Na co myslet, když dostanete výpověď? V době koronakrize to není ojedinělý problém

Na co si dát pozor, když člověk dostane výpověď, což především v době, kdy se mnohé podniky v důsledku dočasné koronavirové stopky dostaly do potíží, není ojedinělé?

„Dohoda o rozvázání pracovního poměru je dvoustranný právní dokument, s kterým musí souhlasit obě strany – tedy zaměstnavatel i zaměstnanec. V tomto případě je třeba, aby s obsahem takové dohody zaměstnanec plně souhlasil, byl mu srozumitelný a k jejímu uzavření nebyl donucen pod nátlakem. Zaměstnanci by měl být poskytnut určitý prostor, aby si uzavření dohody o rozvázání pracovního poměru promyslel, případně navrhl změny. Důležité je, aby zaměstnanec věděl, co v dohodě podepisuje. K podpisu nesmí být za žádných okolností nucen,“ uvádí společnost ManpowerGroup.

Konkrétní důvod výpovědi

Zdůrazňuje, že ve výpovědi musí být uveden její konkrétní důvod. „Nemůže být libovolný, možné důvody jsou dány zákoníkem práce. Mezi nejčastější důvody výpovědi patří organizační důvody, nesplnění požadavků pro výkon sjednané práce nebo porušení pracovních povinností. Výpověď musí být zaměstnanci doručena v písemné formě a do vlastních rukou. Nemůže být komunikována například přes Skype ani po telefonu. Po doručení výpovědi skončí pracovní poměr uplynutím výpovědní doby. Výpovědní doba je stanovena v délce minimálně 2 měsíců a běží od prvního dne následujícího měsíce od oznámení. Během výpovědní doby zaměstnanci nadále náleží mzda nebo plat,“ dodává.

Množí se případy, kdy lidé kvůli koronakrizi přicházejí o zaměstnání. Jak požádat o podporu v nezaměstnanosti

Odstupné u výpovědi z organizačních důvodů

Když je výpověď dána z organizačních důvodů, zaměstnanec má nárok na odstupné. „Odstupné se stanovuje v návaznosti na délku pracovního poměru a je v rozpětí 1–3násobku průměrného výdělku (v závislosti na tom, jak dlouho jeho pracovní poměr u zaměstnavatele trval). Odstupné se vyplácí s poslední mzdou po konci výpovědní doby,“ uvedla interní právnička ManpowerGroup Ljuba Kovačević. Zaměstnanec nemůže dostat výpověď během ochranné doby (například pracovní neschopnost, těhotenství, mateřská, rodičovská, ošetřování dítěte do deseti let věku atd.).

Čerpání zůstatkové dovolené

Způsob čerpání zůstatkové dovolené musí zaměstnavatel sdělit minimálně dva týdny předem, pokud není vyčerpaná, zaměstnavatel ji musí doplatit. Pracovní poměr může skončit i dohodou o rozvázání pracovního poměru. „Doporučujeme, aby zaměstnanec uzavřel dohodu pouze v případě, pokud zná všechny informace a dohoda mu nabízí podmínky, na které má ze zákona nárok (například odstupné),“ uvádí ManpowerGroup. V případě porušení pracovněprávních předpisů se zaměstnanec může obrátit na Úřad práce ČR či inspektorát práce. „Ale neuhrazenou mzdu nebo neplatnost výpovědi řeší příslušný soud“, upozorňuje na rozdíly Kovačević.

Dnes, 06:46
Odvolací soud potvrdil 5,5 roku vězení někdejšímu kapitánovi Státní bezpečnosti Vladimíru Marečkovi. Je to nejpřísnější...
Dnes, 06:36
Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) oznámil mnohonásobně větší majetek a vyšší příjmy, než udával...
Dnes, 06:22
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Dnes, 06:22
Dnes je Muzeum Bedřicha Smetany jednou ze specializovaných expozic Muzea české hudby a organizačně spadá...
Včera, 17:10
Azurová voda linoucí se kolem velkých balvanů, do kterých často také naráží a tím vznikají...
Včera, 15:21
Milá č. 18, slavný román amerického spisovatele Leona Urise, vychází opět v češtině. Podmanivý příběh...
Včera, 14:57
Na severu a severovýchodě Česka hrozí ve středu odpoledne místy silné bouřky, ojediněle s krupobitím....
Včera, 14:39
Možná jste to zaznamenali také. S volným časem v době koronavirové si člověk hledá rozptýlení...
Včera, 14:35
S přicházejícím teplým a slunečným počasím nastává opět sezóna grilování. Ta je ale kromě příjemných...
Včera, 14:30
Bojové sporty, motorismus a mnoho dalšího. Na české sportovní televizi SPORT 5 můžete sledovat pořady...
Včera, 14:26
Miliony lidí už mají první dávku očkování za sebou a další před sebou. A jako...
Reklama