• Zprávy
  • Stalo se
  • Sport
  • Kultura
  • Ze společnosti
  • Zajímavosti
  • nezarazene
  • Do obezitologické ambulance běžně chodí i stokilové děti

    Do obezitologické ambulance v ústecké Masarykově nemocnici chodí běžně děti s váhou kolem 100 kilogramů. Léčba není rychlá a není možná bez spolupráce rodiny. Spočívá hlavně v úpravě životního stylu, řekla lékařka dětské kliniky Lucie Altová. Krajská zdravotní, která zřizuje sedm nemocnic v Ústeckém kraji včetně ústecké, pořídila lůžka pro extrémně obézní pacienty s nosností do 350 kilogramů.

    Obezitologická ambulance pro děti se otevřela v ústecké nemocnici před rokem. Někteří pacienti sem docházejí právě od té chvíle, jiní dokážou za půl roku zhubnout na běžnou váhu. „Velmi důležitá je podpora rodiny, která by měla jít příkladem. Pokud zeleninu nejí rodiče, těžko o jejím dobrém vlivu budeme přesvědčovat děti,“ řekla Altová. Přijímá dívky a chlapce na doporučení od pediatrů, z odborných ambulancí, která vyloučí onemocnění nebo patologie. Část rodičů objednává děti přímo.

    Důležitá je podle lékařky motivace. „Některé holky potřebují jen podporu a za tři měsíce mají dole deset centimetrů přes břicho. Naučí se snídat, upraví jídelníček,“ uvedla Altová. Pacientům zadává měsíční výzvy. V jedné vždy něco na svém životním stylu nebo stravovacích návycích změní. „Dají si třeba závazek, že budou večer mlsat jen dvakrát týdně, pokud to splní, nalepí si od nás samolepku. Příště pak budou mlsat už jen jednou týdně a pak vůbec,“ řekla Altová, která jako jeden z aktuálních problémů vnímá slazené nápoje. Nosí je podle ní do nemocnice dětským pacientům sami rodiče často v domnění, že přichází se zdravou sladkou minerálkou.

    Pokud se obezita u dětí neřeší, mohou mít ještě před dosažením dospělosti problémy s klouby, vysokým krevním tlakem a někdy i v tomto věku s cukrovou. V ambulanci byl i jedenáctiletý chlapec vážící 136 kilogramů nebo čtyřletá dívky s obvodem břicha 103 centimetrů.

    Dospělých pacientů s až morbidní nadváhou podle mluvčí Krajské zdravotní Miloslavy Kučerové stále přibývá. „Ve zdravotnictví se obezita stává velkým problémem, běžné vybavení nemocnic není na takovou hmotnost konstruované,“ uvedla. Nově pořizovaná zařízení do nemocnic jako například operační stoly nebo rentgenové přístroje již běžně mívají zvýšenou nosnost a jsou uzpůsobena na objemnější pacienty. „Při obnově zdravotnických přístrojů a vybavení tedy myslíme vždy i na tuto oblast,“ podotkla mluvčí. Transport, manipulace i vyšetření pacientů s velkou nadváhou je poměrně komplikované. Z domova je obvykle transportují hasiči, při polohování, hygieně a transportech je nutná výpomoc hned několika sanitářů.

    S obézními pacienty se stále častěji setkávají také záchranáři. Výjezdové sanitky záchranné služby Ústeckého kraje jsou vybaveny dvěma typy transportních lehátek, které mají nosnost 250 kilogramů a 320 kilogramů, řekl mluvčí záchranky Prokop Voleník. Záchranářům v některých případech pomáhají hasiči nebo strážníci městské policie.

    Zdroj: ČTK



    Nepřehlédněte