Ve spodní, rovinaté části navazuje na užitkovou funkci zahrady (pěstování ovoce, zeleniny, léčivých a okrasných bylin) doplněnou o objekty sloužící současné údržbě a provozu (dětské hřiště, letní posezení u kavárny, parkoviště). Při jižní ohradní zdi vznikají k těmto účelům přízemní stavby.
Provoz zahrady, koncipovaný rovněž ve spolupráci s radnicí Prahy 2, počítá v budoucnu s přístupností celé zahrady pro veřejnost, tak, aby mohla být odpočinkovou zónou i místem zajímavých aktivit.
Po revoluci se klášter vrátil zpátky benediktinům. Moc jich tu ale nežije
Emauzský klášter neboli klášter benediktinů byl založen českým králem a římským císařem Karlem IV. roku 1347 při starším kostelíku sv. Kosmy a Damiána. Nachází se na Novém Městě pražském, na území vymezeném ulicemi Vyšehradská, Trojická, Pod Slovany a Na Slovanech.
Klášter byl při spojeneckém náletu na Prahu 14. února 1945 silně poničen, opravy pobíhaly v 50. a 60. letech.
Po roce 1989 získalo zpět budovy kláštera i kostel Benediktinské opatství v Emauzích. V současné době patří k emauzskému opatství tři mniši. V roce 2016 se převorem – administrátorem stal P. Augustin Gazda, OSB z Rajhradského kláštera. V roce následujícím pak byl rekonstruován rajský dvůr a letos začala revitalizace klášterní zahrady.
Velká zahrada v jižním svahu byla už od založení součástí klášterního pozemku. Benediktini ji po staletí obdělávali sami; pěstovali zde ovoce, zeleninu, v prudké části svahu vinou révu. Poválečné období zanechalo zahradu zpustlou, zabydlenou vzájemně nesouvisejícími užitkovými stavbami jako jsou tenisové kurty nebo školičky.






































