevšiml, že se mu vyhrnula rukavice s vnitřním rozparkem. Tato stopa konečně dovedla vyšetřovatele k vrahovi, protože jeho otisky už měli dávno v evidenci. Patřily tehdy šestačtyřicetiletému, v té době již sedmnáctkrát trestanému recidivistovi Hrnčiříkovi. Ten byl ovšem evidovaný jako pedofil, který pohlavně zneužíval malá děvčátka.

  Nic jsem neudělal!

  Tehdejší šéf I. odboru Ústředny kriminální policie Milan Vodňanský o Hrnčiříkovi řekl, že se zásadně nikdy k ničemu nepřiznával. I v tomto případě zapíral a v reakci na předložená obvinění se tak rozčílil, že měl prý až pěnu u pusy. „Na takovou babu jsem nikdy nesáhl, v tom bytě jsem nebyl, tak jak by tam mohla byt moje pazura?“ řekl tehdy kriminalistům. Těm pomohla až Hrnčiříkova družka, která s ním do té doby žila ve vztahu plném domácího násilí. Vyšetřovatelům začala postupně vydávat věci z dalších Hrnčiříkových loupeží. Byly mezi nimi například i pánské hodinky a divadelní kukátko, které se ztratily z bytu ve vinohradském činžáku během dosud neobjasněné vraždy důchodkyně Anny z roku 1976. Tehdy se pachatel dostal do jejího bytu nejspíš po lešení, svou pětasedmdesátiletou oběť svlékl, sexuálně poranil neznámým tvrdým předmětem a nakonec udusil polštářem a peřinou.

  Při následném falopletysmografickém vyšetření neboli měření objemových změn penisu způsobenými jeho prokrvením v závislosti na sexuálně-erotických podnětech reagoval Hrnčiřík pozitivně na osoby ženského pohlaví ve velmi širokém věkovém rozpětí – od malých děvčátek až po osmdesátileté stařeny. Také pozitivně reagoval na obrázky se sadistickou a sexuálně agresivní tematikou. Po vyslechnutí znaleckých posudků byl Hrnčiřík odsouzen k smrti, přestože až do popravy vytrvale opakoval, že je nevinný a že nic neudělal. Za dvě vraždy a několikanásobné pohlavní zneužití byl popraven v létě 1982, kdy bylo mu necelých 50 let.

  Zdroj: iDNES, Blesk, Panoptikum sexuálních vražd (Viktorín Šulc)  Nepřehlédněte