• Zprávy
  • Stalo se
  • Sport
  • Kultura
  • Ze společnosti
  • Zajímavosti
  • nezarazene
  • Červená řepa už dávno není výsadou školních kuchyní. Udělejte si léčivý likér nebo pleťovou masku

    Další fotky

    Červená řepa už dávno není jen součástí jídelníčku školních jídelen. Je to zázračná a levná zelenina pro vaši imunitu, krásnou pleť i skvělé recepty.

    Pamatujete si někteří z vás ještě ten pocit, když jste čekali ve školní jídelně na oběd ve frontě a potom odcházeli s tácem a na něm již potřetí v týdnu byl kompot z červené řepy, který snad jakoby ani z té velké sklenice, která byla všem na očích, neubýval. Někteří si ten pocit natolik zafixovali, že tuto skvělou zeleninu ze svého jídelníčku naprosto vyloučili. Někteří ji naopak stále milují ať již v kompotu, nebo třeba v domácím boršči, který je sice původem z Ruska, ale u nás pevně zakotvil, snad již za období totality.

    Znáte zázračnou rostlinu, která vám pomůže na spáleniny od slunce?

    Od této doby přece jen uplynulo pěkných pár let a pohled na zeleninu v kuchyni se rapidně posunul o pořádný kus dopředu. Dnes pro nás již není žádný problém si nejen koupit, ale i sami doma připravit pokrmy, které nám dříve připadaly jako něco, co se dělá snad jen v lepších a vybraných restauracích.

    Mezi tyto zázraky jistě patří právě červená řepa.

    Chcete se pořádně zchladit? Vyměňte kolu za bylinky a melounový koktejl

    Historie červené řepy a také využívání jejích zdravotních účinků sahá až do starověku. Zmínky o využití této zeleniny k léčbě můžeme najít v Babylonii. Často se uvádí, že řecká bohyně Afrodita vděčila za svou krásu právě jí (i když pozor, tehdy se využívaly listy), odvar z této rostliny byl skládán jako obětina Apollónovi. V římské kuchyni byla řepa velmi oblíbená, v jedné z prvních kuchařek, kterou je Apicius, najdeme recepty jak na saláty, tak i na vývary a jiné speciality. Díky Římské říši se červená řepa rozšířila do Španělska a Francie a pak postupně na celý evropský kontinent. Paradoxně, ve srovnání s dnešní dobou, v kuchyni byl užíván stále hlavně list mladé zeleniny, s postupem času se začal zkoušet i kořen, ale jako … léčivo. Lidé zjistili, že má pozitivní účinky na rány, teploty a kožní problémy.

    Prozradíme recept na výbornou zmrzlinu, kterou si připravíte doma rychle, levně a zdravě

    Proč je červená řepa tak zdravou zeleninou? Nikoho z nás nepřekvapí, že je to díky látkám, které obsahuje. Najít v ní můžeme poměrně velké množství vitaminu B a C, také je zde karoten neboli „áčko.“ Navíc obsahuje bílkoviny, cukry, vlákninu a důležitý antioxidant betanin. Z minerálů je určitě nutno zmínit vápník, hořčík, železo, sodík a draslík. Léčivé účinky mají jak kořeny, tak i listy.

    Konzumací červené řepy zvýšíte odolnost svého organismu. Nápomocná může být i při léčbě rakoviny. Pektiny nám pomáhají při trávení, také se snižuje množství škodlivého cholesterolu a navíc se pročišťují střeva. Skvělá je také během těhotenství, pomáhá při zdravém vývoji plodu. No a také prospívá tvorbě červených krvinek, čímž je vhodná při chudokrevnosti, a navíc ji můžeme využít při tak častých potížích, jakými jsou různé chřipky a nachlazení. Nejlepší účinky na zdraví má samozřejmě syrová, pro chuť jsou nejlepší bulvy s maximálně osmicentimetrovým průměrem. Pokud ji tepelně zpracováváme, tak ji neloupejme.

    3 tipy, jak se pořádně nakopnout, když jste na umření. Zkusíte to?

    Na čištění střev bychom každý den měli vypít přibližně 150 mililitrů (necelou skleničku) šťávy z červené řepy, můžeme ji také doplnit šťávou z jablek. Léčivé účinky šťávy také pomáhají překonat potíže, které v těle vyvolává menopauza, povzbuzuje krevní oběh, má močopudné účinky a povzbuzuje metabolismus. Pokud nás trápí vysoký tlak, můžeme vyzkoušet skleničku šťávy se lžící medu. A na chřipku nebo angínu si můžeme odšťavnit deset řep, dvě mrkve a kousek celeru. Při druhé chorobě navíc pomáhá kloktání teplé šťávy.

    Třešně jako malý zázrak. Jsou napěchované vitaminy a pomohou při hubnutí

    Recept na léčivý sirup z červené řepy na angínu, kašel, imunitu

    Potřebujeme střední až větší bulvu a na jeden kořen přidáme ještě přibližně pět lžiček cukru. Seřízneme nožem špičku, vydlabeme tolik dužiny, aby se nám tam vešel cukr a zůstalo ještě trochu volného místa. A pak už jen položíme zeleninu na litinovou destičku na sporáku, zapneme ho na minimum a řepu ohříváme přibližně půl hodiny – během té doby začne pouštět šťávu, ze které se spolu s cukrem vytvoří sirup.

    Na druhý, mírně náročnější recept, potřebujeme dvě červené řepy. Pečlivě je umyjeme a nastrouháme. Připravenou zeleninu dáme do malého hrnce, vmícháme dvě až tři zarovnané lžíce medu, zapneme sporák na minimum a vaříme také přibližně kolem 30 minut. Sirup můžeme přecedit, ale také se dá nabírat jen tak lžičkou.

    Recept bez varu

    Tato varianta trvá nejdéle. Červenou řepu oloupeme, nakrájíme na drobounké kostičky, které zasypeme přibližně čtyřmi lžícemi cukru na jednu bulvu. Sirup by se měl vytvořit do druhého dne. Ve všech případech je dávkování pro děti jedna lžička každou hodinu a pro dospělého jedna lžíce se stejnou pravidelností.

    Recept na masku na zpevnění a vyhlazení pleti.

    Sinice najdeme na koupalištích. Jsou jedovatější než jed kobry. Jaká rizika hrozí?

    Vezmeme si jednu lžíci čerstvé šťávy z červené řepy. Pokud nemáme odšťavňovač, stačí pečlivě omytou zeleninu jemně nastrouhat a potřebné množství tekutiny vymačkat. Přidáme stejné množství podobně připravené šťávy z mrkve. Do směsi namočíme vatičku a naneseme ji rovnoměrně na obličej. Necháme účinkovat přibližně deset minut a poté tvář omyjeme teplou vodou. Zpevňující a vyživující masku si vyrobíme také velmi jednoduše. Stačí jednu menší řepu nastrouhat a vymačkat. Drť promícháme s kvalitním medem a kozím jogurtem. Naneseme na čtvrt hodiny na obličej a potom omyjeme vlažnou vodou. Díky pravidelné aplikaci bude naše pleť pevná, dobře vyživená a zpomalí se tvorba vrásek. A co se zbylou šťávou? Tu můžeme na zdraví vypít.

    Posílení vlasů

    Sílu červené řepy můžeme vyzkoušet i při posilování kvality našich vlasů. Navíc nám do jisté míry pomůže omezit jejich nadměrné vypadávání. Nastrouháme dvě omyté bulvy na jemném struhadle. Přidáme dva centimetry nastrouhaného oddenku čerstvého zázvoru a půl lžičky sušeného. Směs pečlivě rozmícháme a naneseme na vlasy. Necháme účinkovat asi čtvrt hodiny. Pro zesílení účinků můžeme hlavu zabalit ještě do potravinářské fólie. Nakonec ještě vlasy umyjeme jemným šampónem. Čistá šťáva se používá na přesušenou kůži na hlavě a šťávu smíchanou s jablečným octem naše prabáby doporučovaly proti lupům.

    Místo rtěnky a pomády

    Každý, kdo červenou řepu někdy loupal nebo strouhal, moc dobře ví, že její šťáva velmi intenzivně barví. Tento efekt můžeme využít i na rty. Stačí do nich každý večer před spaním vetřít pár kapek šťávy a ráno nás překvapí jejich výrazně intenzivnější a zároveň hodně hezká a přirozená barva. Pokud naopak chceme barvu rtů mírně zesvětlit, ke šťávě vmícháme trošku cukru. Na častější používání si můžeme vyrobit vlastní řepnou pomádu. Lžíci včelího vosku rozpustíme ve vodní lázni a vmícháme do něj lžičku panenského oleje a lžičku čerstvé šťávy. Přelijeme do mističky a necháme vychladnout.

    FOTO: řepa

    řepa - řepařepa - řepa1řepa - řepa2řepa - řepa3řepa - řepa4
    Další fotky
    řepa - řepa5řepa - řepa6řepa - řepa7


    Nepřehlédněte
    7.11.2024
    Zprávy

    Proč zvítězil Trump?