Jan Letzel navrhoval a projektoval budovy odolné proti zemětřesení. Atomový dóm přežil i Hirošimu

Letadlo se blíží k cíli a nervozita posádky stoupá. Teprve před chvílí se od velitele dozvěděli o pravém účelu jejich cesty. Čtyři motory letadlové pevnosti B-29 hluboce a monotónně duní. Již pět hodin se vznášejí nad Tichým oceánem. Ostrov Tinian opustili za úsvitu a nyní už mají více než dva a půl tisíce kilometrů za sebou. Dvanáct členů posádky a jeden chlapeček v pumovnici. Pořádný chlapeček, když váží více jak čtyři tuny. Však to také dalo práci, odstranit nepotřebnou zátěž. Letadlo je oškubáno jako slepice. Pouze dva kulomety zůstaly, tady už nešlo vojenské řády obejít. Posádce konečně začalo přát i počasí. Nasazují si sluneční brýle. Nikoliv však kvůli slunci, ani výšce deset kilometrů. Brzy totiž uvidí světlo, před kterým i slunce zbledne závistí. A pak major Thomas Ferebee otevře pumovnici. Letadlo i posádka si vydechnou úlevou. Chlapeček putuje k zemi a letadlo se v prudké zatáčce snaží zmizet co nejdál.

Atomový dóm je jediná stavba v Hirošimě, která v epicentru odolala náporu děsivé tlakové vlny. Toho osudového šestého srpna 1945 se ocitla osamocena na spálené a zpustošené pláni, přes kterou se přehnal žhavý dech první atomové bomby na světě. Děsivý úder se opakoval o tři dny později na jiném místě, a konečně srazil nepřítele na kolena. Ta stavba, která přežila, nebyla dílem geniálního japonského architekta. Její tvůrce se narodil na druhém konci světa. V Evropě a v Čechách.

Tragický omyl amerických bombardérů, z Prahy udělali zbořeniště. Proč ji vybombardovali?

Jmenoval se Jan Letzel a narodil se devátého dubna 1880 v Náchodě. Jednou z prvních prací byl secesní pavilon Dvorana v Mšeném u Budyně nad Ohří. Dalším jeho dílem byla spolupráce na stavbě hotelu Šroubek (dnes hotel Evopa) v Praze.

Později cestoval po jižní Evropě, a na doporučení profesora Jana Kotěry, odešel v říjnu 1905 do Káhiry, kde půldruhého roku projektoval jako člen týmu architektů, pro egyptského místokrále. Zde neunikl pozornosti majitele německé stavební firmy, který mu nabídl, za zřejmě výhodnějších finančních podmínek, práci v Japonsku. Letzl ji přijal a odcestoval lodí „Prinz Ludwig“ přes Hongkong do Tokia.

Je nejodolnějším tvorem na Zemi šváb? Prý jako jediný dokáže přežít i atomový výbuch

Zde se také poprvé setkal s fenoménem, který je pro Japonce typický. Tím přírodním úkazem je zemětřesení. Začal se specializovat na odolné železobetonové konstrukce a skelety. Atomový dóm nebyla jediná Letzlova stavba v Japonsku, ale Hirošima podala sice děsivý, avšak dostatečně přesvědčivý důkaz o kvalitě jeho práce.

FOTO: jan letzel

jan letzel - atomový dóm krátce po výbuchujan letzel - Enola Gayjan letzel - atomový dóm dnesjan letzel - Hotel Evropajan letzel - Dvorana Mšené Lázně
Další fotky
jan letzel - Jan Letzel

V roce 1920 se nakrátko vrátil do nového Československa, ale dlouho zde nevydržel. Neodolal nabídce firmy Suzuki, a vrátil se opět nakrátko do Japonska. Zde zřejmě jeho křehký psychický stav neblaze poznamenalo katastrofální zemětřesení. Život Jana Letzla se předčasně uzavřel, v ústavu pro choromyslné v Praze, v roce 1925.

 

Dnes, 10:20
Česko směřuje k otevření obchodů nejpozději 3. května. Vláda bude o rozvolňování protiepidemických opatření jednat...
Dnes, 09:27
Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) během nočních zásahů po celé republice zadrželi...
Dnes, 08:37
Komerční článek
Vlivem pandemie děti tráví na internetu více času Podle výzkumu Českého statistického úřadu z roku...
Dnes, 08:37
Na stovkách míst v Česku budou dnes policisté kontrolovat dodržování maximální povolené rychlosti jízdy. Lokality...
Dnes, 08:27
Prezident Miloš Zeman odpoledne jmenuje Jakuba Kulhánka (ČSSD) ministrem zahraničí. Ve funkci nahradí minulý týden...
Dnes, 04:00
Komedie z roku 1977 režiséra Ladislava Rychmana s názvem Jen ho nechte, ať se bojí...
Dnes, 04:00
Nezařazený poslanec Lubomír Volný (Volný blok) má zaplatit pokutu, kterou mu uložil mandátový a imunitní...
Včera, 19:29
Vicepremiér, ministr vnitra a současně pověřený ministr zahraničí Jan Hamáček (ČSSD) má posílenou ochranku. Jako ministr...
Včera, 17:34
Předseda opoziční ODS Petr Fiala trvá na tom, že exploze muničního skladu ve Vrběticích na...
Včera, 13:35
Pirátský poslanecký klub bude po schválení volebního zákona Senátem usilovat o to, aby se konaly...
Včera, 13:25
Na jaře se každý těší na čerstvé, ale než se objeví na záhoně, můžeme se...
Reklama