Dárci krve šetří rozpočet brněnské nemocnice

19.8.2022
Simona Knotková

Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně ušetří díky dárcům krve ročně zhruba deset milionů korun. Dárci pokrývají téměř polovinu celkové spotřeby krve. Nemocnice v minulosti krev zcela nakupovala, koncem roku 2019 ji však začala sama odebírat a dnes má vlastní centrum. Podle primářky transfuzního oddělení Jarmily Celerové nyní registruje přes 8000 dárců.

Před odebíráním nemocnice každoročně nakupovala krev za více než 20 milionů korun. „I to byl impuls k vybudování vlastního zařízení transfuzní služby. V současné době pokryjí naši dárci zatím přibližně 45 procent celkové spotřeby krve v nemocnici. Trochu nás trápí letní měsíce, kdy je dárců méně,“ uvedla Celerová.

Důvodem jsou dovolené a cestování. „Pobyt v některých oblíbených destinacích přináší pro dárce omezení kvůli riziku přenosu viru západonilské horečky. V případě pobytu v některých lokalitách je nutno odložit darování krve a jeden měsíc a podobně jako je tomu při expozici klíšťaty. A samozřejmě hodně dárců krve je mezi studenty, kteří se rozjeli na prázdniny,“ řekla primářka.

Přesto chce být nemocnice brzy soběstačná. Nyní jí nejvíce chybí krev skupiny A+ a A-, také unverzální 0- nebo B-. „Snažíme se zájem o dárcovství podpořit různými benefity. Proto, kdo je zdravý a chce podpořit naše pacienty, může nám přijít darovat kousek sebe,“ dodala Celerová.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte