• Zprávy
  • Stalo se
  • Sport
  • Kultura
  • Ze společnosti
  • Zajímavosti
  • nezarazene
  • Jeřabiny patří k podzimu. Udělejte si z nich léčivý čaj nebo lahodný likér

    Další fotky

    Podzim má svou vlastní barevnou poezii tvořenou kontrastem přírodních teplých odstínů listí stromů i keřů. Jistě si všimnete nádherně obalených stromů malými červenými bobulkami. každopádně to budou Jeřabiny. Co takhle si z nich udělat jen tak pro radost třeba korálky na krk.

    Když začínají podél cest červenat jeřabiny, říká se, že je podzim na dohled a léto skončilo. Celá atmosféra krajiny se náhle změní, na duše dospělých dolehne lehká podzimní nostalgie, zatímco děti jsou nadšené těmito oranžově červenými kuličkami. Navlékají je na nitě, a tvoří tak jedinečné korále pro sebe i maminky.

    Zahrádkářská veřejnost se však rozhlédne po zahradě a najde-li ve svém sadu jeřáb černoplodý či jeřáb sladkoplodý, ví, že nastává čas sklizně.

    Celer už dávno nepatří jen pod svíčkovou. Zatočí s depresemi a působí jako silné afrodiziakum

    Jeřáb sladkoplodý

    Zkultivovaná varieta divokého jeřábu u nás vznikla v 19. století na severní Moravě. Dnes je tento druh ovocného stromu rozšířen po celé Evropě. Jde o léčivou dřevinu, z níž se dají využívat nejen plody, ale i listy a květy. Jeřabiny se dají konzumovat i čerstvé, ale většinou jsou vyhledávány pro zavařování. Tyto drobné nápadně zbarvené kuličky obsahují velké množství vitaminu C, více než citróny, dále provitamin A, lehce stravitelné cukry, organické kyseliny, pektin, třísloviny a hořčiny.

    Jeřabiny mají mírně projímavý a močopudný účinek. Podporují vylučování žluči. Jsou vhodným podpůrným prostředkem při revmatismu, hypovitaminózách a některých virových onemocněních – pomáhají například při chřipce.

    Z plodů jeřábu sladkoplodého se vyrábějí kompoty, zavařeniny, suší se na čaj, sušené mohou sloužit jako náhrada rozinek a lze z nich také uvařit nevšední jeřabinový sirup či likér.

    Červená řepa už dávno není výsadou školních kuchyní. Udělejte si léčivý likér nebo pleťovou masku

    Jeřáb černoplodý

    Má podobné vlastnosti jako jeřáb sladkoplodý, vyskytuje se však nejen jako strom, ale i keř. Mírně snižuje tlak a je trvanlivější než jeho častěji se vyskytující druh. Černé jeřabiny se dají konzumovat i po přejití mrazem.

    Jeřabinový kompot

    Autor: Thinkstockphotos.com

    • Nálev: 1 l vody a 60 dkg cukru

    Dále postupujeme jako u všech ovocných kompotů, použijeme-li jeřáb černoplodý, dáváme o 10 dkg cukru méně, protože tento druh je sladší.

    Je vhodné jeřabiny také zavařovat jako kompot ve směsích s jiným ovocem, nejchutnější bývají, octnou-li se v zavařovací sklenici ve společnosti jablek nakrájených na měsíčky.

    Tajemství podzimních detoxů. Rýžový vás nadchne a ještě po něm zhubnete

    Jeřabinová zavařenina

    • 1 kg jeřabinové dřeně a 60 dkg cukru u jeřábu sladkoplodého a 50 dkg cukru u jeřábu černoplodého

    Jeřabiny se musí nejprve povařit v menším množství vody, pak je protřeme sítem, a tak získáme jeřabinovou drť. Tu pak vaříme s cukrem 10 minut. Horkou zavařeninou naplníme připravené sklenice a uzavřeme je.

    Jeřabinový likér

    • 2 kg jeřabin, 1 kg cukru, 1 l vody, 1 l vodky, třešňovice, případně žitné, dle chuti několik hřebíčků, smotek skořice, sušená citrónová kůra z chemicky neošetřených citrónů

    Velkou – minimálně třílitrovou, nejlépe však pětilitrovou láhev naplníme jeřabinami, zalijeme je vychladlým cukerným roztokem a alkoholem. Přidáme koření dle chuti. Láhev uzavřeme korkovou zátkou a necháme stát asi tři týdny, nejlépe na okně, kam se opírá slunce, ovšem v teplé místnosti. Zrající likér by měl mít stálou alespoň pokojovou teplotu.

    Hotový výrobek přefiltrujeme a sléváme do láhví, které dobře uzavřeme.

    Jeřabinový sirup

    • 65 dkg cukru, 35 dkg šťávy z jeřabin

    K přípravě sirupu je třeba použít paření plodin, tedy využití pařního hrnce či složitější techniky popsané již dříve v našem seriálu o zavařování.

    Šťávu pak svaříme s cukrem a slijeme do vymytých a vypařených láhví.

    Griotka z černých jeřabin

    1 l voda
    400 g cukr krystal
    1 ks mandlová tresť – hořká 1-2 lahvičky
    500 ml hnědý rum
    1 l jeřabiny

    Jeřabiny přelejeme litrem vařící vody a necháme 4-5 dnů v chladu, pak lehce promačkáme a přecedíme. Přidáme 400 g cukru a povaříme. Necháme vychladnout, zalijeme rumem a mandlovou trestí.

    FOTO: jeřabiny

    jeřabiny - jeřabinyjeřabiny - jeřabiny1jeřabiny - jeřabiny2jeřabiny - Rowan berriesjeřabiny - jeřabiny4
    Další fotky
    jeřabiny - jeřabiny5jeřabiny - jeřabiny6

     



    Nepřehlédněte
    7.11.2024
    Zprávy

    Proč zvítězil Trump?