• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Děčínský zámek funguje jako trafika pro političku koaličního partnera hnutí ANO

  27.1.2020
  Marcel Mihalik

  Politici si rozdělili kořist. Děčínský zámek získala politička hnutí Náš Děčín, Miroslava Poskočilová. Aby byla „trafika“ pro koaličního partnera zřejmě odůvodněná, uklohnil magistrát „nezávislý“ audit.

  Část děčínské veřejnosti na sociálních sítích čile diskutuje a dává „za uši“ primátorovi Jaroslavu Hroudovi (ANO). Jedním z důvodů je například nedůstojná výměna šéfky zámku. Po téměř 12 letech byla loni odvolána Iveta Krupičková. Podkladem byl audit, který si objednal magistrát. Krupičkové se vytýkalo, že „u objednávek chyběly nabídky či propočty“ nebo že „zámek nedoložil, že ceny, za které pořizoval materiál a služby, byly vybrány nebo vysoutěženy jako nejvýhodnější nabídka.“

  Odmítla pochybení

  Krupičková se k chybám pro Náš REGION vyjádřila. „Tuto chybu v některých případech musím uznat a beru na svou odpovědnost. Jsem si vědoma, že při rozhodování, zda čas věnovat zdůvodňování ceny nákupu úklidových prostředků nebo práci na projektu k žádosti o několikamilionovou dotaci, dám přednost práci na projektu,“ uvedla. Výhradou vůči jejímu řízení byl výběr dodavatelů.

  Jedny dotuje, druhé by rušil. Děčínský primátor Hrouda z ANO dělá rozdíly mezi hasiči

  „Když například zásah blesku vyřadil z provozu oba výtahy, přičemž ke zprovoznění jednoho bylo třeba jen vyměnit několik součástek v ovládací skříni, mohla jsem buď nechat zámek bez výtahů a poptávat nejlacinější opravu, nebo ji na místě objednat u dodavatele výtahu, který závadu diagnostikoval. Ano, „některá práce mohla být operativní a neformální,“ v tom má primátor Hrouda pravdu,“ brání se Krupičková. Audit jí klade za vinu špatné hospodaření. To ale Krupičková odmítá. „Během svého působení na děčínském zámku jsem pro město několik milionů korun na dotacích různých projektů získala, například jako vratku předfinancování přeshraničního projektu dostalo město z loňského hospodaření zámku zpět nemalou částku, shodou okolností zhruba ve výši sumy potřebné k nákupu nového primátorského Superbu,“ rýpla si do Hroudy.

  Volba s politickým pozadím

  Výběrem nové ředitelky Miroslavy Poskočilové se však vyrojily spekulace, jakým klíčem byla vybrána. Poskočilová totiž v říjnu 2018 kandidovala do zastupitelstva ze 4. místa kandidátky Náš DĚČÍN. Poskočilová zřejmě není u veřejnosti tak oblíbená, neboť ji přeskočil jiný kandidát a nakonec se ani zastupitelkou nestala.

  Děčín chystá opravu chátrající vyhlídky ze 17. století

  Byl tak post ředitelky zámku trafikou pro Náš DĚČÍN, aby mohlo hnutí ANO vládnout? „Myslím, že nejobjektivnější odpověď ukáže až čas. Byl vybrán velice schopný člověk a jsem rád, že se nová paní ředitelka vůbec o toto místo ucházela. O její profesionalitě nemám pochyby,“ odpověděl na tuto otázku Hrouda. Tím spekulaci o trafice nepotvrdil ani nevyvrátil. Poskočilová totiž ani nezveřejnila vítěznou koncepci, s níž před výběrovou komisí zvítězila. „Za vítěznou ji označila komise, sestavená aktuálně vládnoucí děčínskou koalicí, jíž je Náš Děčín součástí,“ poznamenala ke své nástupkyni bývalé šéfka zámku.

   

  V čem Krupičková selhala:

  2008 (její nástup do pozice ředitelky) 2019 (její odvolání)
  Byl 1 prohlídkový okruh. Bylo 5 prohlídkových okruhů, z toho 2 pro rodiny s dětmi.
  Otevřena jen Růžová zahrada. Otevřena Růžová zahrada + jižní zahrady + park na Mariánské louce.
  Vystavena portrétní galerie rodiny Thunů ze sbírek děčínského zámku – cca 30 ks – zápůjčka z Oblastního muzea v Děčíně Vystaveno přibližně 90 obrazů a desítky uměleckých předmětů z původních sbírek děčínského zámku, nyní zápůjčky z Národního památkového ústavu, Národní galerie v Praze, Národního muzea a mnoha dalších kulturních institucí.
  Roční návštěvnost 33 000 osob Roční návštěvnost přes 60 000 osob
  Ve 2018 uspořádala raritní výstavu rukopisů. Nejstarší byl hudební kodex ze 12.st., Roudnický kodex, jeden ze středověkých opisů Dalimilovy kroniky nebo soubor husitských traktátů z 15.st. Rukopisy zapůjčily Národní knihovna ČR, Vojenské historické muzeum, Moravská zemská knihovna či Akademie věd ČR. To svědčilo o jejich důvěře a vynikající pověsti zámku Děčín v době, kdy ho vedla.

     Nepřehlédněte