Do pardubické věznice pašoval místní kuchař drogy

Distribuci pervitinu mezi pardubickými vězni rozkryla Generální inspekce bezpečnostních sborů. Hlavním dealerem byl šéfkuchař věznice, který drogy předával jednomu z odsouzených, a ten ji spolu se svým bratrem, který si tam rovněž odpykával trest, prodával dál ostatním vězňům. Do řetězce výroby a prodeje drogy pro pardubické trestance bylo zapojeno celkem 13 lidí.

Šéfkuchař do věznici pronášel drogy minimálně od března minulého roku. Drogu si přebíral od otce obou bratrů nebo přítelkyně jednoho z nich osobně venku, případně mu ji přehazovali do areálu věznice přes plot. Kromě drog se tímto způsobem do vězení dostávaly i například mobilní telefony a další zakázané předměty. Dohromady tak mezi vězni prodali „zboží“ za tři čtvrtě miliónu korun.

 

Zabavené drogy

 

Výrobu pervitinu zajišťovala již více zmiňovaná přítelkyně jednoho z bratrů v minimálně čtyř laboratořích. Otec obou výtečníků se staral o peníze za prodej drog a bankovní účty. Všech pět hlavních viníků – kuchař, oba bratři, otec i přítelkyně – jsou obviněni z nedovolené výroby drog a nakládání s nimi, účast na organizovaném zločinu a maření úředního rozhodnutí, za což jim hrozí až deset let vězení. Spolu s nimi čelí obvinění dalších osm osob, které hlavním aktérům tohoto zločinu napomáhaly, zejména s výrobou drog. Při domovních prohlídkách policie zabavila dalších 300 g pervitinu připraveného k distribuci mezi pardubickými vězni.

 

Výrobna pervitinu

 

Tisková mluvčí GIBS Ivana Nguyenová si za dobu působení ve funkci nevzpomíná na případ, kdy by do prodeje drog byl zapojen i civilní zaměstnanec věznice. „Je možné, že mezi obviněnými se drogy objevují. Pokud to ale nejde přes naše zaměstnance, tak to neřešíme. To má na starosti vězeňská služba,“ sdělila Našemu regionu. Jak jinak se ale ještě drogy do vězení k vězňům dostávají vysvětlit z taktických důvodů odmítla. „Šlo by o návod,“ řekla.

Drogy jsou s vězením podle experta na drogovou problematiku Ivana Doudy spojené odedávna. „To je starý příběh. Je to mimo jiné cenné platidlo a má tam své vděčné odbytiště. Tak to bylo, je a bude. Uvěznění si tím chtějí vylepšit psychiku – drogy jim poskytují jakýsi pocit svobody, únik z reality. S tím se potýkají věznice po celém světě,“ objasnil Našemu regionu.

V červenci letošního roku se řešilo pašování drog do vězení také v Příbrami. Zapletení do něj byli tři vězni a tři lidé z venku, kteří odsouzeným dodávali během jejich práce na venkovních pracovištích konopí, pervitin a léky ovlivňující psychiku. O měsíc později obvinila police 15 osob, které posílali či při osobních návštěvách přinášeli drogy do valdického vězení, nebo je potom dál prodávali odsouzeným. Sedm z nich jsou přímo trestanci a zbytek většinou tvoří jejich rodinní příslušníci.

Podle informací tiskové mluvčí Generálního ředitelství vězeňské služby Petry Kučerové je v České republice momentálně uvězněno na 20 tisíc osob. Téměř 18 tisíc z nich je pravomocně odsouzených a další necelé dva tisíce čekají ve vazbě na soud. Celkem na území Česka leží 35 věznic, z toho 10 vazebních.

Dnes, 11:40
Má černobílé vidění. Oblíbené přirovnání, které se hodí na někoho, kdo zná opravdu jen dva...
Čokoládový fitness dort
Dnes, 10:20
Zdravý životní styl nám velí vyhnout se mouce, cukru a dalším nezdravým surovinám. No ale...
Dnes, 08:18
Komerční článek
Jaké je řešení? Nová studie advokátní kanceláře Toman & Partneři nastínila, že klíčová je transparentní...
Dnes, 08:18
Server blesk.cz nachytal ministra zdravotnictví Romana Prymulu na švestkách. Fotografie, které přinesl, zachytily Prymulu a...
Dnes, 08:11
Manželka příslušníka SNB Honzy Zemana, Lída Zemanová byla jednou ze dvou jeho seriálových partnerek. Herečka...
Včera, 15:40
Objevit lenochoda v korunách stromů pralesa je téměř nemožné, neboť se prakticky nepohybuje a navíc...
Včera, 13:40
A přináší nám je ve své nové knize „Štěchovický poklad – konec legend“, český reportér,...
Včera, 11:40
Napadlo vás někdy, jak vznikl (ne)český pozdrav „čau“? Stačí zabrousit do 50. let minulého století...
Včera, 10:20
Banány patří k nejoblíbenějšímu ovoci, a co teprve, když jsou v obchodě v akci! Snadno...
Včera, 08:11
Málokterý film se může „pochlubit“ tolika zajímavými i smutnými okolnostmi natáčení jako ten o dvou...
21.10.2020
Ošetřovné bude stát vyplácet zřejmě po celou dobu uzavření škol kvůli epidemii nového koronaviru nebo...
Reklama