Husité přestávali být nositeli nové pravdy, ale obyčejnými zloději. Bitva u Lipan

Máte pocit, že jste se vrátili v čase. Zapomenete na potemnělý sál a zaplacené vstupné. Před vámi vyvstane živý, reálný obraz středověké bitvy. Převrácené válečné vozy, poházené zbraně, mrtvoly koní a vojáků. V duchu slyšíte řev, dusot kopyt, řinkot zbraní a rachot střelby. Nemusíte se děsit. Je to jen obraz, i když poházené zbraně v popředí jsou skutečné. Více než sto dvacet let se návštěvníkům naskýtá tento pohled.

Maroldovo panorama bitvy u Lipan je velmi známé. Sám Marold měl ale štěstí, že svůj obraz na výstavě ještě spatřil, zemřel téhož roku na tyfus, v pouhých 33 letech. Jak se na bitvu u Lipan dívat? Myslím na tu skutečnou, která se kdysi na konci května roku 1434 odehrála, u malé vesnice nedaleko Českého Brodu. Jsou různé úhly pohledu.

Pro někoho tragický konec husitské revoluce, pro někoho vysvobození z válečného běsnění, které z kvetoucí země vytvořilo úhor s bodláčím.

Jedinou armádou, která může Čechy porazit, je armáda česká. Byla bitva u Lipan tragédie nebo spása?

V Čechách máme k osudovým bitvám zvláštní přístup. Ty slavné, vítězné, jaksi pomíjíme.  Zapomínáme na ně. V popředí stojí Moravské pole, Kresčak, Bílá Hora. Stále dokola pitváme, kde se tehdy stala chyba, a přitom ji stále opakujeme. Stala se součástí naší mentality. Myslet jenom na porážky, znamená cítit se poraženecky i nyní.

S bitvou u Lipan je to trochu jiné. Proto jsem ji mezi ty prohrané nezařadil. Zde válčili Češi mezi sebou. Byla logickým vyústěním husitské revoluce, který se dal očekávat. Žádná zrada, žádný podraz, jak by napsal Jirásek. Od Husova upálení uplynulo téměř dvacet let a země stála krůček před propastí. Hospodářský stav země byl katastrofální. Vylidněné vesnice, vypálená města, hlad a nemoci. To není ideologický úhel pohledu, ale čistě pragmatický.

Touha po odplatě za Husovu smrt, chialistické blouznění, i obyčejná lidská hrdost se tehdy spojili v tvrdou pěst, která rozbíjela lebky křižáckým armádám. Země se vzepjala k heroizmu, který měl však svoje hranice. Ekonomické i vojenské.

FOTO: Bitva u Lipan

Bitva u Lipan - Bitva u LipanBitva u Lipan - Lipanská pláňBitva u Lipan - bitva u lipanBitva u Lipan - LipanyBitva u Lipan - Mohyla Lipany
Další fotky
Bitva u Lipan - bitva u lipan

Dosud bohatá země začala chudnout. Ideály se začaly vytrácet a do popředí se tlačily kořistnické zájmy. Staří bojovníci umírali a ti noví už chtěli jenom jedno, zbohatnout a přežít. Pro obyvatelstvo v Čechách přestávali být husité nositeli nové pravdy, ale obyčejnými zloději, před kterými je dobré všechno cenné někam dobře ukrýt. Už nedělali rozdíl v tom, kdo vesnici vyrabuje. Bylo to jedno a totéž.

Je to nepříjemné číst, ale je to bohužel fakt. Bitvou u Domažlic dosáhla husitská revoluce svého zenitu. Ale abychom byli spravedliví, i na diplomatickém poli dosáhla úspěchu. Poprvé v dějinách musela katolická církev pozvat husity do Basileje k jednání. Meč na ně nestačil. Místo nadávek a vyhrůžek museli říkat kacířům, vážený pane oponente. To jistě bylo pro preláty velice trpké. Přes všechny úspěchy bylo však jasné, že nastává krize. Naprostá většina lidí už měla válek plné zuby. I husité. Ti umírnění. Radikální křídlo chtělo ve válce pokračovat, umírnění chtěli skončit. Dohoda nepřicházela v úvahu a konflikt skončil bitvou u Lipan, ve které bylo radikální křídlo husitství zničeno.

Dnes, 16:22
Ta bitva se dodnes vymyká všemu, co se učí na vojenských akademiích. Je v dokonalém...
Dnes, 14:02
Gotická katedrála Notre-Dame, známá také jako chrám Matky Boží v Paříži, byla postavena v letech...
Dnes, 11:45
Sedmdesátá normalizační léta se u nás pochopitelně podepsala i na vládní a stranické „linii“, tehdejších...
Dnes, 10:19
Teplé letní večery jsou jako stvořené na grilování a rožnění venku v zahradě. Abyste si...
Dnes, 08:11
Alžběta, známá pod jménem „Sisi“, pocházela z pobočné větve Wittelsbachů, která nesla titul „bavorský vévoda“....
Včera, 16:54
Elitní protiteroristické komando URNA je poslední a nejsilnější nástroj našeho státu v boji proti organizovanému...
Rybíz
Včera, 16:03
Rybíz je oblíbené ovoce plné vitamínů, které má na své zahrádce skoro každý Čech. Letošní...
Včera, 14:21
Nacházíme se za Horskou branou. Dnes už neexistuje, byla zbořena v roce 1875. Stávala v...
Včera, 11:44
Moderní zbraně nepatří tak úplně až do éry novověku, jak bychom si možná mohli myslet....
Včera, 10:19
Pro většinu lidí je klimatizace spojená pouze s veřejnými budovami a nákupními centry. Vnímáme ji...
Reklama