Hrad Rychmburk má za sebou první sezónu. Navštívilo ho kolem 9 tisíc lidí

11.11.2021
Redakce

Hrad Rychmburk v Předhradí na Chrudimsku, který se letos v květnu poprvé otevřel turistům, navštívilo za první sezonu kolem 9000 lidí. Podle náměstka hejtmana Romana Línka je to pro začátek velký úspěch, zvlášť když přístupná byla jen část objektu s poměrně skromnou expozicí. Otevřeno bylo od 22. května, v říjnu jen o víkendech.

„Jsme na začátku, kdy musíme především investovat do zařízení, marketingu a podobně. Letos to bylo zatím 2,7 milionu na investicích a dva miliony nás stály provozní náklady. Do konce roku předpokládáme ještě práce za zhruba 1,5 milionu korun na různých opravách, údržbě zeleně a podobně,“ uvedl Línek. V prvním roce bylo vstupné spíše symbolické, nejvyšší za 60 korun. Na vstupenkách, suvenýrech a pronájmech hrad vydělal téměř půl milionu korun.

Ve zpřístupněných prostorách jsou instalované panely s informacemi o historii a majitelích hradu, k vidění jsou reprodukce dobových listin, map a fotografií. Návštěvníci se také dozvědí více o přírodě a okolí památky. Mohou také navštívit kapli, koncertní sál, věž a sklepení. Z bývalé prádelny vznikla pokladna, z vedlejší sušárny prádla dětský koutek. Podle kastelána Petra Tejkla měla velký úspěch kavárna v Hradní spižírně. „Trochu jsem jim záviděl, že měli možná větší návštěvnost než hrad. Pokusíme se dohodnout s nájemcem, aby příští rok pokračovali,“ řekl.

V příštích letech se budou expozice rozšiřovat. Vylepšit by se měla expozice o historii panství, doplní ji různé atraktivní předměty a interaktivní obsah. Zatím malá expozice měšťanské domácnosti z počátku 20. století se přesune z domečku na nádvoří do severovýchodního křídla hradu, kde bude mít více prostoru. Ze sbírek nábytku Regionálního muzea bude k vidění ložnice dětí, rodičů, pokoje služky, pracovna domácího pána, salon a jídelna, což odpovídá charakteru užívání hradu. Hradní sklepení se využije pro expozici útrpného práva. Časem by mohla vzniknout expozice věnovaná zejména středověké architektuře, hlavním magnetem by byl originál oltáře svaté Kateřiny z kostela svaté Kateřiny v Chrudimi. Chybět nebude komůrka spojená s pověstí o zazdění Markéty Berkové, připravuje se i výstava o pivovarnictví.

Po celou dobu turistické sezony byl o víkendech zaveden nový vlakový spoj z Pardubic a Chrudimi s názvem Rychmburk. Pro lepší dopravní dostupnost podstoupí nedaleká vlaková stanice Předhradí kompletní rekonstrukci. Zastávka bude mít zvýšené nástupiště na úroveň dveří vagonu, plánuje se výměna kolejových polí a nové osvětlení.

Rychmburk byl postaven nejspíše začátkem 13. století, jako majitel byl tehdy uváděn Tas z Pardubic a Staré. V následujících staletích prošel úpravami v pozdně gotickém a renesančním slohu. Tvoří ho trojkřídlá dvoupatrová budova s valbovou střechou, která společně s přízemní částí tvoří menší nádvoří. Dominantou hradu je 30 metrů vysoká věž, krytá kuželovitou střechou. Od roku 1952 prostory sloužily potřebám domova pro seniory, později pro chronicky duševně nemocné.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte