Jak funguje psychologie davu. Téma věčně živé, v současné době zejména…

Člověk je tvor společenský a až na výjimky má potřebu sdružovat se do skupin, kde se pocity izolace, duševní prázdnoty a samoty rozpouští. Je zcela jedno, zda se jedná o posezení s přáteli v restauraci, společné sportování, kulturu, mši nebo demonstraci.

Anglický filozof a fyziolog Wilfred Trotter ve své knize „Instinkty stáda během míru a války“ řekl, že člověk je přístupnější hlasu stáda než jakémukoli jinému vlivu. Stádo může omezovat nebo podněcovat jeho myšlení a chování. Je zdrojem jeho mravního kodexu, posvěcením jeho etiky a filozofie. Může jej obdařit energií, odvahou a vytrvalostí – a to vše může snadno opět odebrat.

Jak nejlépe zvládat téměř všudypřítomný stres, zejména v dnešní náročné době?

 

Jakmile se nějaké takové skupiny vytvoří, najdou se jedinci toužící ve své skupině vládnout. Většina se však spokojí s vůdčím postavením někoho jiného. Psychologické a sociální síly, které působí na člověka ve skupině, jsou známy jako skupinová dynamika.

Komplex méněcennosti? Udělejme si z něj svého „spojence“. Odlišnosti vítány, každý je jedinečný

Německý psycholog Kurt Lewin vyvinul tzv. teorii pole. Lewin zjistil, že lidé se svými instinkty a přáními nefungují v neutrálním prostředí. Navrhl tedy myšlenku ,,životního prostoru“. To je celý komplex člověka a jeho okolí, včetně toho, jak toto okolí vnímáme a interpretujeme.

Nemůžete usnout? Možná jste až příliš unavení, tvrdí psychologové

V případě formování jakýchkoliv skupin je životní prostor každého jejího člena vystaven tlakům skupinového silového pole. Aby mohlo dojít ke změně, musí se změnit právě toto silové pole. Carl Gustav Jung se dokonce domníval, že dav má kolektivní mysl. Člověk ztotožněný s davem má mnohem menší pocit osobní zodpovědnosti a zdá se mu, že se tolik lidí najednou nemůže mýlit. V davu je chování vždy horší, než jak by se chovali jednotlivci.

FOTO: Psychologie davu 2

Psychologie davu 2 - DemonstracePsychologie davu 2 - Wilfred Batten Lewis TrotterPsychologie davu 2 - Kurt Lewin – pamětní deska

Lidé v rozrušeném davu prožívají zvýšené emoce, protože pozorují známky emocí u druhých a je zeslabena jejich kontrola chování. Příslušnost k davu dodává také pocit anonymity. Případná výsledná agresivita nemusí být nasměrována na skutečnou příčinu odporu, ale může se vybíjet na libovolném symbolu. Jestliže se například člověk zlobí, že si nemůže koupit určitou věc, a stane se členem davu, je možné, že podobnou věc zničí. Rozumná argumentace je v takových případech nemožná. Příkladem jsou poslední události v USA, kdy se protest proti opětovnému nezvolení prezidenta Trumpa zvrhl v běsnění a ničení majetku. To pak bohužel dává do ruky zbraň represivním složkám, které tak mají volnou ruku k násilnému zakročení. Koneckonců se nejedná o nic jiného než další, byť organizovanější skupinu…

Včera, 15:35
Nenaučil jsem se vládnout. Paradoxně jsem s touto kvalifikací vydržel na trůnu více než čtyři...
Včera, 15:19
Dvaadevadesátiletá Alena Rousová z Rožnova pod Radhoštěm měla být už dnes očkována proti covidu-19. Aplikace...
Včera, 13:25
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Včera, 13:25
Nebeská trumpeta neboli durman, botanickým jménem „Datura“, je krásná, ovšem také velmi jedovatá vytrvalá rostlina...
Včera, 11:44
Jaderná elektrárna Temelín začala dnes zdarma plošně testovat vybrané pracovníky i dodavatele na covid-19. ČEZ...
Včera, 11:28
V noci na dnešek v Beskydech teploty klesly hluboko pod bod mrazu. Na Lysé hoře...
Včera, 05:48
V noci z 28. na 29. prosince 1941 odstartoval z Anglie bombardér, na jehož palubě...
17.1.2021
Dneska přinášíme několik tipů na to, kterak výborně zabavit děti a na chvíli je odtáhnout...
17.1.2021
Hypochondrie je porucha osobnosti, která vede k neustálému přesvědčení, že je člověk nemocen. Hypochondr si...
17.1.2021
Čím jiným by měl začínat seriál o slavných mordech v hlavním městě Čech než proslulým...
17.1.2021
Na severní Floridě ji lidé pozorují čtyřikrát do roka, ale v kanadském Churchillu si ji...
Reklama