• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • I pes může mít chřipku. Jak ji rozpoznat a léčit

  5.10.2020
  Jiřina Pouzarová

  S nástupem podzimního počasí přichází sezona nachlazení a chřipek. Ohroženi nejsou jen lidé, nachlazení může potrápit i pejska.

  Příznaky podobné jako u lidí

  Chřipka napadá nejvíce starší pejsky s horší imunitou nebo naopak velmi mladé pejsky, kteří si imunitu ještě nevybudovali. Zvíře může onemocnět nejen z interakce s jinými psy, ale také může nastydnout z průvanu, ze studené vody či ze zmoknutí.

  Stejně jako u lidí i u psů je důležité nastydnutí nepodceňovat. Samotná onemocnění nebývají životu ohrožující, ale jejich zanedbání může přinést komplikace včetně zápalu plic.

  Psí chřipka neboli parainfluenza, lidově zvaná také psincový kašel je vlastně infekční zánět hrtanu, průdušnice a průdušek. Má obdobné příznaky jako chřipka u lidí. Psi vykazují kašel, dávení, mohou mít zvýšenou teplotu, trpět nechutenstvím a jsou malátní. Může se přidat i výtok z očí, nosu a zvracení.

  Nemocného pejska izolujte

  Obzvláště u velmi mladých psů, štěňat nebo naopak starých a chronicky nemocných psů může onemocnění přejít až v nebezpečný zápal plic. Jako prevence je doporučeno stejně jako u lidí očkování. Existuje protichřipková vakcinace, která se nejčastěji provádí u štěňat v období osmého měsíce.

  Jak zabezpečit zahradu pro vaše čtyřnohého přítele i rostliny

  Pokud už nemoc propukne, pacienta ihned izolujte, aby se nemoc nešířila, a neprodleně navštivte veterináře. Parainfluenza se nepřenáší ze psa na člověka naopak. Nemocní pejsci by podobně jako nemocní lidé neměli tolik chodit mezi ostatní. Pokud je pejsek nastydlý, mějte ho raději na vodítku a zabraňte styku s ostatními zvířaty. Při běžném venčení byste mohli mnoho psů nakazit.

  Pomáhá heřmánek

  Nemoc se nejčastěji u psa projevuje nepříjemným suchým kašlem. Ten někdy přechází až k dávení. Mnoho majitelů se mylně domnívá, že pejskovi něco uvízlo v krku a snaží se to vyndat.

  Je-li pejsek nemocný, nechejte ho v klidu, zkraťte venčení a při vážnějších projevech s ním navštivte veterináře. Vhodný je i heřmánek, který má zklidňující účinky. Můžete ho nemocnému pejskovi dát například do pelíšku. Pomáhá i vitamin C, který lze dávat ve speciálních sirupech. V akutních případech může pejsek dostat léky na zklidnění kašle, popřípadě na teplotu či sekundární infekci.

  Máme doma fretku. Inteligentní společník a mazlíček

  Důležitá je prevence

  Prevence spočívá především v budování dobré imunity. Tu váš čtyřnohy přítel získá především ze správné a kvalitní výživy, která v sobě neobsahuje žádnou chemii, lepek a různá dochucovadla, ale naopak je plná kvalitních surovin.

  Dobrou volbou je dávat zvířeti průběžně i probiotika. Ta podporují jeho celkové zdraví, dobré trávení, zdravý mikrobiom psa ve střevech a tím i celkovou imunitu psa. Imunitní systém je možné podpořit také doplňky stravy jako je třeba lněný olej pro psy. V rámci prevence proti nachlazení, ale i celkovému zdraví, pejska nepřekrmujte, protože jedinci, kteří mají kila navíc, mají i horší obranyschopnost.

  Radost i starost. Než si pořídíme štěně  Nepřehlédněte