Nemůžete usnout? Možná jste až příliš unavení, tvrdí psychologové

Další fotky

U dětí často vidíme, jak jsou unavené a přesto se nemohou zastavit a usnout. Někteří psychologové se domnívají, že podobný proces probíhá i u dospělých.

Jako společnost jsme stále neklidnější a klademe na sebe větší nároky. Ztrácíme rituály a chvíle, kdy jsme si během dne našli chvíli na malý odpočinek. V dnešní době už jen málokdo ctí například polední klid po obědě. Místo toho i ve „volných“ chvílích vyřizujeme e-maily, vytváříme on-line objednávky nebo telefonujeme.

Běh a hubnutí. Známe dilema začínajících běžců a důvody, proč NEzačít běhat

Může se zdát, že jde o efektivní využití času, ale náš mozek není stejného názoru. Ten vyžaduje přestávky a pokud je neustále bombardován, bude brzy přetížen. Výsledkem je fungování, které bychom mohli nazvat režimem přežití. Předpokládá se, že v tu chvíli vybuchne adrenalin, naše tělo se vzbouří a může vyvolat naléhavou chuť na sladké jako zdroj rychlé energie.

Tip na víkend: Navštivte nejkrásnější město Belgie. Bruggy alias Benátky severu

Jak poznáte, že už je toho na vás moc?

Pokud v noci ležíte v posteli a zápasíte s myšlenkami o tom, co se dělo během dne. Ráno potřebujete kávu, abyste se probrali a večer naopak sklenku vína, abyste mohli usnout.

Kokos, mandle, mák nebo konopí? Domácí rostlinné nemléko za pár minut

Přitom spíme v lepších podmínkách než dříve. O spánku máme více informací, máme lepší matrace a polštáře. Pravděpodobně tedy neselhávají mechanismy spánku, ale naše schopnost usilovat o svůj odpočinek během dne. Některé odpočinkové činnosti se totiž ve skutečnosti mají dít už během dne, zejména večer. Naučili jsme se být neustále „on-line“ a nepomýšlíme na to, že se stáváme otroky v digitáním světě.

Jak snížit světovou produkci odpadu? Nejlepší je začít na vlastním prahu – buďte zero waste!

Jestli se cítíte být přetažení a nemůžete v noci spát, zkuste se inspirovat dětmi. Věnujte během dne nějakou chvilku sami sobě k odpočinku. Pijte víc vody, jděte spát alespoň 2-3 krát za týden dříve než obvykle a budujte zdravý vztah s technologií.

FOTO: Spánek

Spánek - budíkSpánek - bolestSpánek - bolest hlavySpánek - stresSpánek - stres
Další fotky
Spánek - spánekSpánek - kávaSpánek - postelSpánek - práce  
Dnes, 12:04
Někteří vlastníci pozemků v Netvořicích na Benešovsku nesouhlasí s obchvatem. Podmiňují jeho stavbu platným stavebním povolením...
Dnes, 11:30
Kdo by neznal Woodstock? Tím naším byl 1. Československý beat festival v roce 1967 v...
Dnes, 10:02
Pořád je se co učit, a tak se mohou leccos dozvědět jak začínající hospodyňky, tak...
Dnes, 08:03
Půvabná francouzská herečka Geneviève Grad, kterou znají filmoví fanoušci jako Nicole, dceru Ludovica Cruchota (Louis...
Včera, 16:03
Což je vlastně až neuvěřitelné, když uvážíme množství, brutalitu a především zvláštní provedení trestných činů....
Včera, 14:00
Pamatovat si filmové hlášky je oblíbeným sportem, či koníčkem mnoha lidí. Soutěží mezi sebou, zkoušejí...
Včera, 11:30
28. června jsme si připomněli 106. výročí zavraždění následníka rakousko-uherského trůnu Františka Ferdinanda d´Este. Jeho...
Včera, 10:03
Jednotný konsensus, kde se vlastně nachází geografický střed Evropy, neexistuje. Záleží na použitých metodách výpočtu...
Včera, 09:03
Nanočástice jsou pouhým okem neviditelné, přesto zásadně proměňují svět kolem nás. Jejich využití se šíří...
Včera, 08:11
Pevný střed těla je velmi důležitý. Můžeme se díky tomu dobře pohybovat, správně sedět, nepotřebujeme...
Reklama