Dílo připomene osobnost spisovatele Ferdinanda Peroutky

20.5.2022
Fefík

Soutěž na návrh uměleckého díla připomínajícího osobnost spisovatele a publicisty Ferdinanda Peroutky, který bydlel a tvořil v domě v Matoušově ulici v blízkosti parku Portheimka, zná vítěze.

Pětičlenná porota složená ze zástupců radnice Prahy 5, architektů a umělců vybrala jako nejpovedenější návrh Radka Talaše, na druhém místě skončil Ondřej Bělica. Třetí cena nebyla udělena.

Celkem se do soutěže, která byla vypsána 20. prosince 2021, přihlásilo 23 zájemců. Předmětem soutěže byl návrh výtvarného, materiálového a technického řešení uměleckého díla, které by mělo svým výtvarným ztvárněním, použitými materiály a proporcemi dotvářet charakter a atmosféru veřejného prostranství parku Portheimka nebo ulici Matoušova a být důstojným připomenutím výjimečné osobnosti Ferdinanda Peroutky. Výtvarné pojetí, forma výtvarného ztvárnění a kompoziční začlenění do prostoru bylo ponecháno na svobodné vůli a volné kreativitě autorů.

Stala jsem se sklem. Retrospektivní výstava sklářské výtvarnice Gizely Šabókové v galerii Nová síň

 

Návrh, oceněný 1. místem, nese jméno Jací jsme. Projekt kombinuje jasný symbol a konkrétní citaci Peroutkovy knihy Jací jsme. Tvarově odkazuje k ikonické dýmce, s níž je Ferdinand Peroutka neodlučně spjat na řadě dobových fotoportrétů. Předpokládaná realizace sází na precizní technologické řešení kombinující různé kvality leštěného kovového povrchu, který odráží okolí parku i bezprostřední blízkost domu, ve kterém Peroutka bydlel. Dílo nenuceně zahrnuje i interaktivní prvek v podobě plochy věrně zrcadlící chvilkové portréty jednotlivých kolemjdoucích a návštěvníků parku. V neposlední řadě lze konstatovat, že dílo nepředpokládá nadstandardní náklady spojené s údržbou a energetickým provozem.

Zastupitelé Prahy 5 koncem loňského roku Ferdinandu Peroutkovi udělili čestné občanství, připomíná ho také pamětní deska na domě v ulici Matoušova, ve kterém žil. Jeho jméno také nese na Malvazinkách na pomezí Smíchova a Košíř.

Zdroj: Praha 5Nepřehlédněte