• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Karavaning jako podpora cestovního ruchu v Chrudimi

  3.9.2022
  Roman Kořinek

  V našem společném koaličním programu STAN a TOP 09 s názvem Klíč k lepší Chrudimi v pasáži věnované podpoře cestovního ruchu píšeme, že chrudimské historické centrum je jedno z nejkrásnějších v celé republice a je smutné, že město nedělá návštěvníkům takové podmínky, aby ho navštěvovali častěji.

  Mezi moje záliby patří cestování po historických městech Čech, Moravy a Slezska. Ze zahraničí jsem procestoval především velké množství historických měst v Itálii. Z tohoto důvodu mám jisté srovnání, kdy si troufám tvrdit, že Chrudim, jakožto bývalé královské věnné město s nádherným historickým centrem, tak ne zcela využívá svého potenciálu. Přál bych si ho trvale vidět v první trojce nejnavštěvovanějších měst Pardubického kraje. A jak k tomu můžeme přispět?

  Jednou z takových možností je podpora obytných aut a celkově karavaning. Kempování a karavaning totiž v posledních letech zažívá v Evropě obrovskou renesanci a ani Česká republika se tomuto trendu nevyhnula. Jak víme, tak z ekonomického hlediska je pro město nejzajímavější ten turista, který v něm stráví ne pouze několik hodin, ale setrvá tam nejlépe hned několik dní. Mezi každoroční pravidelné akce v Chrudimi můžeme zařadit nejstarší nepřetržitě dosud trvající loutkářský festival na světě – Loutkářská Chrudim, nebo slavnou Salvátorskou pouť, kde mnozí z účastníků využívají právě karavany či obytná auta. Bohužel naše město k těmto návštěvníkům není nikterak přívětivé, neboť doposud nedisponuje žádným servisním místem pro tato jejich vozidla či přívěsy. Dnes již existuje mnoho portálů, kde tato karavaningová komunita sdílí informace a v Chrudimi bohužel nejsme na tento nový trend vůbec připraveni, čímž se sami připravujeme o velké množství turistů, se kterými jsou ruku v ruce spojeny příjmy do chrudimské ekonomiky.

  Pokud si chceme vzít někde příklad, tak můžeme zavítat do nedalekých Svitav, kde se nachází na parkovišti 4 stání s el. přípojkou a čistící místo včetně přívodu pitné vody, tzv. stellplatz. Vše je zde pro návštěvníky s karavanem připraveno zdarma. Toto místo se nachází na nově zrekonstruovaném Svitavském stadionu, tedy v ideální lokalitě města, kde je to kousek od centra. V těsné blízkosti je možnost volnočasového vyžití (dětská hřiště, klidové zóny, atletická dráha, in-linová dráha, stadion s umělým povrchem pro inline, hokejbal, tenisové kurty) a příjemné posezení v restauracích. V zimním období se v těsné blízkosti nachází umělá ledová plocha a také trať pro běžecké lyžování. V Českých Budějovicích zase mají stání pro karavany zpoplatněné, takže se jedná o příjem do městské kasy. Spotřeba elektřiny a vody u těchto vozidel je zanedbatelná (obytný vůz má průměrnou zásobu vody cca 100 l vody, vozidla jsou konstruována tak, aby měla co nejmenší spotřebu elektřiny).

  Z mého pohledu by bylo ideálním místem pro vybudování výše zmíněného karavanového stání parkoviště před Stadionem Emila Zátopka (dříve stadion V Průhonech) či v centru města za Divadlem Karla Pippicha. Nemusí se jednat o stání pro 20 vozidel, ale bohatě bude stačit pro 2 až 4 vozidla, přičemž vozidla návštěvníků mají možnost využít výlevku, doplnit vodu a zaparkovat na parkovišti kdekoliv v Chrudimi.

  Na závěr bych chtěl zmínit, že karavaning je podporován také dotacemi. Z kraje roku 2022 vypsalo hned několik krajů v České republice dotační programy zaměřené na budování či rozvoj turistické infrastruktury. V rámci těchto programů bylo možné získat dotaci i na vybudování karavanových stání, tzv. stellplatzů, popřípadě i na rozvoj kempů. Jen pro informaci v Pardubickém kraji uspěly v dotačním programu Podpora budování infrastruktury cestovního ruchu s vyčleněnou částkou 5 870 000 Kč dva subjekty s žádostmi týkajících se karavaningu: Marina Kemp Stéblová a Autokemp Dolní Morava.

  Zdroj: Josef Sellák (Koalice STAN + TOP 09)  Nepřehlédněte