Děti otevřely v Dolních Břežanech novou školku, předběhly starostu i architekty

15.9.2020
Jan Štoll
Další fotky

Školka totiž ve svých prostorách přivítala první děti už ráno, a ty byly nadšené. Slavnostní otevření se stříháním pásky pak radnice organizovala až v podvečer.

„Těší mne, že jsme při výběru návrhu vsadili na neotřelost a odvážnější pojetí.  Líbí se mi jedinečný design, prostorné herny, zelená střecha, velkorysé úložné prostory vně i uvnitř objektu,“ říká starosta Dolních Břežan Věslav Michalik ke školce s netradičním pojetím.

Při projektování architekt Lukáš Holub z ateliéru S. H. S. architekti pamatoval na potřeby dětí i rodičů.

„Praktické drobnosti jako venkovní toalety dětí, WC pro rodiče, dlouhá dráha pro odrážedla. Zajímavá je také bohatě osázená zahrada,“ dodává starosta Michalik.

Stavba školky trvala necelé dva roky, architekti u samotného návrhu školky kladli důraz na výhled do zeleně a optické propojení zahrady školky s okolím.

Dalším faktorem pro netradiční pojetí školky byla  potřeba dostatečného množství světla v interiéru. Všechny tři herny tak tvoří samostatné „prsty“ osvětlené denním světlem okny, v místě spojení je prostor přisvětlen navíc ještě stropními světlovody. Kulatá okna pak dodávají budově zajímavý vzhled.

„Naším cílem je zde vytvořit útulný a přívětivý školní dvůr, který bude sloužit žákům pro odpočinek během přestávek, pro venkovní výuku a také pro školní družinu,“ říká starosta.

S tím se pojí i netradiční pojetí zahrady, jejímž autorem je zahradní architekt Zdenek Sendler, který pro Břežany navrhl několik projektů veřejné zeleně, které následně získaly ocenění v tuzemských i mezinárodních soutěžích.

„Díky nové školce, která nabídne dostatek míst, můžeme zrušit dočasnou kontejnerovou stavbu ve školním dvoře, která řešila nedostatek tříd ve stávající školce v ulici Na Vršku. Kontejnerovou budovu se nám již podařilo prodat a máme tak volný prostor pro realizaci dalšího projektu,“ dodává Michalík.

Náklady na stavbu školky dosáhly 78 milionů korun, Břežany na ni získaly dotaci z evropských fondů, 90 procent nákladů tak zaplatila Evropská unie.

FOTO: Děti otevřely v Dolních Břežanech novou školku, předběhly starostu i architekty

Děti otevřely v Dolních Břežanech novou školku, předběhly starostu i architekty - Střhání páskyDěti otevřely v Dolních Břežanech novou školku, předběhly starostu i architekty - celkovy pohled 1 IMG_5557 (kopie)Děti otevřely v Dolních Břežanech novou školku, předběhly starostu i architekty - sendler IMG_5535 (kopie)Děti otevřely v Dolních Břežanech novou školku, předběhly starostu i architekty - IMG_5611 (kopie)Děti otevřely v Dolních Břežanech novou školku, předběhly starostu i architekty - IMG_5550 (kopie)
Další fotky
Děti otevřely v Dolních Břežanech novou školku, předběhly starostu i architekty - co na deti venku ceka IMG_5544 (kopie)Děti otevřely v Dolních Břežanech novou školku, předběhly starostu i architekty - celkovy pohled z dalky MG_5633 (kopie)


Nepřehlédněte