• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Hormon kisspeptin zapaluje sexuální touhu. Pomůže se ženskou frigiditou?

  13.4.2019
  Šárka Turčeková

  Hormon kisspeptin nebo také hormon polibku dokáže mnohem víc než si odborníci dosud mysleli. Mohl by být totiž zodpovědný za sexuální vzrušení.

  Kisspeptin nebo také hormon polibku by mohl souviset se sexuálním vzrušením. Vyplývá to ze závěrů studií, které dosud byly provedeny na myších. Kisspeptin totiž působí na hypotalamus a stimuluje produkci hormonů, jež ovlivňují pohlavní reprodukci. Zároveň tento hormon dokáže snižovat úzkost a přispět k podnikavosti. Jiný výzkum ukázal, že kisspeptin může zapalovat sexuální touhu.

  Nejlepší kámoš, nebo lovec? Žena si pod vlivem hormonální pilulky vybírá partnera „špatně“

  Studii zveřejnil mezinárodní tým vědců v čele s Julií Bakkerovou z Lutyšské univerzity v Belgii a s Ulrichem Boemem z univerzitní školy lékařství v Německu na stránkách časopisu Nature Communications. Tento výzkum by mohl přispět k tomu, aby se vyvinuly nové lék pro ženy, které mají nízkou sexuální touhu. Doteď jsou léčeny testosteronem, jenže ten má nepříjemné vedlejší účinky.

  Hormon polibku je zodpovědný za přitažlivost

  “Dnes nemáme k dispozici účinnou léčbu pro ženy trpící sníženou sexuální touhou,“ řekla profesorka Bakkerová. “Objev týkající se toho, že kisspeptin kontroluje jak přitažlivost ve vztahu k druhému pohlaví, tak sexuální touhu, otevírá nadějné možnosti pro vývoj léků na sníženou sexuální touhu,“ dodala.

  Nejlepší kámoš, nebo lovec? Žena si pod vlivem hormonální pilulky vybírá partnera „špatně“

  Když experti zkoumali mozky myší ženského pohlaví, přišli na to, že kisspeptin stimuluje přitažlivost ke druhému pohlavní a také sexualitu. A všimli si, že mužské feromony – samců myší – aktivují u myši také kisspeptin. Feromony jsou látky vytvořené tělem a šířené za účelem komunikace v rámci jednoho druhu. Jakmile se pak kisspeptin aktivuje, předá hormon polibku signál neuronům a ty vylučují gonadotropin, což je hormon, který stimuluje vývoj pohlavním orgánů. A ten pak vyvolá přitažlivost vůči opačnému pohlaví.

  Kisspeptin toho ale umí ještě víc. Předává signál buňkám, které produkují oxid dusnatý spojovaný se sexuálním chováním. Vědci tak lépe objasnili, jak dokáže mozek rozluštit signály, které pochází z vnějšího světa a přeměnit je na chování. U celé řady zvířat je sexuální chování nastaveno tak, že se aktivuje současně s ovulací samice. Tak je zajištěná co nejvyšší pravděpodobnost oplodnění. Díky tomu se pak reprodukuje daný druh.  Nepřehlédněte