Filmy do škol. Asociace chce děti více vzdělávat v kinematografii

19.10.2021
Redakce

Asociace pro filmovou a audiovizuální výchovu chce, aby se ve školách věnoval výuce tohoto umění větší prostor. Předseda asociace Pavel Bednařík na dnešním setkání řekl, že na českých gymnáziích se studenti setkávají s filmovou výukou ve 13 procentech škol třeba ve formě doplňku v hodinách dějepisu nebo ve výtvarné výchově. Na základních školách se filmová výuka dostane jen k 1,9 procenta žáků, uvedl.

Čísla vycházejí z průzkumu mapování filmové výchovy z let 2015 a 2016. „Ve srovnání s jinými zeměmi jsme brutálně pod evropským průměrem, v řadě zemí je film jako volitelná součást rozvrhu, někde jako povinná,“ řekl Bednařík. S podporou norských fondů, ministerstva kultury a Státního fondu kinematografie chce asociace obor filmová a audiovizuální výchova v ČR posilovat.

Cílem asociace podle Bednaříka není v Česku zavést filmovou výchovu jako pevnou součást rámcových vzdělávacích programů. Asociace usiluje o jakoukoli formu uplatnění filmové výchovy ve školách. Pro prosazování svých cílů ale asociace nemá dosud partnera na ministerstvu školství, uvedl.

Filmová výchova je podle Bednaříka potřeba, protože podporuje aktivní diváctví u mladé generace. „Mladí lidé tráví až pět hodin hodin denně s filmy, seriály a hrami, ale ve škole to má nulovou reflexi,“ uvedl. Filmová výchova podle něj podporuje kreativitu, rozvoj kritického myšlení a společná reflexe nebo i natáčení filmů pomáhá rozvoji spolupráce mezi žáky a studenty.

Asociace proto mimo jiné připravuje databázi vybraných filmů, o nichž se domnívá, že by mohly mladé diváky oslovit a že by jim mohly přinést nový pohled na kvalitní filmy. „Většina z nich si vybere podle toho, co vidí v reklamách nebo co propaguje multiplex, který navštěvují. Z našeho pohledu existuje mnoho filmů, které se k mladšímu publiku nedostanou,“ uvedl. Databáze by mohla být opatřena štítky s kategoriemi, jaká témata nabízejí či v jakých předmětech je možné je ve škole využít.

Asociaci tvoří asi 50 členů, mezi nimiž jsou lektoři, učitelé, organizace či instituce jako třeba FAMU, Aeroškola, projekt Free Cinema nebo festival Junior Fest. S dalšími partnery mapuje, kdo se filmové výchově věnuje. Příští rok plánuje na svém webu vytvořit audiovizuální mapu filmové výchovy. Zatím připravila návody a tipy pro rodiče, kteří by se podle nich mohli lépe orientovat v nabídce filmů pro děti i publikací s tématem filmové výchovy, kde se mohou i malé děti dozvědět, jak vznikl film nebo jak se film vyrábí.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte