Ekzém, lupénka či akné. Pro suchou kůži je podzim doslova utrpením

11.11.2018
Renáta Šťastná

Zatímco na pleť působí při procházkách venku vítr a nízké teploty, při přechodu do vytopené místnosti je to naopak suchý vzduch. Proto s koncem léta dochází k zhoršování projevů řady kožních nemocí, větší citlivosti kůže a její dehydrataci. Až polovina lidí trpí určitou formou suchosti pokožky.

I část populace, která běžně se suchostí pokožky nemá problémy, pozoruje nyní nepříjemné pnutí, šupinky nebo oděrky na kůži.

FOTO: Kožní potíže na podzim

Kožní potíže na podzim - vyrážkaKožní potíže na podzim - měsíčekKožní potíže na podzim - kopřivkaKožní potíže na podzim - recepty-na-vyrazky1Kožní potíže na podzim - zardenky-728×409

Zánětlivá onemocnění kůže dnes můžeme zařadit na seznam civilizačních chorob. Zánět kůže může být alergického původu, jako je tomu v případě atopického ekzému, vyvolat jej mohou i jiné podněty, například infekce a mechanické dráždění, v případě lupénky pak autoimunitní zánět. Ve většině případů má však poškození kůže toxickou příčinu. Znamená to, že se v orgánech a tkáních nahromadily škodlivé toxiny, které způsobují imunitní selhání. Tělo si už s nimi není schopno poradit samo a vyloučit je přirozenými vylučovacími mechanismy.

Na kožní buňky mohou působit exogenní toxiny, tedy ty, které přicházejí z vnějšího prostředí. Může jít o chemické látky, kovy, nevhodné kosmetické, mycí a čisticí prostředky, textilní barviva, pesticidy, ale i vdechované toxiny z ovzduší. Rizikový je v tomto případě prach, smog nebo výpary z interiérů.

Katka bojuje se vzácnou nemocí kůže. Ta způsobuje hnisavé záněty. Nedovolí ale, aby ji nemoc zlomila a ničila jí život!

Měli bychom mít na paměti, že očista není krátkodobou záležitostí, ale jde o systematický a dlouhodobý proces. Výsledky se dostavují pomaleji a po uplynutí delší doby, zato spolehlivě. Jakkoli klasická medicína nabízí účinné způsoby zmírnění obtíží prostřednictvím podávání léků a léčivých přípravků, jsou to právě vleklé zdravotní potíže, kde narážíme na její limity. Přináší sice úlevu od bolesti, ale z dlouhodobého hlediska neřeší příčinu. Vhodným podpůrným programem ke klasické léčbě je metoda řízené detoxikace organismu.

„Systém řízené vnitřní očisty je postaven na důkladném vstupním vyšetření například přístrojem Salvia, což je nutné pro úspěšné zacílení léčby a výběr vhodných preparátů,“ vysvětluje princip přírodní detoxikace Marika Kocurová, marketingová manažerka výrobce čistě přírodních detoxikačních preparátů Joalis. „Jednotlivé preparáty se používají na očistu konkrétních orgánů a tkání od toxinů. V případě vleklých kožních zánětů je potřeba zaměřit se na podporu činnosti lymfy a lymfatických cév. Lymfa dokáže odvádět toxiny ven z těla a je zodpovědná za řízení imunitních procesů,“ dodává manažerka. „K detoxikaci lymfy je přímo určen přípravek Lymfatex, ovlivňující tok krve a lymfy.“

Levandulový olej je požitkem pro naše smysly. Zmírňuje ekzém a vyrážku, ale je skvělý i jako aroma do lampy

Objeví-li se znenadání vyrážka, akné, zarudlá místa či suchá pokožka, prvním krokem ke zlepšení může být úprava jídelníčku. Strava je pro léčbu kožních potíží zásadní.

„Hraje velkou úlohu nejen ve vztahu k onemocněním, ale k celému organismu. Orgánem pro vstřebávání živin je střevo a jeho správné fungování je důležité pro udržení rovnováhy celého těla. Mnoho chronických nemocí, například záněty dutin či ekzémy, souvisí s jeho nedostatečnou funkcí. Škodliviny a toxiny odvádí z těla především tlusté střevo. Má-li tělo sklony k zácpě, hledá si jinou cestu, jak se škodlivin zbavovat. Tak vzniká například chronický kašel, gynekologické výtoky, kožní nemoci či chronické rýmy,“ radí pražská kožní lékařka Ivona Kosová.

Jeřabiny patří k podzimu. Udělejte si z nich léčivý čaj nebo lahodný likér

Pročištění organismu přináší kromě zdravé pokožky i štíhlejší tělo. Chceme-li bojovat proti svědivému ekzému, vyrážce a zarudlým flíčkům, měli bychom výrazně omezit konzumaci cukru. Ten kromě toho, že ucpává póry, také způsobuje stárnutí pleti. Kůži neprospívá ani bílá mouka, uzeniny, těžká a mastná jídla, červené maso, konzervanty, polotovary a chemicky upravená jídla.

Než tělo na změnu stravy zareaguje, může to chvíli trvat. S rychlejší úlevou mohou pomoci bylinky. Jejich použití je ale vždy třeba konzultovat s odborníkem, pokožku by totiž mohly i podráždit.

„Relativně bez rizika lze použít zklidňující koupele z šalvěje, řepíku nebo ovesných vloček,“ radí kožní lékařka Andrea Vocilková. „Svědění a alergické reakce pomáhá mírnit kopřiva. V silném odvaru je možné se i vykoupat. Od svědění pomůže i tymiánová nebo levandulová mast, případně jitrocel, který je skvělým pomocníkem například i při popáleninách. Imunitní funkci proti kožním infekcím nebo ekzémům zvýší i třapatka nachová, známá spíše pod latinským názvem echinacea.“

Od bolesti a otoků po operaci pomohou bylinky a přírodní produkty. Mandle, mák a dýně dodají potřebnou sílu!

A rada navrch od bylinkářky Andrey Mayy Jonášové: „Na citlivou kůži lze použít domácí přírodní oleje, třeba z měsíčku lékařského. Čerstvými okvětními lístky měsíčku lékařského smíchanými s kvalitním slunečnicovým olejem naplníme vzduchotěsně uzavíratelnou lahev a necháme minimálně čtyři týdny na slunci. Vznikne jemný zlatavý olej, který se používá třeba i na bradavice. Olej lze nahradit vepřovým sádlem.“

zdroj: Naše rodinaNepřehlédněte