Velký pátek a cestování v čase. Jak to souvisí s Velikonocemi?

Čas je prapodivný patron. Dělá si, co chce, naprosto nezávisle na tom, co si o něm myslíme a co bychom si přáli. Příjemné události utečou velice rychle, nepříjemné se táhnou do nekonečna. Minuty se stávají hodinami a opačně. Jistě, všechno se to odehrává jen v naší mysli, fyzik by vám jistě řekl, že ten časový úsek, který se nazývá sekunda, byl v obou případech pořád stejně dlouhý. Ale co když je to všechno jinak?

Cestování v čase je oblíbenou rekvizitou autorů sci-fi, kteří totálně využili objevu pana Einsteina, a cesta galaxií pro ně není problémem. Využili faktu, že se čas z filozofické kategorie přesunul do vědeckého šuplíku a stal se čtvrtým rozměrem. Ovládnout čas, to bylo vždy zbožným přáním mnoha lidí. Vrátit se v čase do krásných let, studovat historii na vlastní oči, nebo vidět věci budoucí. Zatím můžeme jen snít. Naše věda zatím nestačí. Rychlosti jsou příliš malé, elektromagnetická pole příliš slabá. Jak by také mohla, od Einsteinova objevu uplynulo jen něco více než století a co si budeme povídat, za tu dobu nebylo moc příležitostí se tímto fenoménem hlouběji zabývat. Možná, kdyby vědci tehdy generálům řekli, že znají způsob, jak odsunout armádu nepřítele někam do třetihor, tak by uspěli. Ale nyní vážně.

Krvavé Velikonoce. Před 630 lety se v Praze odehrál největší pogrom u nás

Jak souvisí čas s velikonocemi? Souvislost zde nalezneme. Mám nyní na mysli Velký pátek. Hory se na kratičký čas otevírají, a nabízejí náhodným kolemjdoucím své poklady. Jenom si musíme pospíšit, dokud se v kostelích zpívají pašije. Třeba taková Erbenova Kytice, s básní Poklad. Jistě ji znáte. Chudá vdova spatří otevřenou skálu, zmámena bohatstvím zde nechá svoje dítě, a začne poklady vynášet z jeskyně. Nakonec se skála uzavře, ona je bez dítěte a bohatství se změní v kamení a hlínu. Její trest trvá celý rok a teprve na další Velký pátek se skála otevře a kupodivu, děťátko je živé a zdravé. Něco zde nesouhlasí, že? To plynutí času. Pro nerozumnou maminku celý rok, pro batolátko pár hodin. Co když to ale jde i bez rychlosti světla? Třeba jsou na vině jenom klapky na očích, které nosíme. Vědci řekli, že to jinak nejde, a tak o problému víc nehloubáme. To je ale chyba. Otevírání skal, mizení lidí na mnoho let. Lidé, kteří se vracejí po desetiletích. Jejich okolí zestárlo, zemřelo, a oni tady stojí udiveně a nic nechápou. Vždyť byli pryč jenom chvilku.

Velikonoce jsou za dveřmi. Zkuste novou metodu barvení vajíček

Časoprostorové brány, portae induktae. Pan Brouček, který se chodbou pod Vikárkou dostane do patnáctého století. Erbenova Kytice z roku 1853. Jistě, je to umělecká licence, ale na každém šprochu…. Nebo Blaník, a v něm spící vojsko. Není to česká specialita, těch spících armád po Evropě je mnohem více. Problém je opět s tím časem. Děje se na tomto kopci skutečně něco podivného? Nezávisle o tom mluví lidé napříč staletími, lidé, kteří se nikdy nepotkali a nemohli se domluvit na společném, dnes bychom řekli, hoaxu.

Věda a pohádky. Není to vlastně protimluv? Inspirovala Alenka v krajině za zrcadlem Alberta Einsteina?

Jeden nepříliš starý příběh se nabízí. 18. 8. 1889 zveřejnil časopis Národní politika zajímavý článek. Kamenický dělník Václav Podbrdský, se v roce 1868 účastnil práce na lámání jednoho ze základních kamenů Národního divadla. Neopatrností se zřítil do hlubin lomu a jeho tělo nebylo nikdy nalezeno. Po zákonné lhůtě byl prohlášen za mrtvého. Na den přesně, po osmnácti letech, se v roce 1886 objevil v Louňovicích pod Blaníkem člověk, který o sobě tvrdil, že je oním dělníkem. Žádal, aby mu byla vyplacena ušlá mzda za vykonanou práci v poslední den, a obrátil se na soud, který mu dal za pravdu. Dlouho se však neradoval, skočil po něm erár za vyhýbání vojenské službě. Naštěstí měli soudci ve Vlašimi rozum a nebyl potrestán. Vypovídal, že se ocitl uvnitř hory, kde se setkal s mnoha významnými postavami české historie.

Básně Karla Jaromíra Erbena byly stejně temné jako jeho život. Zemřelo mu dvojče, manželka i děti

A nyní si vyberte. Pátrání v soudních archivech neposkytlo žádnou informaci. Autor článku se podepsal zkratkou  HVB. Byla to pravda? Nebo si to autor článku jen vymyslel? Jistě, naprosto neškodný výmysl, pro rozptýlení čtenářů, ale co když má reálné jádro? Můžete to vyzkoušet. Na mapě hory Blaník si najděte Veřejovou skálu, kde se ony záhadné úkazy projevují. Zde je ta časoprostorová brána. Až se potom vrátíte domů, klidně můžete zahodit občanský průkaz, bude padesát let propadlý.

Dnes, 06:20
Alena Mornštajnová vydává v polovině dubna novou a očekávanou knihu Listopád. Sametová revoluce se v...
Dnes, 04:00
Požadavkem na omezení shromažďování, které by neumožnilo dlouhodobě uvolnit amatérský sport, epidemiologové vytvářejí do budoucna...
Dnes, 04:00
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Dnes, 04:00
Dálnice D10, která spojuje Prahu s Mladou Boleslaví a Turnovem je páteřní komunikací spojující severní...
Dnes, 04:00
Loňské náklady na péči o pacienty s Parkinsonovou chorobou se vloni přehouply přes 400 milionů...
Včera, 11:15
Pašijový týden, trvající od středy do neděle, znamenal předem jasně dané úkony a také jídla,...
Včera, 06:26
Pro děti zdravotníků, hasičů, policistů, pedagogů a dalších vybraných profesí nebude od pondělí platit omezení...
Včera, 06:11
Láska není turistika – to je neoficiální heslo mezinárodních párů, kterým koronavirová pandemie sebrala ze...
Včera, 04:00
Největší česká zdravotní pojišťovna i teď, v době kritické pandemické situace, která je u nás...
Včera, 04:00
Mělnická vinařská podoblast je jednou z nejvýznamnějších v Čechách, město Mělník je proto vnímáno jako...
Včera, 04:00
Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) bude o víkendu rozhodovat, zda nevrátit omezení shromažďování lidí...
Reklama