Jaký je skutečný původ covidu? V Itálii se měl vyskytovat už na podzim 2019

2.8.2021
Simona Knotková

Vědci z výzkumného ústavu v Miláně Istituto Nazionale dei Tumori provedli rozbor krevních vzorků 959 pacientů, kteří měli rakovinu plic. U 111 z nich našli protilátky proti koronaviru.

Na koronavirus jsme připraveni. Pár epidemií už lidstvo přežilo

Na požadavek WHO bylo 29 vzorků přeposláno na kontrolní analýzu do laboratoře v Sieně a na Erasmus Universiteit v Rotterdamu. Tři vzorky byly podle badatelů pozitivní na protilátky. Dva z nich byly pacientům odebrány už v říjnu a listopadu 2019, tedy o několik týdnů dříve, než se ve Wu-chanu objevil údajný první nakažený covidem.

Aby byla definitivně potvrzena nákaza nemocí, vzorky by musely obsahovat dostatečné množství tří typů protilátek. Pro potvrzení časného výskytu covidu v Itálii je třeba také většího množství důkazů.

Únik koronaviru z laboratoře ve Wu-chanu je nepravděpodobný, tvrdí experti WHO

„Pokud by se potvrdil časný oběh bezpříznakových pacientů, vysvětlovalo by to explozi příznakových pacientů v Itálii v roce 2020. Sars-Cov-2 nebo jeho dřívější verze se mohly šířit nepozorovaně pod povrchem,“ uvedl ředitel milánské laboratoře Giovanni Apolone.

Vědci dodávají, že jejich výsledky nemusí znamenat, že virus nepochází z Číny, ale pravděpodobně se světem šířil už dřív, než Čína nahlásila první případ.

Zdroj: Financial Times Nepřehlédněte