Exploze munice byl státní terorismus, řekl ve Sněmovně Fiala

Předseda opoziční ODS Petr Fiala trvá na tom, že exploze muničního skladu ve Vrběticích na Zlínsku byl státní terorismus. Rusko provedlo násilný čin, řekl ve Sněmovně. Podle předsedkyně TOP 09 Markéty Pekarové Adamové by Česko mělo vyhostit další ruské diplomaty, vymáhat škodu a žádat Evropskou unii o zostření sankcí vůči Rusku.

„Něco takového se nestalo desítky let a těžko bychom hledali podobný případ v Evropě,“ řekl Fiala k podezření, že za explozemi stáli agenti ruské tajné služby GRU. Zdůraznil, že koalice a opozice by měla postupovat společně, vzhledem ke krokům vlády si ale není jistý, zda je to možné.

Pekarová Adamová uvedla, že vyhošťováním dalších ruských diplomatů je třeba dosáhnout rovnocenného početního stavu ruského zastupitelského úřadu v Česku a českého v Rusku. „Teď je ten správný okamžik k těmto krokům přistoupit a ruské velvyslanectví zeštíhlit,“ řekla. Česko o víkendu vyhostilo 18 ruských diplomatů. Rusko reagovalo tak, že Moskvu musely opustit dvě desítky pracovníků českého velvyslanectví.

Rovněž podle předsedy STAN Víta Rakušana nesmí být vyhoštění 18 ruských diplomatů z Prahy konečnou reakcí. „Musíme přejít k tak silných krokům, aby počet českých diplomatů v Moskvě odpovídal počtu ruských diplomatů v Praze,“ řekl. Česko podle Rakušana nesmí být vstupní branou ruských agentů do Evropy.

Podle informací Českého rozhlasu měla ruská ambasáda před pondělním vyhoštěním části pracovníků zhruba 120 zaměstnanců, z toho 43 diplomatů. Aktuálně je v Praze přes 20 ruských diplomatů, zatímco v Moskvě zbývá pět českých.

Fiala a Pekarová Adamová volali po razantnější reakci vlády a po vyjasnění některých okolností. Jde podle nich například o dohady o tom, kdy se členové vlády o podezření poprvé dozvěděli, o odvolání ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD), o plánovanou a následně zrušenou cestu vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) do Moskvy nebo o otázky kolem žádosti spojencům o solidární akci. Podle Pekarové Adamové je lepší spolupráce v rámci Evropské unie a Severoatlantické aliance nezbytně nutná. Kroky vlády by měly být jasné a srozumitelné včetně žádosti o svolání mimořádného summitu Evropské rady, řekl Fiala.

Rakušan se pozastavil nad tím, že se k podezřením dosud veřejně nevyjádřil prezident Miloš Zeman. Mluvčí hlavy státu oznámil prezidentovo vystoupení na tuto neděli.

adp/ČTK

Včera, 19:24
Návrh reformy penzí, který představila ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD), projedná Legislativní rada vlády 1....
Včera, 16:20
Věděli jste, že i psy mohou trpět nedostatkem kolagenu? Jsou to savci jako lidé a...
Včera, 16:03
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Včera, 16:03
Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) varuje před produktem Hluboce zmrazený špenátový protlak v balení...
Včera, 15:36
Ministerstvo zdravotnictví rozpustilo Mezioborovou skupinu pro epidemické situace (MeSES). Učinilo tak poté, co skupinu odborníků...
Včera, 15:20
Asociace ředitelů základních škol a spolek Učitelská platforma jsou proti možnosti prodloužení letošního školního roku...
Včera, 14:04
Prezident Miloš Zeman se po dnešním jednání se srbským prezidentem Aleksandarem Vučičem omluvil za alianční...
Včera, 11:15
Jaro je v plném proudu. Slunce nabírá na síle a kupodivu, nikdo si nestěžuje. Naopak,...
Včera, 10:48
Před deseti lety rozhodla norská sociální služba o odebrání dětí českým manželům Michalákovým a jejich...
Včera, 10:35
Český velvyslanec v Kuvajtu Martin Dvořák se nezachoval zrovna diplomaticky. Na svém instagramovém účtu zapózoval...
Včera, 10:04
Nábytkářská firma IKEA stahuje z prodeje plastové talíře, misky a hrnky série Heroisk a Talrika,...
Reklama