IT je příležitostí i pro lidi po padesátce, kteří kvůli pandemii přišli o práci

29.10.2020
Andrea Cerqueirová

„Změna kariéry je ale s přibývajícím věkem složitější, protože je těžké po letech budování jiné kariéry začínat zase úplně od znovu. Pokud je však člověk smířený s tím, že dost často může jít na začátku s platem dolů (v závislosti na tom, kde pracoval předtím), bude pracovat úplně naplno, ve volném čase studovat, aby se zlepšoval a baví ho práce v dynamickém prostředí, tak věk není překážkou,“ míní Jana Večerková, zakladatelka bootcampu Coding Bootcamp Praha, kterým prošlo už více něž 200 nových programátorů.

Personální společnosti přináší příklady dobré praxe, jak v době pandemie bezpečně do práce

Mít chuť a odhodlání

Právě obor IT je koronakrizí postižen nejméně, řada nezaměstnaných hledá novou kariéru právě tam. „Mimo nadšence o programování je nyní i větší zájem o kurzy od dvou skupin. První jsou úplní začátečníci, kteří vnímají nedostatek IT dovedností jako překážku pro jejich budoucí kariéru. Druhá skupina jsou zaměstnanci či freelanceři pracující v oborech, o kterých se mluví jako o nejvíce zasažených Covid-19 krizí, například turismus či oborech, kterým Covid-19 uspíšil i tak blížící se sníženou poptávku jako je automotive,“ potvrzuje Večerková. Upozorňuje však, že je třeba mít chuť a odhodlání přizpůsobit se novým podmínkám.

Na co myslet, když dostanete výpověď? V době koronakrize to není ojedinělý problém

Organizační a komunikační dovednosti

„Našim “starším” účastníkům doporučujeme, aby při pohovorech prokázali i své další dovednosti, které si za roky práce v jiných oblastech vybudovali – organizační a komunikační dovednosti, znalosti práce s klienty, produktový management a podobně,“ dodává. Navíc, „na některé pozice naopak zaměstnavatelé hledají zkušenost, loajálnost, pečlivost, vážení si práce, nadhled více než, mnohdy hrané sebevědomí, dravost, rychlost, malý respekt k ostatním až rebelství,“ říká Pavel Makovský, předseda správní rady Edu Effective.Nepřehlédněte