• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Jeho čin je stále živý, stále varující. Hérostratos stále žije

  23.7.2020
  Karel Dudek
  Další fotky

  Je děsivé být zbytečným. Nic neumět, nic nevědět, nic neznamenat. Žádný potlesk, žádné vavřínové věnce, ani sochy. Žádné dívky mi neházejí květinové věnce, které zdobily jejich vlasy, se zcela jasným významem toho gesta. Občas ten pocit bývá k nevydržení. Ale už vím, co udělám, učiním něco, o čem se bude mluvit ještě po staletích. Trest je mi lhostejný, je to jen nepatrná cena za to, že se stanu nesmrtelným.

  Uměli byste vyjmenovat všech sedm divů světa? Za jedním z nich se podíváme. Artemidin chrám v Efesu. Starověké velkoměsto iónského Řecka v Malé Asii, na pobřeží Egejského moře. Stáří 4000 let, už něco pamatuje.

  Bylo založeno převážně Řeky, kteří přicházeli z Athén. Dnes se jeho zříceniny nacházejí asi padesát kilometrů jižně od Smyrny. Stával zde nádherný chrám, zasvěcený bohyni Artemis, bohyni lovu a Měsíce. Obdivovaný lidmi tehdejšího světa. Obyvatelé Efesu na něj byli právem hrdí. Tedy, až na jednoho.

  Splněný sen. Schliemann našel Homérovu Troju, jak si od dětství přál. A podváděl jen trochu

  Jmenoval se Hérostratos a psal se rok 356 před naším letopočtem. Zatoužil se proslavit a nevěděl jak. Nula se rozhodla ničit, protože i té nule došlo, že když zničí něco krásného, významného a velkolepého, přeci jen se nějak zapíše do dějin. Efezští to vzali tenkrát z gruntu. Žháře popravili a pokusili se o nemožné. Pod trestem smrti bylo zakázáno o něm mluvit, dokonce i vyslovovat jeho jméno. Byla to iluze. Jeho jméno se stalo synonymem a o pět století později si z Efeských vzali příklad římští caesarové.

  Zrodil se termín, damnatio memoriae, čili odsouzení památky osoby. Byla vyhlašována u vládců, kteří se nějak provinili. Posupovalo se radikálně. Byly odstraněny jejich podobizny ze všech památníků, sochy, nápisy, zkrátka jakákoliv zmínka. V Římě to byli například císařové Domitianus nebo Geta.

  FOTO: Hérostratos

  Hérostratos - efes Artemidin chrámHérostratos - efesHérostratos - Artemis LouvreHérostratos - Artemis chrám templeHérostratos - septimius severus geta
  Další fotky
  Hérostratos - Artemis EfesHérostratos - Artemis Efes

  Duch Hérostratův může být spokojen. Jeho jméno nezapadlo a zůstane již navždy synonymem lidské hlouposti, ješitnosti a zvrácené touhy po slávě. Hérostratův čin se stal námětem řady literárních děl. Francouzský spisovatel Jean-Paul Sartre o něm píše ve své knize Zeď. Grigorij Izrailevič Gorin, napsal divadelní hru, Zapomeňte na Hérostrata, kterou uvedla i naše divadla. Zmiňuje se o něm i Jaroslav Hašek, ve své předmluvě k prvnímu dílu Osudy dobrého vojáka Švejka.

  Hérostratos nepatří do starověku. Jeho čin je stále živý, stále varující. Hérostratové dnešní doby o sobě dávají vědět. Chtějí se proslavit. Chtějí vstoupit do historie i za cenu ničení. Jsou stejní jako on. Bezvýznamné nuly. O to více jsou nebezpečnější.  Nepřehlédněte