• Zprávy
  • Stalo se
  • Sport
  • Kultura
  • Ze společnosti
  • Zajímavosti
  • nezarazene
  • Kateřina Bartošová: Senioři potřebují garanci bezpečí

    24.9.2018

    Ve volbách do zastupitelstev obcí kandiduje mnoho lidí. Zajímavou figurou je čerstvá posila ODS v Praze 6. Ovládá šestero jazyků a má zájem o bezpečí seniorů a zdraví dětí. Zastává heslo bez práce nejsou koláče, a má politiku jako koníček. Vyzpovídali jsme bezpečnostní ředitelku poslanecké sněmovny Kateřinu Bartošovou.

    Co obnáší práce šéfky bezpečnosti poslanecké sněmovny?

    Tohle je hlavně manažerská práce, řídím tým profesionálů a samozřejmě musím mít potřebné znalosti a dovednosti z oblasti bezpečnosti a ochrany utajovaných informací. S narůstajícími riziky všude kolem nás, se právě na oblast bezpečnosti kladou čím dál větší požadavky. Poslanecká sněmovna je spletitý komplex historických budov, v němž se pohybují stovky lidí, včetně tzv. chráněných osob a zároveň dochází k přenosu mnohých informací a materiálů včetně utajovaných. Víc už ale prozradit nemohu. (Poznámka redakce: směje se) 

    Dobře, ucházíte se o místo v zastupitelstvu, ze 4. místa kandidátky ODS v Praze 6, máte šanci na úspěch?

    Moji rodiče mě vychovali v duchu hesla „bez práce nejsou koláče“. Každý člověk si tedy musí svůj úspěch zasloužit, odpracovat. Nebudu odhadovat své šance, to mají v rukou pouze voliči. Jen oni rozhodnou, kým se nechají na radnici zastupovat.

    V tom máte naprostou pravdu, proč by Vás ale měli volit?

    Nepředpokládám, že by mě vyloženě vykřížkovali do čelní pozice, ale myslím si, že mám lidem co nabídnout. Jsem člověk aktivní, nerada stojím v koutě se založenými rukami. Lidé, kteří mě znají ví, že přejít od slov k činům u mě není dlouhá cesta, naopak, spíš než dlouhé řeči, dává přednost činům s konkrétními výsledky.

    K mým cílům. Předně bych chtěla říci, že ne občané pro město, ale město, radnice by tu měla být pro občany. Občané by neměli mít pocit, že jim úředníci hází klacky pod nohy, vymýšlí nové formuláře, ale naopak, že na úřad městské části se mohou kdykoliv obrátit o pomoc, o informaci. Myslím si, že se tady trochu usnulo na vavřínech, co se týče bezpečnosti seniorů a také by bylo dobře více rozšířit možnost sportování pro děti a mládež.

    Praha 6 má kriminalitu nízkou…

    To sice ano, ale přesto to není tak dávno, co v Dejvicích vykradli za bílého dne banku… Usnutím na vavřínech mám na mysli prevenci bezpečnosti seniorů. Ti jsou stále snadným terčem pro nejrůznější nepoctivce a takzvané šmejdy. Staří lidé potřebují informace, jak se s těmito životními událostmi vypořádat, musí na ně být připraveni, a s tím jim dnes nikdo pravidelně a systematicky nepomáhá. 

    Takže Váš recept se jmenuje?

    Mám připravený sumář bezpečnostních zásad pro seniory, se kterým bych je ráda seznámila alespoň prostřednictvím médií. To je jedna věc.  Podle mě by mělo město pořádat pro seniory pravidelné vzdělávací semináře, na kterých by se dozvěděli, jak poznat podvodníka a šmejda. Měli by taky vědět, jaké jsou jejich nejnovější finty, a hlavně jak se v takovéto situaci zachovat, případně jak jí předejít.

    To zní rozumně, je ještě něco, co podle Vás seniorům chybí?

    Abych to upřesnila, to, co aktuálně trápí seniory, probírám s bývalou starostkou šestky paní Marií Kousalíkovou. Starší lidé se s problémy často svěřují jí a já mám zase přehled o řešeních. Seniorům chybí větší možnost výletů, na kterých by se cítili bezpečně. Město by pro ně mohlo organizovat garantované výlety. To znamená výlet, na kterém by měli senioři jistotu, že neskončí nucenou prodejní akcí nepotřebného harampádí. I přesto, že problematiku tzv. šmejdů omezil zákon, tyto věci se dějí dál, jen jinými, sofistikovanějšími metodami. Senioři prostě potřebují, aby jim někdo jejich bezpečí garantoval. Navíc městská část na těchto výletech na rozdíl od firmy nemusí vydělávat, jejich cena by tak mohla být buď velmi nízká nebo dokonce pro seniory nulová. 

    Pojďme k mladším ročníkům. Co děti?

    Dětem tady chybí větší možnost sportovního vyžití. Ne, že by neexistovaly, to ne, ale vidím tady možnost, jak zvětšit dostupnost sportu dětem. Dnes pokud chce dítě sportovat, zpravidla musí jít o nějak organizovaný sport. A popravdě zdaleka ne každý kluk nebo holka chce někam docházet pravidelně. Přitom zdravotní statistiky nám každý rok připomínají rostoucí hrozivé procento obézních dětí. Řešení je jednoduché, zpřístupněme dětem hřiště školských a dalších zařízení pro volnočasové sportovní aktivity. Stačí, aby město financovalo dohled v době, kdy je toto hřiště otevřeno pro veřejnost. Nestojí to mnoho a děti si mohou zasportovat i jen tak pro radost, když už je netáhne pravidelný sportovní kroužek.

     Závěrem, když jsme u radosti, máte pro ženu netypickou zálibu, politika…

    Ano, ta mě zajímá už od střední školy. Bylo to období počátku demokracie u nás, tehdy to byl pro mne jeden z impulzů pro aktivní vstup do politiky. Z počátku jsem pomáhala při kampaních, bavila mě ta atmosféra. Politika pro mě není boj o moc a funkce, ale opravdu spíše záliba. Zajímám se o ni, čtu si o významných politicích historie. Je to pro mě takový hodně časově náročný koníček, tedy až po mé rodině, ta je samozřejmě vždy na prvním místě.

    Bezpečnostní zásady pro seniory na Praze 6

    1. Nepouštějte neznámé osoby do domu ani neotevírejte dveře neznámým osobám.
    2. Pořiďte si na dveře kukátko, přes které dobře uvidíte návštěvníka a okolní prostory před dveřmi.
    3. Nechte dveře vybavit bezpečnostní řetízkem, který Vám umožní případně něco převzít bezpečně.
    4. Aktivně se zajímejte o nejnovější praktiky podvodníků. Výmluvný prodejce elektřiny, falešný policista nebo elektrikář Vás nesmí překvapit.
    5. Nikdy neotvírejte osobě, která požaduje hotovost. Poplatky, doplatky ani přeplatky se dnes takto nevyřizují.
    6. Pokud neznámá osoba tvrdí, že je Váš příbuzný v tísni a potřebuje peníze, neváhejte si to ověřit telefonicky.
    7. Pořiďte si takzvané bezpečnostní tlačítko, pomůže i v případě zdravotních potíží.
    8. Po cizí osobě vždy chtějte průkaz totožnosti, nebo průkaz firmy, kterou zastupuje. Vždy telefonicky ověřte, jestli má tato osoba u Vás v bytě opravdu něco dělat.
    9. Nepodepisujte hned žádné smlouvy a jiné dokumenty, nechte si vždy čas na rozmyšlenou nebo se poraďte s osobou, které můžete důvěřovat.
    10. Nejezděte na podezřelé levné výlety, a nenechte se zlákat příslibem výhry nebo slevy.
    11. Pokud si nejste jisti, nebo se cítíte ohroženi, vždy volejte policii.


    Nepřehlédněte