Dekameron současnosti. Na Fidlovačce připravují aktovky z korontény

1.5.2020
Redakce

Streamovaný pořad vzniká ve spolupráci se studenty FAMU a zapojenými herci z různých divadel. Tvůrci Alice Nellis, Tomáš Dianiška, Tomáš Svoboda, Luboš Balák, Kristýna Čepková, Jakub Čermák, Bára Hančilová, David Košťák, Kateřina Jonášová a Jiří Havelka ve svých scénických skicách hledají odpovědi na otázky spojené se světovou pandemií.

„Pro mě je hlavním tématem reflexe samoty a izolace, která myslím dopadá na všechny mladší i starší lidi. Proto mám v inscenaci dvě generace – mladou holku z města a jejím maminku, doktorku, které jsou od sebe oddělené a mohou komunikovat pouze přes skype. Nemohou se sebe dotknout, takže tam vlastně chybí to základní, lidské,“ řekla Hančilová.

Ve hře Pozůstatky něhy hrají Ljuba Krbová, Pavel Rímský a Šárka Vaculíková. V dalších aktovkách se objeví mimo jiné Vasil Fridrich, Vanda Hybnerová, Eva Josefíková, Jan Meduna, Martin Písařík, Jitka Schneiderová, Milena Steinmasslová, Hana Vágnerová a další.

Začíná nejhezčí podívaná. Tisíce rododendronů, magnólií a skalniček alpina rozkvétají

Streamovaný pořad mohou diváci do září podpořit ve veřejné sbírce. Největší část výtěžku bude věnována na konto programu S.O.S. Česko organizace Člověk v tísni, jehož hlavním cílem je distribuce základních potravin ve spolupráci s Potravinovými bankami, pomoc rodinám z vyloučených lokalit, kde není žádný počítač pro školou povinné děti, a dluhová Helplinka – poradna v rámci dluhů, exekucí a insolvencí. Menší část výtěžku pokryje honoráře externích spolupracovníků, kteří celý projekt natočili.

Projekt Dekameron 2020 aneb 10 aktovek z korontény bude mít také filmovou podobu. Premiéra deseti příběhů v režii Adama Kratochvíla se uskuteční v září v Divadle Na Fidlovačce, kde také předají většinu výtěžku z připojené benefiční sbírky.

vera/čtk

Světec s nepopulárním jménem. Přesto je sv. Zikmund patronem ČechNepřehlédněte