• Zprávy
  • Stalo se
  • Sport
  • Kultura
  • Ze společnosti
  • Zajímavosti
  • nezarazene
  • Je dobojováno. Ve Zbraslavi letos vznikne nové hřiště, trampolína a plot na divočáky. A co ještě?

    Livé ve Zbraslavi ve všelidovém hlasování rozhodli, které návrhy na zlepšení města získají finanční podporu z participativního rozpočtu a budou realizovány. Zvítězilo šest z osmi navržených projektů. Co tedy Zbraslav v roce 2018 čeká?

    Hlasovat mohli všichni občané s bydlištěm Praha – Zbraslav, starší patnácti let. Každý měl k dispozici dva pozitivní a jeden negativní hlas. Hlasování probíhalo od 12. do 18. února 2018. Zúčastnilo se celkem 762 hlasujících. Zvítězilo šest z osmi navržených projektů a celkové náklady na jejich realizaci dosáhnou 786 tisíc korun.

    Divočáci v pražské Zbraslavi se masivně přemnožili, místní už jsou zvyklí. Prasata jsou krotká a neútočí

    Návrhy, které budou realizovány:

    • Absolutním vítězem se stal návrh Martina Růžičky na zbudování dětského hřiště v lokalitě Zbraslav – Baně, který získal celkem 428 hlasů.
    • Druhým nejvýše oceněným návrhem je trampolína do země ve Slunečním parku Gabriely Mahelkové, která získala celkových 260 hlasů.
    • Třetí skončil nápad Petra Košana na oplocení sportovního hřiště na Baních, jako ochrana před divokými prasaty. Tento návrh získal 246 hlasů.
    • Na čtvrté příčce se umístil projekt Zuzany Joskové na revitalizaci autobusové zastávky v Lahovičkách ve směru Praha – Smíchov. Získal celkových 77 hlasů.
    • Pátý skončil komunitní kompostér Libora Vejpustky s celkovými 70 hlasy.
    • Šestým a posledním projektem, který dosáhl na finanční podporu je lokální meteostanice Zbraslav Libora Vejpustky, prošel s 13 celkými hlasy.

    FOTO: Zbraslavští mohou do neděle hlasovat o návrzích na zlepšení města

    Zbraslavští mohou do neděle hlasovat o návrzích na zlepšení města - P1150166Zbraslavští mohou do neděle hlasovat o návrzích na zlepšení města - Jazz pro zbraslavské děti, Klára MarušincováZbraslavští mohou do neděle hlasovat o návrzích na zlepšení města - Dětské hřiště pro Baně, Martin RůžičkaZbraslavští mohou do neděle hlasovat o návrzích na zlepšení města - Oplocení sportovního hřiště na Baních, ochrana před zvěří, Petr KošanZbraslavští mohou do neděle hlasovat o návrzích na zlepšení města - Trampolína do země ve Slunečním parku,  Gabriela Mahelková

    Návrhy, které nezískaly potřebný počet hlasů:

    • Realizovány nebudou projekty Jazz pro Zbraslavské děti Kláry Marušinskové a kroužek bruslení pro děti z MŠ Kateřiny Honsů. Vzhledem ke specifickému způsobu hlasování, kdy bylo možno udílet i negativní hlasy, skončily výsledky těchto projektů bohužel v záporných hodnotách. Není všem dnům konec a oba vyřazené návrhy mohou zkusit štěstí opět na přesrok.

    Co je participativní rozpočet?

    Participativní rozpočet je prvek přímé demokracie, který umožňuje spoluobčanům vytvářet budoucí tvář obce. Obyvatelé v něm mohou diskutovat a sami rozhodnout o využití části rozpočtu a navrhnout konkrétní investice, jež zlepší život v okolí jejich bydliště. Přispívá k rozvoji aktivního občanství, vytváří vztah a posílení důvěry mezi zastupiteli a občany, a pomáhá k přesměrování finančních prostředků v souladu s veřejným míněním.



    Nepřehlédněte