Honza Tuna: PROČ MÍCHAT KAFE, NEŽ HO ZAČNEME PÍT? CO JINAK VYPIJEME?

9.11.2021
Jan Tuna

My Češi, Moravané a Slezané jsme národ kafařů. Někdy to vypadá, že si s námi nezadají ani Italové. A tak bych se s Vámi dnes rád podělil o zkušenost, proč si vždycky míchat kávu předtím, než ji začneme pít. Já už to ani jinak nedokážu. Bez lžičky mně kafe nenoste. Důvodem je jedna toxická látka, která se v kávě a nejen v ní vyskytuje. Jmenuje se furan.

Nedávný výzkum potvrdil, že tato velmi škodlivá látka vzniká při tepelném zpracování potravin, které obsahují mastné kyseliny, vitamín C nebo některé cukry. Pokud si tedy připravíme kávu, může v ní být poměrně vysoká koncentrace furanu. A to v okamžiku, kdy je káva těsně po uvaření. To je ta špatná zpráva. Ta dobrá se skrývá v tom, že toxický furan je těkavý.

 

Furan vytěká

Protože je těkavý, stačí kávu před pitím chvíli míchat. Prostě ji nikdy nepít hned, jak se uvaří. Mícháním z ní furan vyženeme ven a nevypijeme ho. Toxickou látku rozptýlíme do vzduchu, ve kterém se její koncentrace samozřejmě mnohonásobně naředí. Stačí takhle málo, abychom si furanem zbytečně neubližovali. Je totiž dost škodlivý. Mutagenní, genotoxický, může poškozovat naše DNA a způsobovat rakovinu. Proto je důležité se mu co nejvíce vyhýbat. Samozřejmě nás neotráví, nezabije, pokud vypijeme jeden šálek kávy. Ale je to s ním stejné jako se všemi škodlivými látkami. Při pravidelném, dlouhodobém příjmu, aniž bychom to v tu chvíli tušili, si zaděláváme na budoucí zdravotní problémy. A když už se projeví, je většinou pozdě plakat nad rozlitým mlékem.V tomto případě nad rozlitou kávou. K tomu se také přidává takzvaný a vědci prokázaný koktejlový efekt. Furan totiž není jediná nebezpečná látka, kterou v potravě, nápojích nebo třeba ze znečištěného ovzduší přijímáme. Některé druhy kávy například obsahují také škodlivý akrylamid. O tom jsem vám tady na stránkách Našeho REGIONU říkal nedávno.

Stačí málo!

No a tyto a nejen tyto látky se v nás, zjednodušeně řečeno, hromadí, skládají a společně negativně působí na naše zdraví a my se pak divíme, z čeho například zhoubná nemoc vznikla, když nám předtím dlouho nic nebylo. Náš organismus má sice prostředky, jak se škodlivinám bránit a „paralyzovat“ je. Pokud jsou ale tyto prostředky, bojovníci proti útočníkům z vnějšího prostředí zaneprázdněni likvidací jedné škodlivé chemikálie, už jim nezbývá kapacita na likvidaci té další. To je vědecky prokázáno. Proto je v našem vlastním zájmu snažit se vyvarovat prokazatelně škodlivým látkám a neříkat si: „To bych nesměl nic jíst a pít!“ To je totiž nesmysl. Čím lepší poznání díky vědcům máme, tím toho můžeme více eliminovat a náš život může být delší a především kvalitnější. Těch pár pohybů při míchání kafe před pitím náš totiž nic nestojí. Furan navíc vzniká i při vaření. Právě třeba zeleniny nebo ovoce, které obsahují vitamín C. Tedy pokud vaříme zeleninovou polévku, svíčkovou, ovocné a zeleninové přesnídávky pro děti a další dobroty. Proto je dobré při vaření větrat nebo používat odsávání nad sporákem. Tak málo stačí.

Více se dozvíte v mém pořadu TUNA VS… na YouTube a na herohero.co/jantuna, kde vše jasně a srozumitelně vysvětluje jedna z největších světových odbornic na bezpečnost potravin, profesorka Jana Hajšlová z pražské Vysoké školy chemicko-technologické. Tak se mějte dobře, pečujme o zdraví své a svých blízkých, protože nic cennějšího nikdo z nás nemá, a za týden se těším na počtenou 🙂 Váš Honza Tuna


Témata:

Nepřehlédněte