Holešovice opět ožijí knihami. Svět knihy bude hostit stovky účinkujících

20.9.2021
Jitka Kačánová

Pořadatelé festivalu chtějí přiblížit tvůrčí rozmanitost francouzské literatury – od beletrie přes literaturu pro děti či komiks až po divadlo. Speciální pozornost bude věnována zásadní osobnosti české i francouzské literatury Milanu Kunderovi. Programová témata ale zavedou čtenáře také do Polska a hlas bude dán i Bělorusku. Opominuty nemohou být ani otázky vlivu pandemie na knižní trh, jak a zda se proměnil.

Francouzský velvyslanec v ČR Alexis Dutertre, jako zástupce čestného hosta festivalu, prohlásil, že obě země jsou čtenářské, mají velmi rozvinutý knižní průmysl, bohatou podporu literatury ze strany státu i soukromých subjektů. „Ale je potřeba bojovat na úrovní Evropské unie, aby byla zachována podpora literární umělecké tvorby, abychom zůstali nezávislí, autonomní, jako jsme doposud. Máme příležitost ukázat, že co je opravdu důležité, je evropská identita, evropská totožnost,“ řekl velvyslanec. Francouzskou literaturu představí na 60 setkání, diskusí, kulatých stolů a workshopů, přijede 17 frankofonních autorů, kteří pokrývají všechny literární žánry, a sedm zástupců nakladatelů. „Tento ročník veletrhu je také věnován osobnosti, která je symbolem toho, co spojuje Českou republiku a Francii, spisovateli Milanu Kunderovi. Mezi hosty bude několik osobností, které se věnovaly Kunderovi. Je to příležitost ukázat, jak si vážíme této osobnosti a jeho díla,“ řekl velvyslanec.

Veletrh navštíví například francouzský spisovatel Laurent Binet, mimo jiné autor knihy HHhH, ve které píše o operaci Anthropoid a o atentátu na Reinharda Heydricha. Také do svého jazyka překládá básně Vítězslava Nezvala. Dalšími hosty budou britský prozaik David Mitchell, autor knihy Atlas mraků, která byla zfilmována s Tomem Hanksem v hlavní roli, nebo nigerijsko-americká spisovatelka Chimamanda Ngozi Adichieová, autorka knihy Purpurový ibišek nebo sbírky esejů Feminismus je pro každého.

Zvláštní prostor na festivalu budou mít také Polsko a Bělorusko. Polsko mimo jiné připomene svou reportážní školu, kterou budou reprezentovat třeba Witold Szablowski a Martyna Bundová, polský stánek připomene také sté výročí narození Stanislawa Lema. Z Běloruska přijede 16 spisovatelů, kteří vystoupí i mimo Výstaviště, třeba v Divadle Na zábradlí či v DOXu, básníci budou číst svou tvorbu na nádraží v Bubnech. „Měla by přijet i běloruská punková kapela, která je v současnosti na Ukrajině, jsou tam nelegálně, takže není zřejmé, zda se do Česka dostanou,“ přiblížil situaci běloruských umělců ředitel Centra experimentálního divadla Miroslav Oščatka. Účast běloruských tvůrců je součástí projektu Zaostřeno na Bělorusko, který chce prezentovat nezávislou běloruskou literaturu v zemích V4. Organizátoři jejich účasti na veletrhu v ČR připomněli, že pouze čtyři z běloruských účastníků přijedou přímo z Běloruska, jiní zemi byli nuceni či se rozhodli z politických důvodů opustit.

Zdroj: ČTK, wikipedie.cz


Témata:

Nepřehlédněte