Důraz na informatiku, programování a robotiku – děti se budou učit z nových učebnic

Hlavním cílem projektu iMyšlení je inovace výuky informatiky. Na ni, na programování a robotiku by měl být kladen větší důraz na základních, středních i mateřských školách. Autorské týmy z pedagogických fakult pod vedením docenta Jiřího Vaníčka z Jihočeské univerzity za tímto účelem zpracovaly jedenáct nových učebnic.

Většina lidí si představuje programování jako psaní kódu, jímž vzniká aplikace nebo software. To se ovšem děti v mateřských a základních školách určitě učit nebudou. Informatika, ač se to v očích mnoha lidí nezdá, není jen o psaní kódu.

Virtuální realita zažívá boom. Vžije se násilník do role oběti, nebo odpůrce uprchlíků do jejich kůže?

„Nechceme vychovávat armádu programátorů. Naším cílem je naučit děti myslet a řešit základní algoritmické úlohy. Děti se mají v podstatě naučit vytvářet postupy řešení. Nástrojů k tomuto účelu je mnoho. Začíná se s jednoduchými programovatelnými roboty v mateřských školách. Což si představme jako hračku, u které můžeme bez počítače pomocí tlačítek ‚naprogramovat‘, jak se má chovat,“ upřesnil pro Náš REGION vedoucí týmu autorů učebnic informatiky Jiří Vaníček.

Standard od roku 2020

Momentálně se projekt testuje na sedmdesáti českých školách a pokud se osvědčí, měla by se výuka programování a robotiky stát standardem na všech školách v roce 2020. „Na prvním stupni základních škol (přičemž výuka je cílena na žáky 3. až 5. ročníku) si děti hrají s robotickou stavebnicí; nejčastěji k tomu využíváme LEGO. Díky tomu, že žáci stavějí různé roboty a dávají jim sady jednoduchých pokynů, podporují rozvoj svého informatického myšlení a tvůrčích schopností,“ přiblížil Vaníček.

FOTO: Robotika – škola

Robotika – škola - foto archiv Jan Schönbauera

Největší rezervy v tomto přístupu mají školy na druhém stupni základní školy. Při výuce se pracuje na principu aktivní práce, objevování, nalézání odpovědí a se zapojením tvůrčích aktivit. V rámci programování pak už žáci zvládnou i pokročilejší příkazy např. v  programovacím jazyku Scratch. O programování v opravdovém jazyku může být řeč až na středních školách. Mohou se učit programovat v Pythonu či základy robotiky na platformě Arduino. Konstruují roboty, dálkově řízená vozidla nebo domácí automatizační zařízení.

Režisérka Eva Toulová
Včera, 16:24
Stela Nebeská je šestatřicetiletá žena, neúspěšná herečka, které se rozpadá manželství, má před rozvodem, přičemž...
Včera, 14:10
Tento titul dnešním dětem asi už nic neříká. Děj knihy se odehrává ve fiktivních Radobylicích,...
Včera, 12:48
Burčák je de facto rozkvašený mošt. Měl by být podáván ve fázi, kdy je v...
Včera, 12:08
Základní vzdělání je nepochybně důležitá věc, která leží Středočeskému kraji na srdci. Hejtmanka Jaroslava Jermanová...
Včera, 10:29
Kosmické smetí, zbytky stavebního materiálu sluneční soustavy. Někdy zbytky komet, které podlehly gravitaci takových obrů,...
Včera, 08:12
Dne 12. srpna 1881, tedy pouhé dva měsíce po slavnostním otevření, došlo k požáru Národního...
11.8.2020
Hlavní a největší výhodou vlastního záhonku je bezesporu čerstvost vypěstované zeleniny. Čerstvá obsahuje nejvíce vitaminů,...
11.8.2020
Ještě obléci kabát s ohrnutým límcem a klobouk s širokým okrajem. Plynové lampy již svítí,...
The Art of Dissent – Umění disentu
11.8.2020
The Art of Dissent – Umění disentu, takový název nese česko-americký koprodukční film o umělecké...
11.8.2020
Podle řecké mytologie byla Minthé nymfa, do které se zamiloval Pluto. Jeho žárlivou ženu to...
Reklama