Jedinou armádou, která může Čechy porazit, je armáda česká. Byla bitva u Lipan tragédie nebo spása?

30.5.2019
Karel Dudek

Kádě se společným majetkem jsou dávnou minulostí. Blouznivý sen o dokonalé rovnosti, spojený s očekávaným koncem světa se nedostavil. Trval jen pár měsíců. I na Táboře pochopili, že zadarmo nikdo pracovat nebude, a že vybírání daní od poddaných z okolních vesnic bude nutností. Rozdělování kořisti podle zásluh v bitvě? Už ne. Dnes už ne. Každý si bere, co se mu dostane pod ruku a co zvládne. Neporazitelní, husitští hejtmané si plní truhlice kořistí, na hradech, které ovládají. Myslí na horší časy. Tuší, že konec přijde dříve nebo později. Vědí, že Kristus nepřijde tělesně soudit.

Míšeňský rejs a nejdražší jeleni na světě. Husité za hranice nejezdili na dovolenou

Žold už není sprosté slovo. Ani rabování vesnic, pokud má armáda hlad. V Čechách, nebo za hranicemi, to je lhostejno. Zbídačelí vesničané už nerozlišují, kdo je okrádá, jestli ti s kalichem na prsou, nebo s křížem. Zatím se daří. Stále se daří. Vítkov, Ústí, Tachov, Domažlice. Koncil v Basileji. Se skřípěním zubů zde církev musí kacířům říkat, vážený pane oponente.  Křižácký meč na ně zatím nestačí. A co to raději zkusit po dobrém. Rozděl a panuj?

Nejslavnější období husitů. Konečně postavili vojsko hodné toho jména a pokračovali v řeži

Země je na dně. Lidé hladoví a mnoho šlechticů, kteří zbohatli na předcházejících kruciátách, by si rádo zachránilo získané majetky. Přijmout Zikmunda za krále, a obnovit pořádek v zemi. Abychom však všechno nesváděli jen na proradnou šlechtu, po míru toužila naprostá většina lidí v zemi. I Bohu se to nelíbí. Dopustí na rok 1432 děsivou neúrodu po celé Evropě. Obléhání Plzně husity to o rok později silně pocítí. Výprava do bavorského pohraničí, za účelem získání proviantu, je rozdrcena a k vojsku se nedostane ani zrnko obilí. Velitel této výpravy je po návratu málem zlynčován a dokonce Prokop Holý je na čas uvržen hladovými a zuřícími vojáky do vězení.

FOTO: Bitva u Lipan

Bitva u Lipan - Bitva u LipanBitva u Lipan - Lipanská pláňBitva u Lipan - bitva u lipanBitva u Lipan - LipanyBitva u Lipan - Mohyla Lipany
Další fotky
Bitva u Lipan - bitva u lipan

Nakonec je propuštěn a vrací se do Prahy, pokusit se o diplomatické jednání s těmi, kdo nemůžou radikální husity ani cítit. Chudina na Novém městě je však poražena a Prokop Holý se opět zachraňuje útěkem. Ke své armádě.  Nepřátelé přebírají iniciativu. Nemluví německy, ale česky a dokonale znají vojenskou taktiku husitů. Vždyť někteří z nich kdysi bojovali na opačné straně. A pak přišel třicátý květen 1434. Pro některé historiky tragédie, pro některé spása. Pro některé konec revolučních ideálů a symbol zrady a nesvornosti. Pro některé konec strádání. Hořící stodoly se zajatými radikály byly už jen děsivou tečkou příběhu, který začal v roce 1415. Jedno poznání však Lipany přinesly. Jedinou armádou, která může Čechy porazit, je armáda česká.Nepřehlédněte