Geniální architekt Josef Mocker. Jeho díla vídají Pražané takřka denně

Devatenácté století se chýlilo ke svému závěru, když panorama pražského hradu získalo konečně definitivní, současnou podobu. Postaral se o to architekt světové extratřídy Josef Mocker. Znalci jiného génia jistě s úsměvem pokývou hlavou, když jim nyní řeknu, že se nepovažoval ani za Němce ani Čecha, ale za Rakušana.

Narodil se v roce 1835, v Cítolibech na Lounsku. Základní vzdělání, včetně zdokonalení v němčině, získal v Lovosicích. Gymnázium vystudoval o pár kilometrů dále, v nedalekých Litoměřicích. Následovalo vysokoškolské studium na pražské technice, obor stavitelství a studia završil Akademií výtvarných umění ve Vídni. Všude studoval s výbornými výsledky a profesoři si ho nemohli vynachválit. Zřejmě se opravdu zajímal jen o svůj obor a tak mu pod vedením profesora Schmidta svěřili podíl práce na rekonstrukci vídeňského dómu sv. Štěpána. U Mockera na prvním místě byla vždy odbornost, a protože do své práce netahal žádný český nacionalismus, rakouské úřady to uměly ocenit.

Kvalita a krása nástroje je na prvním místě. Varhany pro katedrálu

Jeho dílo obsahuje desítky a desítky staveb a není zde prostor je všechny vyjmenovat. Zůstaneme u těch, které nám padnou do oka dodnes. V roce 1869 se vrátil do Čech, přesněji do Děčína, kde pracoval ve stavební kanceláři, hraběte Františka Antonína Thuna. Pan hrabě věděl velmi dobře, koho má ve svých službách a když roku 1871 zemřel Mockerův předchůdce Josef Kranner, stal se stavitelem svatovítské huti Mocker a začal pracovat na svém životním díle, dostavbě svatovítské katedrály. Rozmáchl se skutečně zeširoka, a několik prvních návrhů bylo zamítnuto.

Geniální stavitel Petr Parléř a jeho nesmrtelná stopa v kameni

Pan Mocker byl pedant. Rozebíral a kreslil každý detail, nechával skladovat sebemenší stavební prvek. Dokonalá dokumentace, do poslední cihly či kamene, zachránila velké množství památek, které již byly v havarijním stavu. Tomuto přístupu ke stavbám se v devatenáctém století říkalo purismus. Návrat k co nejpůvodnější podobě stavby, při její dostavbě či rekonstrukci. Nebylo to vždy nejšťastnější řešení. Purismu se klade za vinu, že díky jemu z některých staveb začaly mizet renesanční a barokní prvky, pokud byla snaha o čistotu původní stavby skutečně přehnaná.

Od vesnických zvoniček, až po chrámové obry. Zvony, poslové věcí radostných i tragických

Stejně jako Petr Parléř a mnozí další, tak i Josef Mocker se nedočkal dostavby svatovítské katedrály. Zemřel 16. 1. 1899 a ještě potrvá předlouhých třicet let, než se jeho sen splní. Ne v původní podobě, a je to jistě dobře, aspoň s pohledu současníka. Hlavní věž se nezměnila v gotickou, tak jak plánoval Mocker, ale byla ponechána v barokní podobě. Staroměstská mostecká věž, Malostranská mostecká věž. Prašná brána, Staronová synagoga, Karolinum, Jindřišská věž…. Ne, nelze zde vyjmenovat všechny pražské či mimopražské stavby, na jejíž zachování se Mocker podílel. Z těch mimopražských například Karlštejn. Josef Mocker zanechal na pražských památkách, kterými se v dnešní době pyšníme, nesmazatelnou stopu.

Dnes, 15:56
Česká republika aktivovala zahraniční pomoc a požádala o součinnost s umístěním minimálně desítek pacientů s onemocněním covid-19...
Dnes, 15:35
My Češi jsme národem sběračů. Jak jinak si vysvětlit naše nadšení, když začnou růst borůvky...
Dnes, 13:25
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Dnes, 13:25
Neustále se všude píše o nadváze a pohybu, ale ono je to někdy složitější. Dělat...
Dnes, 12:20
Denní přírůstky nově nakažených covidem-19 se začínají stabilizovat. Pokud se situace zlepší, bude možné po...
Dnes, 11:15
Pan učitel nevěří svým uším. To se mu určitě zdá. Ten největší raubíř ve třídě...
Dnes, 11:15
V březnu má do České republiky dorazit přes milion dávek vakcíny proti covidu-19. V dubnu...
Dnes, 10:42
Jiří Schelinger vypadal jako rocková hvězda, a také tak divoce žil i zemřel. Bylo mu...
Dnes, 09:15
Úsměv na tváři vám už nezmrzne, aspoň meteorologové to tvrdí. Tak si bez obav prohlédněte...
Dnes, 08:53
Devět z deseti Čechů tvrdí, že striktně dodržuje protiepidemická opatření. Osm procent občanů pravidla nedodržuje....
Dnes, 04:00
Rada asociace krajů chce, aby firmy neposílaly zaměstnance na testy do testovacích center, které by...
Reklama