Hlavní plodiny jsou převážně sklizené. Úroda ve středních Čechách je zatím lehce nadprůměrná

21.8.2020
Redakce

V severovýchodní části regionu už jsou žně téměř dokončené. Na Benešovsku a Berounsku ještě pokračují. Postup prací ovlivnilo i počasí v posledních týdnech, kdy při bouřkách spadlo velké množství srážek. „Z toho důvodu se sklizeň přerušuje, a tak trochu protahuje,“ uvedl Josef Stehlík z Asociace soukromého zemědělství, který hospodaří v Chodouni na Berounsku.

Hlavní tržní plodiny, jako pšenice, ječmen jarní, řepka jsou podle něj převážně sklizené, nyní zemědělci ještě sklízejí úrodu plodin pro vlastní spotřebu, například oves.

Podle předběžných údajů budou výnosy slušné, ale čísla zatím nejsou konečná, protože mezi posledními se často sklízejí plochy s nižšími výnosy. Úrodu také na některých místech silně poznamenali hraboši. „Výnosy tam byly na padesáti procentech oproti tomu, co tam bývá obvykle,“ dodal Stehlík.

V oblastech postižených hraboši je podle Stehlíka třeba lokalizovat místa s enormním výskytem těchto škůdců. V nich by pak, na základě požadované výjimky ministerstva zemědělství, mohli zemědělci plošně aplikovat jed. Bez tohoto opatření nebude podle zemědělců mít smysl některé plochy osívat.

Predátoři jsou přežraní. Zemědělci v Ústeckém kraji kvůli hrabošům zvažují, zda zasít řepku

V posledních přibližně 15 letech se podle Stehlíka kalamitní výskyty hrabošů ve středních Čechách utlumily. Jejich přemnožení ale nahrává kombinace mírné zimy, suchého počasí a také vrcholu jejich populačního cyklu. Naopak zemědělcům pomáhají proti hrabošům velké zimy s množstvím sněhu a intenzivním táním, po kterém opět přijde mráz.

Ve středních Čechách je obilovinami oseto téměř 254 000 hektarů, vyplývá z údajů ministerstva zemědělství. Loni bylo podle údajů Českého statistického úřadu obilovinami oseto přes 262 000 hektarů ploch, tedy přibližně o 8000 hektarů více. Řepka ve středních Čechách zabírá téměř 87 000 hektarů zemědělské půdy, což je zhruba o 4000 více než loni.

Nyní už mají středočeští farmáři sklizeny podle dat ministerstva zemědělství více než čtyři pětiny úrody obilovin, což představuje zhruba 1,3 milionu tun obilí. Loni celkově sklidili zemědělci v regionu 1,5 milionu tun obilovin, oproti roku 2018 to bylo zhruba o 140 000 tun více.

vera/čtk

Úroda chmele se čeká průměrná. Na Žatecku začíná sklizeňNepřehlédněte