Festival Dance Brno tento ročník nenavštíví zahraniční taneční soubory, důvodem je stále trvající pandemie

17.10.2021
Redakce

Šest českých a moravských baletních souborů se zúčastní letošního ročníku přehlídky Dance Brno. Dříve bývalo zvykem, že festival navštěvují také zahraniční soubory. Pro „českou variantu“ se organizátoři rozhodli vzhledem ke komplikacím spojeným s pandemií koronaviru. Festival potrvá od pondělka do soboty v Mahenově a Janáčkově divadle.

Dance Brno se od roku 2019 koná jako bienále. Letos sice chybí zahraniční hosté, organizace byla přesto náročná – není snadné soustředit na jednom místě v jediném týdnu téměř celou českou profesionální baletní scénu. Návštěvníci tak mohou porovnávat uměleckou a interpretační úroveň souborů z Prahy, Plzně, Ostravy, Olomouce, Českých Budějovic a Brna. Program tvoří klasické, neoklasické i současné choreografie.

Přehlídku zahájí v pondělí plzeňské Divadlo J. K. Tyla s inscenací Vyhoďme ho z kola ven na motivy stejnojmenného románu Kena Keseyho. Choreografie mladého německého tvůrce Dustina Kleina vychází z filmové verze, kterou režisér Miloš Forman uvedl pod názvem Přelet nad kukaččím hnízdem.

Balet Národního divadla v Praze na festivalu uvede komponované představení Forsythe/Clug/McGregor, tvořené choreografiemi tří významných současných tvůrců. Z českobudějovické produkce organizátoři festivalu vybrali Rádio svobodná Bystrouška Petra Zusky, z Ostravy komponovaný večer Rossiniho karty, z Olomouce romantickou Giselle.

zdroj: jv/ctk


Témata:

Nepřehlédněte