• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Cyklopruhy na Bělohorské radiále jsou nebezpečné, říká starosta Prahy 6. Přitom na ně městská část dříve kývla

  15.1.2018
  Šárka Turčeková

  Bělohorská ulice v Praze 6 patří mezi jednu z nejfrekventovanějších silnic. Zdejší cyklopruhy rozhodně nejsou pro cyklisty bezpečné. Podle starosty Prahy 6 Ondřeje Koláře (TOP 09) jde o naprostý nesmysl a magistrát chce hlavní město cyklostezkami jen zaplavovat. Podle magistrátu jsou tam cyklopruhy právě kvůli rozhodnutí této městské části.

  „Stejně jako v případě Patočkové je umístění cyklopruhů na navazující Bělohorskou naprostý nesmysl. Stále se bavíme o radiále, jedné z hlavních dopravních tepen Prahy 6, na které nemají pruhy pro cyklisty co dělat,“ uvedl starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09).

  FOTO: Cyklopruhy na Bělohorské ulici v Praze 6

  Cyklopruhy na Bělohorské ulici v Praze 6 - cyklopruhy Praha 6Cyklopruhy na Bělohorské ulici v Praze 6 - cyklopruhy Praha 6Cyklopruhy na Bělohorské ulici v Praze 6 - cyklopruhy Praha 6Cyklopruhy na Bělohorské ulici v Praze 6 - cyklopruhy Praha 6Cyklopruhy na Bělohorské ulici v Praze 6 - belohorska praha 6 cyklopruhy

  Podle něj jde o nebezpečné opatření jak pro řidiče, tak hlavně pro cyklisty. Pro ty navíc jde o nevhodné místo k pohybu i ze zdravotního hlediska.

  5 nejvražednějších míst v Praze a okolí: Vedou okrajové části Prahy a Kladno

  Vytváří magistrát na silnicích špunt?

  „Magistrát se bohužel neustále snaží Prahu zaplavovat cyklostezkami bez širšího konceptu a hlavně projednání s příslušnou městskou částí, která by mu ráda pomohla najít vhodnější řešení,“ uvedl starosta.

  „Samotná Bělohorská a její okolí významně utrpěla už zavedením přednostních pruhů pro autobusy, které svedením dopravy do jednoho pruhu pouze vytvořily špunt. Přidáním cyklopruhů jde o téměř smrtelnou kombinaci,“ dodal starosta Prahy 6.

  Stavba Centra Radotín se zas o kousek posunula. Blíží se veřejné projednání

  Cyklisté nesmějí jet v protisměru, říká Praha 6

  Podle magistrátu byly cyklopruhy na ulici Bělohorská zřízeny v úseku Čistovická – Bolívarova ve směru do centra, a to v rámci vyznačení cyklotrasy A15 v úseku Vypich – Sobín.

  „Důvodem zřízení cyklopruhů je to, že Praha 6 a Policie ČR dlouhodobě nesouhlasí s vedením cyklistů v protisměru jednosměrnou ulicí Na Břevnovské pláni. A to i přes to, že podle dostupných dat zde projede ročně v protisměru přibližně stejné množství cyklistů jako v tom stanoveném směru jízdy (23 tisíc a 17 tisíc cyklistů), aniž by za posledních 10 let došlo k jakékoliv dopravní nehodě s účastí cyklisty, evidované Policií ČR,“ uvedl Tomáš Křížek, asistent náměstka primátorky Petra Dolínka hlavního města Prahy pro dopravu.

  Označení cyklotrasy vysoutěžila a realizovala TSK Praha. S konečným návrhem městské části v minulosti souhlasily. „Odbory dopravy Prahy 6 a Prahy 17 byly s dokumentací seznámeny a vydaly jim příslušná stanovení dopravního značení. Policie ČR vydala ke všem výkresům souhlasné stanovisko,“ dodal Křížek.

  Důležitá je shoda všech, říká k výstavbě ve Staré Boleslavi místostarosta Homolka

  Magistrát prý opakovaně městskou část Prahu 6 o zobousměrnění ulice Na Břevnovské pláni pro cyklisty žádal. Naposledy dopisem z 13. října 2017. Podle Křížka je vedení cyklistů ve vyznačených cyklopruzích bezpečnější, než vedení cyklistů stejnou trasou bez cyklopruhů.

  „Stížnost Prahy 6 je bezdůvodná, ony cyklopruhy na Bělohorské se v tomto úseku naopak objevily proto, že Praha 6 (v souladu se stanoviskem Policie ČR) dlouhodobě odmítá povolit protisměrný provoz cyklistů v ulici Na Břevnovské pláni,“ dodal.

  Bude se na Ládví stavět obchoďák? Vedení Prahy 8 nesouhlasí s rozhodnutím vlastní radnice  Nepřehlédněte