Horká Arktida. Přežije sovice sněžní z Harryho Pottera přílišné teplo?

Sovice sněžní je spolu s ledním medvědem jedním ze symbolických zástupců Arktidy a stejně jako lednímu medvědovi i jí neprospívají tamní zvyšující se teploty.

Sovice sněžní, která patří k největším a rovněž i k nejkrásnějším sovám, nám možná více vstoupila do povědomí díky proslavené bílé sově Harryho Pottera. Tento druh žije kolem celého severního pólu v Severní Americe, v severní Evropě i Asii. Hnízdí v nejsevernějších oblastech arktické tundry.

Známe ty nejchytřejší zvířata. Jejich inteligence nám může být inspirací

Zástupci tohoto druhu však v posledních letech čelí vážným problémům spojeným s oteplováním jejich arktické domoviny. Podle dlouhodobého sledování prý v přírodě poměrně rychle vymírají. V roce 2013 žilo v Arktidě asi 200 tisíc dospělých jedinců, o necelé čtyři roky později jich však bylo již pouze 28 tisíc. V době krize pak může jejich počet klesnout dokonce na méně než polovinu…

Sovice sněžní tak byla v Červené knize přeřazena z kategorie málo dotčený druh do kategorie zranitelný druh. Vědci se však obávají, že se již brzy může přesunout do ještě horší kategorie, a to až mezi druhy ohrožené vyhynutím.

Problémem jsou sucha, požáry či plýtvání jídlem. Naděje na zlepšení půdy a klimatu existuje!

Proč sovice z přírody tak rychle mizí, to se však zcela přesně zatím neví. Určitou část viny lze zřejmě přisoudit nelegálnímu lovu těchto sovic, jejich střetům s dopravními prostředky a s elektrickým vedením, v celkovém počtu úhynů se však pravděpodobně jedná jen o nepatrný podíl. Za hlavního viníka vědci považují změnu klimatu, jež má nepochybně vliv na početnost lumíků, severských hlodavců, kteří tvoří přibližně až 90 % potravy sovic.

O lumících je sice známo, že se v pravidelných cyklech střídají roky, kdy je jich nadbytek, s obdobími, kdy je jich nedostatečné množství. V poslední době se však ukazuje, že následkem oteplování jejich počty v přírodě nekolísají pravidelně. Rychlejší odtávání sněhu vyhání lumíky z nor vyhloubených ve sněhu na povrch, kde se stávají kořistí predátorů, například polárních lišek. Nedostatek vody z tajícího sněhu pak způsobuje také menší výskyt rostlin, jimiž se lumíci živí. Počty lumíků tak neustále klesají a i při každém novém přemnožení je jich podstatně méně než při přemnožení předchozím.

FOTO: Arktida

Arktida - LumíkArktida - Sovice Sněžní IIArktida - Lední MedvědArktida - Sovice SněžníArktida - Sovice sněžní
Další fotky
Arktida - Sovice sněžní

Předpokládá se, že radikální úbytek těchto hlodavců je tedy zřejmě hlavním důvodem vymírání sovic. Na vědeckém potvrzení této teorie se v současné době pracuje. Vědci začali zkoumat, jak souvisí počet lumíků s probíhajícími změnami klimatu, současně však sledují i sovice. Pomocí jedinců vybavených vysílačkou začali mapovat místa, kde se sovice při hledání potravy nejčastěji zdržují. Rovněž pak získávají představu o jejich migračních cestách. Doufají, že díky takto získaným poznatkům a na základě nově zjištěných skutečností sovici sněžnou v přírodě pro nás i pro další generace zachrání.

Dnes, 13:41
Pomeranče jsou jedny z nejoblíbenějších citrusových plodů. Obsahují spoustu zdraví prospěšných látek. Jejich pravidelná konzumace...
Sčítání lidu 2021
Dnes, 13:30
Po deseti letech bude probíhat další sčítání, které organizuje, Český statistický úřad a uskuteční se...
Dnes, 12:18
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Dnes, 12:18
Za prodej potravin dvojí kvality bude hrozit pokuta až 50 milionů korun. V novele zákona...
Dnes, 11:48
Namibská poušť tvoří velkou část pobřeží jihozápadní Afriky. Slovo „Namib“ pochází z námštiny, místního jazyka,...
Dnes, 10:46
Celorepubliková síť elektro prodejen Electro World se v ČR rozroste o 21 prodejen K+B Expert....
Dnes, 10:20
Česká módní značka Pietro Filipi chce propustit všechny pracovníky svých 23 obchodů. Firma Pietro Filipi...
Dnes, 06:00
Ačkoliv se to tak nemusí zdát, Erik Pardus alias strážmistr Zahálka z Četnických humoresek byl...
Včera, 18:20
Zaměstnanci těžební společnosti OKD, kteří ke konci února přejdou pod státní podnik Diamo, už absolvovali...
Včera, 15:06
Na konci letošního ledna skončí platnost dálničních známek na rok 2020 a s nimi skončí...
Včera, 13:25
Moravští Chorvaté žili na Břeclavsku od 16. století. Paradoxně, samostatná Československá republika pro ně znamenala...
Reklama