mapa regionů
zavřít mapu

Letošní Velikonoce budou už druhé bez pomlázky. Máte-li malé děti, barvení vajíček rozhodně nevynechejte. Místo koledy můžete využít importovaný svátek – děti budou hledat vajíčka, která schová velikonoční zajíček. Co tak letos zkusit nabarvit vajíčka netradičně – třeba přírodními prostředky?
Pro barvení přírodními prostředky jsou vhodnější bílá vajíčka. Na nich vyniknou přírodní barviva nejlépe. Připravte se však na to, že přírodní barvené kraslice budou jen odstínem chemických barev z drogerie.
Vajíčka nemusíte vařit, uvaří se v barvicí lázni, která bude dostatečně dlouhá. Před barvením z nich odstraňte povrchovou vrstvu. Nejdříve si řádně umyjte ruce, vadí jim totiž i lidský tuk. Pak vajíčka umyjte prostředkem na nádobí a dbejte, aby se nedostala do styku s mastnotou. Na potřísněných místech by totiž barva nechytila spolehlivě nebo vůbec.
Výsledná intenzita a odstín barev závislé na množství ředění (barvicí látka vůči vodě) a na barvení. Rostlinná barviva špatně chytají, a proto vajíčka barvěte v barvicí lázni alespoň 20 minut. Pro intenzivnější odstíny nechte vajíčka v lázni i přes noc.
A jak docílíte jednotlivých barev?
Pro obarvení vajíček nažluto budete potřebovat:
slupky ze žluté cibule
kurkumu nebo kari
V půllitru vody svařte slupky z jedné či dvou cibulí, vložte do nich vejce a chvíli je v barvicí lázni povařte. Intenzitu barvy hlídejte, delší vyvářka by obarvila vajíčka nahnědo. Barvíte-li kurkumou či kari, dejte na půllitr vody asi 2 lžičky koření.
Temně červená vajíčka získáte pomocí:
šťávy z červené řepy
slupek z červené cibule
Šťávu z řepy přiveďte k varu a vložte do něj vajíčka. Můžete svařit i slupky z cibule a vajíčka povařte 10 minut. Nemusíte je předvařovat, uvaří se natvrdo během barvení.
Světle zelnou barvu získáte z:
kmínu
lipového květu
kmínu či lipového květu musíte použít dostatek, na půllitr vody alespoň 5 lžic kmínu a dvě plné hrsti lipového květu
Barvy tmavé trávy docílíte pomocí
mladého žita (osení)
špenátu
březové kůry
Při barvení žitem nasekejte mladé lístky narašeného obilí a 5 lžic této drti uvařte v půllitru vody s vajíčky.
Sušenou olšovou kůru chvíli před barvením povařte a pak teprve přidejte vejce. Na půllitr vody použijte asi hrst sušené kůry. Barvíte-li pomocí špenátu, svařte půlku mražené kostky s půllitrem vody, pak přidejte vajíčka.
Velmi neobvyklé barvy lze dosáhnout pomocí červeného zelí. Nakrouhejte půlku hlávky, zalijte ji vodou, aby byla ponořená, vložte vajíčka a barvěte alespoň 20 minut. Do nálevu přidejte 2 lžíce octa.
Vejce vařte v barvě minimálně 20 minut
Chcete-li intenzivnější odstín, nechte vajíčka v barvě přes noc
Pro lepší výsledek přidejte do nálevu 1-2 lžíce octa
Po vyjmutí vejce z nálevu opláchněte studenou vodou
Chcete-li, aby se vejce leskla, potřete je tukem, třeba slaninou