• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Nemůžete usnout? Možná jste až příliš unavení, tvrdí psychologové

  4.11.2018
  Mája
  Další fotky

  U dětí často vidíme, jak jsou unavené a přesto se nemohou zastavit a usnout. Někteří psychologové se domnívají, že podobný proces probíhá i u dospělých.

  Jako společnost jsme stále neklidnější a klademe na sebe větší nároky. Ztrácíme rituály a chvíle, kdy jsme si během dne našli chvíli na malý odpočinek. V dnešní době už jen málokdo ctí například polední klid po obědě. Místo toho i ve „volných“ chvílích vyřizujeme e-maily, vytváříme on-line objednávky nebo telefonujeme.

  Běh a hubnutí. Známe dilema začínajících běžců a důvody, proč NEzačít běhat

  Může se zdát, že jde o efektivní využití času, ale náš mozek není stejného názoru. Ten vyžaduje přestávky a pokud je neustále bombardován, bude brzy přetížen. Výsledkem je fungování, které bychom mohli nazvat režimem přežití. Předpokládá se, že v tu chvíli vybuchne adrenalin, naše tělo se vzbouří a může vyvolat naléhavou chuť na sladké jako zdroj rychlé energie.

  Tip na víkend: Navštivte nejkrásnější město Belgie. Bruggy alias Benátky severu

  Jak poznáte, že už je toho na vás moc?

  Pokud v noci ležíte v posteli a zápasíte s myšlenkami o tom, co se dělo během dne. Ráno potřebujete kávu, abyste se probrali a večer naopak sklenku vína, abyste mohli usnout.

  Kokos, mandle, mák nebo konopí? Domácí rostlinné nemléko za pár minut

  Přitom spíme v lepších podmínkách než dříve. O spánku máme více informací, máme lepší matrace a polštáře. Pravděpodobně tedy neselhávají mechanismy spánku, ale naše schopnost usilovat o svůj odpočinek během dne. Některé odpočinkové činnosti se totiž ve skutečnosti mají dít už během dne, zejména večer. Naučili jsme se být neustále „on-line“ a nepomýšlíme na to, že se stáváme otroky v digitáním světě.

  Jak snížit světovou produkci odpadu? Nejlepší je začít na vlastním prahu – buďte zero waste!

  Jestli se cítíte být přetažení a nemůžete v noci spát, zkuste se inspirovat dětmi. Věnujte během dne nějakou chvilku sami sobě k odpočinku. Pijte víc vody, jděte spát alespoň 2-3 krát za týden dříve než obvykle a budujte zdravý vztah s technologií.

  FOTO: Spánek

  Spánek - budíkSpánek - bolestSpánek - bolest hlavySpánek - stresSpánek - stres
  Další fotky
  Spánek - spánekSpánek - kávaSpánek - postelSpánek - práce
  
  
  
  
  		


  Nepřehlédněte