Hazardu se v Pardubickém kraji nedaří, z krajského města zmizí dalších šest heren

19.6.2022
Roman Kořinek

Z Pardubic začnou postupně mizet herny s herními automaty. Rozhodli o tom zastupitelé schválením vyhlášky, která má do konce roku 2024 vyhnat hazard z města. Krajská radnice se tak přidala k několika menším městům v kraji, kde se již v minulosti proti hernám a hazardu vymezili. Podle primátora města Martina Charváta (ANO) chce město zabránit problémům, které s sebou gamblerství přináší.

„Od regulace si slibujeme větší ochranu dětí, mladistvých a také snadno ovlivnitelných a sociálně slabších obyvatel, kteří mohou v hraní automatů spatřovat příležitost rychlého zisku,“ vysvětluje primátor Pardubic.

Celkem se na území Pardubic vyhláška dotkne šesti heren. Zbylých devět podniků, ve kterých se automaty rovněž nachází, nabízí i takzvanou živou hru, která je ve vyhlášce podmínkou pro provozování automatů.

„Výherní automaty tedy z města úplně nezmizí. Zmizí herny, kde jsou pouze technické hry tady automaty. U kasin je podmínkou, aby tam byla živá hra, ale součástí mohou být i hry technické. Počet technických zařízení musí být v určitém poměru k živým hrám,“ vysvětlila Helena Vaněčková, která na pardubickém magistrátu vyhlášku připravovala.

Ve vyhlášce je rovněž vymezeno území, kde se nesmí hazardní hry provozovat. Tím je Městská památková rezervace Pardubice, kde ale v současné době žádná herna není. Problematika heren a hazardních her je v Pardubicích a celém kraji řešena dlouhodobě. Krajské město již v minulosti omezovalo provozování heren například v okolí základních škol nebo zakazovalo svítící reklamní poutače.

V minulosti ale bývalo v Pardubicích až devět desítek heren. Většina z nich ale byla v posledních letech uzavřena, což se projevilo i na zisku města z hazardu. V loňském roce přinesly výnosy z této činnosti do městského rozpočtu zhruba sedmdesát milionů korun, což je částka, která již několik let stagnuje.

K podobnému kroku jako v Pardubicích se již v minulosti odhodlali i v několika dalších městech v Pardubickém kraji. A někde se jim podařilo vymýtit hazard úplně. Herny například zcela zmizely z Litomyšle, Vysokého Mýta, Skutče nebo Proseče. V roce 2019 ukončily činnost herny i v Ústí nad Orlicí, kde se k této problematice dokonce v minulosti konalo i místní referendum. Většina obyvatel si tam uzavření heren dlouhodobě přála.

Zdroj: vzNepřehlédněte