Etna se opět probouzí. Vyřadila z činnosti i letiště

Je to sopka, která už po tisíciletí patří ke koloritu Evropy. Nejen k tomu geologickému, ale i uměleckému. Sopka, která se chová k lidem současnosti dosud velmi slušně, a jejich životy nechává na pokoji. Zřejmě i z tohoto důvodu byla v roce 2013 zařazena na seznam Světového kulturního dědictví UNESCO. I dnes, třeba právě teď, o sobě dává vědět. Třeba tím, že nerespektuje protikuřácký zákon a vyřadí tak z činnosti blízká letiště.

Druhá nejvyšší,(3325m) a zároveň nejaktivnější sopka Evropy je známá už od starověku. Pro puntičkáře uvedu, že nejvyšší sopkou je Pico de Teide, na Kanárských ostrovech. Zde je třeba upozornit, že tato sopka do Evropy patří pouze geopoliticky. Geologicky již patří k africké, tektonické desce. Sicílii však vévodí Etna. Je to velmi pracovitá sopka, a plným právem se dostala na seznam šestnácti nejnebezpečnějších sopek světa. V této oblasti je na tomto seznamu ještě Vesuv a Santorini. Vesuv si svoji daň vybral už v roce 79 našeho letopočtu, a následky jeho erupce si můžeme prohlédnout v Pompejích. Nyní by na řadě byla Neapol a vědci to velmi dobře vědí.

Výbuch sopky Mount St Helens jsme dnes zachytili v přímém přenosu, dříve indiáni v legendách

Ale i Etna by se mohla červenat. Přibližně před osmi tisíci lety došlo k sesuvu východního svahu. Dodnes je tato proláklina o rozměrech 7 x 5 km známá jako údolí Býků. Mohutná vlna tsunami se prohnala východní částí Středozemního moře a podstatnou měrou přepsala historii starověkých kultur v této oblasti. Zde je třeba poznamenat, že to byl jen slabý odvar toho, co předvedla sopka Santorini v době, kdy zde, ve Středomoří, již kypěl bohatý život. Sedmnáct století před Kristem, to opravdu již není pravěk. Vlna o výšce téměř sto metrů neměla konkurenci, a tato katastrofa biblických rozměrů nabízí i mnoho teorií milovníkům záhad.

Obří, vyhaslé, chrlící chladnou hmotu na svůj povrch. Jaké jsou sopky v naší sluneční soustavě?

Soptící Etnu popisuje i Publius Vergilius Maro, ve své Aneidě. Sicilané však na svoji horu nedají dopustit a promíjejí občas spad popílku, nebo sem tam rudě zářící krátery proti nočnímu nebi. Sopka totiž není jenom smrt, ale i život. Vyvrhované materiály každoročně znovu a znovu zúrodňují úpatí hory, kde se daří vinné révě a ovocným sadům. Zemědělství si přichází na své. A nejen zemědělství. Velmi významný příspěvek do městských pokladen v okolí sopky přináší i tzv. sopečný turismus. Každoroční příliv statisíců turistů, kterým se Etna občas předvádí jako páv v zámeckém parku. Občas zakašle, a lidé tleskají. Lze si jen přát, aby i v dalších staletích zůstala civilizovanou sopkou, jak se sluší na civilizovaný světadíl.

Dnes, 04:00
Základ pro konvenční měnu na území habsburského mocnářství byl položen už v roce 1750. Měna...
Dnes, 04:00
Rybaření v nočních hodinách nakonec možné nebude. Stát změnil výklad výjimek z plošných protiepidemických opatření....
Včera, 16:55
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Včera, 16:55
Maturanti zapojení do práce kvůli epidemii covidu-19 asi letos nebudou muset skládat maturitní didaktické testy....
Včera, 15:56
Česká republika aktivovala zahraniční pomoc a požádala o součinnost s umístěním minimálně desítek pacientů s onemocněním covid-19...
Včera, 15:35
My Češi jsme národem sběračů. Jak jinak si vysvětlit naše nadšení, když začnou růst borůvky...
Včera, 13:25
Neustále se všude píše o nadváze a pohybu, ale ono je to někdy složitější. Dělat...
Včera, 12:20
Denní přírůstky nově nakažených covidem-19 se začínají stabilizovat. Pokud se situace zlepší, bude možné po...
Včera, 11:15
Pan učitel nevěří svým uším. To se mu určitě zdá. Ten největší raubíř ve třídě...
Včera, 11:15
V březnu má do České republiky dorazit přes milion dávek vakcíny proti covidu-19. V dubnu...
Včera, 10:42
Jiří Schelinger vypadal jako rocková hvězda, a také tak divoce žil i zemřel. Bylo mu...
Reklama