mapa regionů
zavřít mapu

Kdo upozorní na šikanu není práskač! tvrdí bývalý ředitel organizace Život 90 Jan Lorman. Zneužívání, týrání a šikana seniorů je podle něj závažný problém. Jednak proto, že pokud k tomu dochází, často se to z různých důvodů zatlouká, a také proto, že vystresovaný personál se může mstít na těch, kterým má pomáhat.
Zatím, a to platí nejenom na Prahu, ale na celou republiku, k tomu nemáme žádná tvrdá data. Podle mých poznatků je to ale velký a závažný problém a nemyslím si, že bychom tady v Praze byli vůči tomuto jevu imunní, že by to tady neexistovalo v podobném rozsahu, jako třeba v Německu, Rakousku nebo Británii.
Především z naší linky důvěry, kam se lidé na nás obracejí se svými příběhy.
Dochází třeba k partnerskému násilí, kde jeden z manželů nebo partnerů je nemocný, je tam už začínající demence, a ten druhý to nezvládá a je kvůli tomu agresivní. My se o tom dozvídáme často od někoho z rodiny, kdo si o týraného dělá starost. Další model násilí je mezigenerační. Dejme tomu vnučka je nahlášená k pobytu u babičky, ale k babičce jde, jen když potřebuje peníze nebo nějaký azyl, když jí není dobře.
A k tomu vnučka dokáže využívat i násilí. Pokud je tam trvale hlášená, tak jí babička ani nemůže vykázat ven nebo vyměnit zámek. Jiná situace je, když je syn je závislý na alkoholu nebo na drogách. Když potřebuje peníze, tak je dokáže ze své maminky vymoci násilím. Nejenom fyzickým, ale i psychickým vydíráním. Používá velmi surové způsoby, například ji přiváže k židli, dokud mu nedá důchod.
K nám se dostávají případy z rodin, z domovů pro seniory nám nikdo nevolá. Můžete si tedy říct, že se tam nic neděje. Ale to si nemyslím. Lidé, kteří tam žijí, nemají možnost s někým telefonovat o samotě. Nedokáží to. A navíc všechny oběti, které se s tím násilím potkávají, mají strach. Z eskalace násilí, z pomsty nebo z ostudy, kterou bude rodina mít. A ti, kteří mají v domově svého seniora, se zase obávají, že když si budou stěžovat, tak to situaci jen zhorší.
Pobyt v domovech je opravdu problémový. To se zvlášť ukazuje teď v době covidu, kdy uzavřenost tohoto prostředí dosáhla až na úroveň určité totality. Podle profesora Dorona z Izraele jsou domovy smrtonosnou pastí a měly by se zrušit. Navíc v jiných zemích mají profesionálové v sociálních službách ze zákona povinnost, nahlásit případy zneužívání, aby se hledaly příčiny, kterými může být i přetěžování pečujících. U nás se to ale zatlouká.
Třeba. Ale jsou i další případy. Obávám se, že důsledkem izolace v době covidu bylo i zanedbání lékařské péče v jednom pražském domově a z toho plynoucí fatální důsledky. Ale nemůžu říct nic konkrétního.
Nemám ta fakta ověřená.
Děkuji vám, že si tento výrok pamatujete, já ho často uvádím, protože to je něco naprosto nehorázného…
Když jsem byl na návštěvě za svojí příbuznou, tak uprostřed šestilůžkového pokoje tam na takzvaném gramofonu seděla paní a v ruce měla obložený chléb. Volala na pečovatelku, která tam zrovna byla, „Prosím, už mě sundejte, už chci do postele.“ Dostalo se jí odpovědi: „Až se najíte, tak vás sundám. Chtěla jste na záchod, tak tam buďte.“ To je něco neuvěřitelného. Je to o nastavení režimu v rezidenčních zařízeních.
Jestli je nastavené pro-klientsky nebo pro-manažersky. Jakmile je to nastavené pro manažement, tak to je úplně špatně. Každý, kdo tam žije, má svá občanská práva, a není možné omezovat mu svobodu pohybu nebo možnost setkávat se s návštěvami. Zaměstnanci musí navíc vnímat překročení určité hranice, že tohle dál nejde, že tohle se už nedělá. To se týká především vedení. Ve Slunečnici bylo evidentní, že vedení to nechává být.
Jak už jsem o tom mluvil, je otázkou, nakolik naši profesionálové dokáží týrání oznámit, nebo jestli to tutlají. Když to oznámí, dá se zjistit, proč k tomu došlo. Je ten člověk přetížený? Může být ve velikém stresu nebo se dokonce cítit dehonestovaný, že musí dělat velice nepříjemné věci. Dělat hygienu lidem, kteří mají problém s inkontinencí, je velice náročné pro oba. A společenská prestiž pečovatelek je z nejnižších.
Pak se můžou i mstít na lidech, kterým pomáhají. Před lety se na BBC objevily nahrávky skrytou kamerou z domova důchodců, kterou tam nechali dát děti zneklidněné tím, co jim vypráví jejich maminka a jaká má zranění. Tam se zaměstnanci opravdu mstili. Dokonce tam zveřejnili případ psychopata, který měl radost, že může tu starou a nebohou paní mlátit.
Zejména se musí zabránit izolaci a uzavírání domovů. A i v době covidu je nutné, aby lidé mohli, v podobě, která bude samozřejmě epidemiologicky bezpečná, hovořit se svými blízkými. O samotě. Aby se respektovalo jejich soukromí. Ale především je potřeba, aby si lidé násilí na seniorech všímali a ohlašovali to. A aby věděli, že to je v zájmu týraných, že to není práskačství. Uvědomme si, že jednou se i my můžeme dostat do jejich role. Je potřeba chápat, že nikdo nemá právo někoho druhého omezovat nebo týrat!
Jan Lorman