Dlouhé vlasy, chraplavý hlas, marihuana a spousty fanynek. Zemřel však příliš mladý

Jiří Schelinger vypadal jako rocková hvězda, a také tak divoce žil i zemřel. Bylo mu jen pár týdnů přes třicet, když skočil z mostu do Dunaje. Z jeho ledového a prudkého proudu ho však vylovili až téměř o měsíc později. Přiřadil se tak k mnoha talentům, kteří odešli brzy a zbytečně. Jinak by mu 6. března letošního roku bylo už sedmdesát.

Svůj první obrovský hit – píseň Jaroslava Uhlíře a Zdeňka Svěráka Holubí dům – nazpíval, když mu bylo pouhých 22 let. Song, který se dodnes drnká u táboráků, měl vše, co má úspěšný šlágr mít – silnou a přitom jednoduchou melodii, melancholický text a právě Schelingerův legendární chraplák. V socialistickém Československu té doby působil excentrický zpěvák s dlouhými vlasy a drsným hlasem jako zjevení.

 

Rocker tělem i duší

Ke kytaře měl blízko od malička, protože jeho otec byl kytarovým virtuosem a později učitelem hudby v „lidušce“. V první kapele hrál už na základní škole, později prošel skupinami Smaragd a Happy Five, než zakotvil v tehdejší skupině Karla Šípa Faraon. A tam právě nazpíval Holubí dům. Odtud pak v roce 1973 přešel k Františku Ringo Čechovi a tam setrval až do svého tragického konce. Do této éry patří hity jako například Což takhle dát si špenát nebo Jsem prý blázen jen. A samozřejmě Šípková Růženka původně z repertoáru slavných Deep Purple, kterou opět geniálně otextoval Zdeněk Svěrák.

Jiří Schelinger doma v Nuslích. Zdroj: Wikimedia Commons / CC BY-SA 3.0 / soukromý archiv Milana Schelingera / https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/cz/

Navzdory železné oponě měl Schelinger ke světovým rockerům blízko. Na jeho albu z roku 1975 se objevují skladby Beatles, Santany, Status Quo či Black Sabath. V té době se mezi jeho fanoušky dokonce rozšířila fáma, že Schelinger vystřídá právě u Black Sabath jejich zpěváka Ozzyho Osbourna. Později se svou skupinou vystupoval jako předskokan skupiny Smokie. Společná deska s Ringo Čechem Hrrr na ně z roku 1977 je považována za první hard-rockové album u nás.

Vedle tvrdší hudby se ale díky mainstreamovým písním dobře umisťoval i v tehdejším žebříčku popularity zpěváků Zlatý slavík. Nazpívání populárního hitu Což takhle dát si špenát ze stejnojmenné bláznivé komedie autorů Václava Vorlíčka a Miloše Macourka se mu ale stalo nakonec osudným.

 

Smrt v Dunaji

Výše zmiňovaný song totiž odjel počátkem dubna 1981 zazpívat na playback do bratislavské televize. Už se měl vrátit domů, ale rozbilo se mu auto, a tak se rozhodl zůstat v hotelu až do pondělí, až bude otevřená opravna. V neděli večer si ale ještě zašel do vinárny, kde se připojil k mladému páru. Věnoval se prý ale mnohem víc jeho ženské polovině, což vyústilo k vzájemnému hecování se ke skoku do Dunaje. K trojici se cestou k řece měli připojit ještě dva mladíci, z nichž jeden se bleskurychle svlékl do spodního prádla a opravdu skočil. A oblečený Schelinger skočil hned za ním. Zatímco první z nich se zachytil bóje, odkud ho vytáhli záchranáři, Schelinger se už sám nikdy nevynořil.

Dalibor Janda: Už jsem v pořádku!

Kolem jeho nečekané smrti se objevila spousta podivuhodných teorií – podle nich mohlo jít například o úmyslnou vraždu StB, o pokus o emigraci či o Schlelingrův ústup do anonymity před dotíráním davů fanoušků, podobně jako se dodnes spekuluje nad smrtí krále rokenrolu Elvise Preslyho nebo charismatického Jima Morrisona z Doors. Před několika lety se dokonce objevila teorie, že za jeho smrt může vstup do tajemného řádu Regula Pragensis čili Řehole pražská, pod jejímž vlivem začal meditovat a přestal jíst maso. A skok do řeky měl být iniciačním rituálem, který ho promění. Další názory tvrdí, že za jeho skokem byla jeho neopětovaná láska k Ivě Janžurové a jeho druhá bývalá manželka Jitka Poledňáková se zase domnívá, že za skok mohla Schlelingerova záliba v kouření marihuany, která v něm odstraňovala zábrany.

O tom, že z vody opravdu vylovili tělo Jiřího měl jeho bratr Milan, rovněž hudebník, dlouhá léta pochybnosti. Myslel si dokonce, že skutečný Jiří Schelinger je pochován pod cizím jménem někde v Maďarsku. V roce 2017 ale deníku Blesk řekl, že díky klíčům v džínách nalezeného těla se potvrdilo, že to je opravdu jeho bratr. Vzpomínku na drsného rockera Schlelingera nese i dům v Čestmírově ulici v pražských Nuslích, kde většinu svého života bydlel.

Dnes, 09:27
Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) během nočních zásahů po celé republice zadrželi...
Dnes, 08:37
Na stovkách míst v Česku budou dnes policisté kontrolovat dodržování maximální povolené rychlosti jízdy. Lokality...
Dnes, 08:27
Komerční článek
Vlivem pandemie děti tráví na internetu více času Podle výzkumu Českého statistického úřadu z roku...
Dnes, 08:27
Prezident Miloš Zeman odpoledne jmenuje Jakuba Kulhánka (ČSSD) ministrem zahraničí. Ve funkci nahradí minulý týden...
Dnes, 04:00
Komedie z roku 1977 režiséra Ladislava Rychmana s názvem Jen ho nechte, ať se bojí...
Dnes, 04:00
Nezařazený poslanec Lubomír Volný (Volný blok) má zaplatit pokutu, kterou mu uložil mandátový a imunitní...
Včera, 19:29
Vicepremiér, ministr vnitra a současně pověřený ministr zahraničí Jan Hamáček (ČSSD) má posílenou ochranku. Jako ministr...
Včera, 17:34
Předseda opoziční ODS Petr Fiala trvá na tom, že exploze muničního skladu ve Vrběticích na...
Včera, 13:35
Pirátský poslanecký klub bude po schválení volebního zákona Senátem usilovat o to, aby se konaly...
Včera, 13:25
Na jaře se každý těší na čerstvé, ale než se objeví na záhoně, můžeme se...
Včera, 12:34
Organizátoři tradičních akcí Prague International Bluenights a BlueFest se letos rozhodli tyto projekty spojit a...
Reklama