Domácí vejce jsou nenahraditelná. Obsahují mnohem více vitamínů

Řada z nás se z dětství určitě pamatuje na to, jak usilovně naše maminky a babičky sháněly domácí vejce. Vajíčka bývala platidlem za drobnou sousedskou výpomoc nebo se ta od domácích slepic nosila jako dárek na návštěvy. Pokud doma chováte vlastní slepice nebo je chovají vaši příbuzní či známí, máte vyhráno. Pak víte, v jakých podmínkách slepice žijí a čím jsou krmeny.

Proč konzumovat domácí vejce

Slepičí vejce je vlastně takový malý přírodní zázrak. Je napěchované spoustou vitaminů a obsahuje také minerály – například vápník a zinek. Pokud mají slepičky kvalitní přírodní stravu, obsahují jejich vejce i vyšší množství omega 3 nenasycených mastných kyselin, které jsou dobré pro činnost srdce i pro cévy.

Vajíčkové tipy

Slepičí trus nesmývejte

Naše babičky vymyslely spoustu fíglů a postupů, jak uchovat vejce co nejdéle čerstvá. Vajíčka je samozřejmě třeba skladovat v chladu, ale existují i další způsoby, jak jejich „trvanlivost“ prodloužit. Tady jsou některé z osvědčených hospodyňských rad:

Pleťová maska? Zkuste med, okurku nebo vejce! Vaše tvář bude šťastná

Na vajíčkách z domácího chovu najdete často zbytky slepičího trusu. Větší kousky trusu odstraňte, vajíčka ale nemyjte, připravili byste skořápku o přirozenou ochrannou vrstvu, otevřeli její póry a vajíčka by se začala kazit. Vejce omyjte až těsně před použitím.

Nakládání vajec do vodního skla

Připravte si vodní, sklo, což je roztok křemičitanu sodného (dá se běžně koupit v obchodní síti). Vodní sklo a vodu smíchejte v poměru 1:10. Při nakládání do vodního skla musí být vejce naprosto čistá. Proto je nejdříve pečlivě omyjte vlažnou vodou. Pak je naskládejte do sklenice a zalijte připraveným roztokem. Vajíčka by v něm měla být zcela ponořena. Sklenici zavíčkujte, například celofánem, a zjistěte gumičkou. Uložte do chladu a temna. Takto naložená vajíčka vydrží 8-9 měsíců.

Zasypání vajec pšenicí

Dřevěnou bedýnku vysypte vrstvou pšenice. Vejce naklaďte do bedýnky naležato tak, aby se vzájemně nedotýkala. Pak vejce zasypte pšenicí. Pšenice dejte tolik, aby vejce nebyla vidět. Bedýnku uložte do chladu. Vejce by měla vydržet až 8 měsíců, aniž by získala nepříjemnou pachuť.

Mít slepice není problém, ale radost. Získáte tak domácí vejce i zábavu každý den!

Jak poznáte, že je vejce čerstvé?

Čerstvost vajíčka zjistíte jednoduchým pokusem. Ponořte vajíčko do sklenice s vodou. Pokud klesne ke dnu, je čerstvé. Vejce, které se drží zhruba v polovině výšky sklenice, je staré týden až deset dní. Pokud vejce plave na hladině, vytvořila se uvnitř vzduchová bublina, která svědčí o tom, že vejce už není zrovna nejčerstvějšího data.
Pokud vejce rozklepnete do misky, čerstvé drží pohromadě, žloutek je pevný. U vajíčka staršího data se žloutek zpravidla rozteče.

Nápoj s vaječnými skořápkami

Vaječné skořápky se dávají slepicím jako vydaný zdroj vápníku. I vy si je můžete dopřát. Skořápky ze slepičích vajec umyjte horkou vodou, zbaví se tak vnitřních blanek. Poté je opražte v tr oubě, abyste zničili případné choroboplodné zárodky, a roztlučte v hmoždíři na prášek. Ten nasypte do vody a zakápněte citronem. Můžete přidávat do jídel anebo vypít rozpuštěný v citronové šťávě. Doporučuje se také zamíchat do jogurtu.

Na zalévání

Vodou z vajec uvařených natvrdo můžete zalít pokojové květiny. Voda je bohatá na živiny, které se uvolní ze skořápek během vaření.

Vajíčka na 3 netradiční způsoby. Co takhle skotské vejce nebo vejce do skla?

Vejce jsou ideálním pomocníkem, chcete-li zužitkovat to, co byste jinak vyhodili – například starší pečivo. Vybrali jsme jeden recept sladký a jeden slaný. Oba „šetrné“ recepty paradoxně představují tak trochu kalorickou bombu. Recept na podobné jídlo najdete ve všech zemích, kde pečivo jedí. Francouzské hospodyňky připravují toasty obalené ve vejcích nasladko i naslano, což je obdoba receptů na chudé rytíře a sýrové opečenky, které vynalezly naše prababičky.

Chudí rytíři

Den stará veka nebo housky, švestková povidla nebo jahodová marmeláda, mléko, vejce, vanilkový cukr, mletá skořice, olej, skořicový cukr

Veku nakrájejte na plátky. Pomažte povidly či marmeládou a dva krajíčky slepte k sobě. Do hlubokého talíře vlijte mléko, rozklepněte vejce, přisypte vanilkový cukr a mletou skořici. Vše prošlehejte. Na pánvi rozpalte olej. Krajíčky veky protáhněte připravenou směsí a smažte z obou stran. Před podáváním posypte skořicovým cukrem.

Sýrové opečenky

vejce, strouhaný sýr, plátky starší veky nebo housek, sekaná listová petrželka nebo pažitka, špetka soli, olej

lednice

Nejčastější chyba při skladování potravin: Mléko a vajíčka ve dveřích lednice

Na 1 vajíčko počítejte vrchovatou lžíci strouhaného sýra. Plátky žemle nebo veky obalte v rozšlehaném vejce smíchaném se strouhaným sýrem, petrželí nebo pažitkou přidejte špetku soli. Plátky pečiva rychle opečte na horké pánvi. K opečenkám podávejte salát nebo nakrájenou syrovou zeleninu.

Vaječný svítek na sladko o ostružinovým přelivem

Svítek známe většinou jako zavářku do polévky. Je to ale i takový zapomenutý dezert našich babiček, který se ve sladké variantě podával k bílé kávě.

Lžíce změklého másla do těsta a trochu másla na vymazání pekáčku, 3 vejce, 3 vrchovaté lžíce krystalového cukru, 500 ml vlažného mléka, 200 g hladké mouky, špetka soli, vanilkový cukr, kypřicí prášek z vinného kamene, lesní ovoce, kelímek zakysané smetany, moučkový cukr na posypání

Do mísy vložte kousek změklého másla, rozklepněte vajíčka a přisypte krystalový cukr. Vše rozkvedlejte kvedlačkou nebo použijte ruční šlehač. Postupně přidávejte hladkou mouku, vlažné mléko, vanilkový cukr, kypřicí prášek z vinného kamene a špetku soli. Vše vymíchejte do hladkého tekutého těsta. Pekáč vymažte máslem a vysypte moukou. Těsto vlijte do pekáčku a zvolna upečte v troubě do růžova. Omáčku připravte z rozmačkaného ovoce (můžete použít jahody, borůvky, maliny nebo ostružiny) zakysané smetany a moučkového cukru. Upečený svítek nechte chvíli vychladnout. Poté ho nakrájejte na trojúhelníky, přelijte ovocnou omáčkou a poprašte moučkovým cukrem.

Dnes, 18:29
Film Cesta do Kandaháru vypráví příběh sourozenců Příhodových, Československých reprezentantů ve sjezdovém lyžování, kteří se...
Dnes, 17:46
Zdravotníci v nemocnicích dostanou odměny za nasazení během koronavirové pandemie. V rozpočtu je na ně...
Dnes, 16:50
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Dnes, 16:50
Blíží se narozeniny vašeho šéfa, případně jeho odchod do důchodu či jiná významná událost, a...
Dnes, 15:35
Po zimě věnujte pozornost střeše domu, fasádě, oknům i dveřím a nakonec i cestičkám a...
Dnes, 13:25
Musí to být velmi záhadný svět. Svět, ukrytý v temně narudlém přítmí. Mateřská hvězda je...
Dnes, 11:20
Punková skupina Tři sestry, která je známá například díky hitům Průša nebo Život je takovej,...
Dnes, 11:15
Manželé František Smolík a Milada Ortová, herecký pár rodilých Pražáků, kteří se v Praze narodili...
Dnes, 10:42
Studentská organizace nesouhlasí s opětovnou pracovní povinností mediků v nemocnicích, kterou vláda ode dneška nařídila....
Dnes, 08:23
Nový časopis pro nejmenší děti, který jim pomáhá objevovat svět kolem sebe. Nápaditou formou, vkusnými...
Dnes, 04:00
Mezinárodně uznávaný svátek Mezinárodní den žen letos slaví sto desáté výročí. Mnohdy historicky zpolitizovaný svátek...
Reklama