• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Jak se chránit proti klíšťatům a jak je odstranit

  26.6.2020
  Jiřina Pouzarová

  Měří sotva pár milimetrů, ale následky onemocnění klíšťovou encefalitidou nebo boreliózou mohou být celoživotní především u starších a oslabených jedinců. Všechny rady odborníků skloňují kromě možného očkování proti encefalitidě především slovo PREVENCE.

  Ideální stav je samozřejmě klíště nechytit. To byste však nesměli jít na procházku do lesa, na louku ale dokonce ani do parku, protože malí predátoři se už usídlili také tam.

  Největší jistotou je repelent proti klíšťatům. Na trhu jich je velký výběr a účinná látka obsažená ve sprejích nebo krémech je stále jedinou jistotou, kterou máte. Repelent aplikujte na oblečení, zejména na spodní část nohou od kolen níže.

  Na trhu s odpuzovači klíšťat se již objevil také náramek s výtažky z levandule. Nasadíme si jej na ruku a po celou dobu náramek vypuzuje vůni silic, a tak hmyz od útoku na kůži odradí. Náramek můžete dát i na madlo kočárku a odpadá tak strach o vaše miminko. Po použití jej opět uzavřete do speciálního sáčku, funguje pak až dvě měsíce. Dnešní látkové kočárky jsou také terčem útoků nežádoucího hmyzu. Nebojte se proto nastříkat repelentem také kočárek. Poskytne tak ochranu vašemu děťátku.

  Voňavá medicína, koření i kosmetika. Levandule je královnou bylinek

  Lidé, kteří mají potíže s ekzémy, dávají přednost přírodním prostředkům před chemií. Zatímco syntetické repelenty prokazují při správné aplikaci stoprocentní účinnost, za cenu nechemického řešení musíte platit vyšší obezřetností, ať již zvolíte cokoliv. Účinek domácího „lektvaru“ však nebývá delší než šedesát minut, na procházku jej proto vezměte s sebou.

  Přírodní tipy proti klíšťatům

  Ocet svařený s rozmarýnem

  Nejčastěji používaný domácí recept: litr vody přiveďte k varu, odstavte ze sporáku a přidejte sáček sušeného nebo hrst čerstvého rozmarýnu a přefiltrujte. Vlijte lžíci vinného octa a promíchejte. Uložte do lednice uzavřené v láhvi a před procházkou aplikujte z rozprašovače.

  Podobným způsobem můžete použít levanduli, tymián nebo čajovník.

  Zelený strážce domu. Živý plot jako když střihne

  Fenykl

  Sáček s kořením promněte mezi prsty a vložte ho do kapsy kalhot. Během pobytu v lese sáček občas zpracujete rukama, aby se vůně rozvinula.

  Hřebíček

  Do skleničky Alpy s obsahem 200 ml naložte 30 kusů hřebíčku a nechte louhovat alespoň 24 hodin, dokud roztok nezhnědne. Poté vlijte do rozprašovače.

  Jak klíště odstranit

  Pokud přes všechna preventivní opatření na svém těle přisáté klíště objevíte, nikdy na něj nenanášejte oleje nebo masti, které by ho udusily. Klíště totiž může vyvrhnout obsah střev do rány, čímž se zvyšuje pravděpodobnost přenosu nákazy.

  I zahradník se občas sekne. Na zahradě dbejte na bezpečnost práce

  Klíště odstraňte ideálně speciálními kleštičkami na klíště nebo pinzetou. Pokud klíště vytahujete holýma rukama, následně si ruce pečlivě umyjte.
  Klíště uchopte co nejblíže kůži a kývavými pohyby nebo otáčením ho pomalu vyviklejte. Ranku po vyjmutí klíštěte ihned dezinfikujte. Vytažené klíště zabalte do papíru a zapalte nebo jej spláchněte do toalety.  Nepřehlédněte