Jindřich Eckert a zmizelá Praha. Ukazuje nám město takové, jaké bylo dřív

Zažloutlé fotografie v albu po pradědečkovi. Počátek dvacátého století, a skupinka hasičů se založenýma rukama a hrdým výrazem ve tváři, se dívá do objektivu fotoaparátu. Nyní je možná již ve vitríně technického muzea. Tehdy to byla pro většinu lidí stále ještě novinka a zážitek. Žádné návštěvy v malířském atelieru nepřipadaly v úvahu. Paleta uznávaného umělce patřila jen bohatým. Fotografie byla pro každého.

Vlastně je to dost starý vynález. Zachytit okamžik lidského života, událost, místo, historii. Nový kvalitativní posun. Vzpomínky již neumírají s posledním pamětníkem. Písmo dostalo pomocníka. Úleva přišla v roce 1826, kdy se poprvé podařilo zachytit, po expozici, která trvala nekonečných osm hodin, část domu a okolí. Chemie konečně ukázala přívětivější tvář. První fotografové museli více než na svůj talent, spoléhat na svoji fyzickou sílu. Skleněné desky a kufr s chemikáliemi, to byla výzbroj fotografa až do roku 1884, kdy si americký vynálezce George Eastman nechal patentovat svitkový film. To znamenalo nesmírnou úlevu v práci i možnostech.

Fotograf a renesanční člověk Karel Plicka. Díky němu vidíme Slovensko, jaké už nikdo nikdy nespatří

Praha si přímo říkala o to, aby byla zdokumentována pro příští generace. Tím povolaným byl Jindřich Eckert. Narodil se 22.4 1833, tedy v době, kdy naprostá většina lidí nevěděla, že nějaká fotografie vůbec existuje. Jeden z nejvýznamnějších českých fotografů devatenáctého století. Vystudoval Stavovský polytechnický institut (dnešní ČVUT) a potom devět let pracoval jako celní úředník. Být pod penzí nebylo k zahození. Zpočátku se věnoval portrétní a kompoziční fotografii a vydělával peníze. V létě 1863 založil v Praze na Újezdě vlastní fotografický ateliér. Peníze přibývaly a Eckert se začal věnovat fotografování pro čirou radost z práce a pochopitelně i z touhy po společenském ocenění. Ať už byly jeho motivy jakékoliv, zanechal nám velké dílo, které ukazuje Prahu a nejen ji tak, jak se zde žilo před půldruhou stovkou let.

 

Otec fotografie. Louis Daguerre vyvinul první praktický způsob fotografování

První soubor fotografií Prahy vznikl již v roce 1871. Přidaly se umělecké fotografie Krkonoš a Šumavy. Eckert se angažoval i ve veřejném životě, stal se členem Komise pro soupis památek Prahy, založené roku 1884. Praha se zbavila hradeb a začala se rozrůstat. Přišel čas zbavit se těch částí města, které měly sice poetická a tajemná zákoutí, ale chyběla jim kanalizace, čistá voda a čerstvý vzduch. Stavební zchátralost a přelidněnost, hlavně čtvrti Josefov. Od roku 1890 se Eckert věnuje ve značné míře dokumentární fotografii z důvodu této rozsáhlé asanace. Vzniká soubor s názvem Praha královská (1898) a Pražské ghetto (1902). Jistě, některé části Prahy byly zbourány možná unáhleně, o to více ale stoupla hodnota fotografií podoby našeho hlavního města. Jindřich Eckert zemřel v roce 1905, a je pohřben na Olšanských hřbitovech.

 

 

Včera, 19:24
Návrh reformy penzí, který představila ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD), projedná Legislativní rada vlády 1....
Včera, 16:20
Věděli jste, že i psy mohou trpět nedostatkem kolagenu? Jsou to savci jako lidé a...
Včera, 16:03
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Včera, 16:03
Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) varuje před produktem Hluboce zmrazený špenátový protlak v balení...
Včera, 15:36
Ministerstvo zdravotnictví rozpustilo Mezioborovou skupinu pro epidemické situace (MeSES). Učinilo tak poté, co skupinu odborníků...
Včera, 15:20
Asociace ředitelů základních škol a spolek Učitelská platforma jsou proti možnosti prodloužení letošního školního roku...
Včera, 14:04
Prezident Miloš Zeman se po dnešním jednání se srbským prezidentem Aleksandarem Vučičem omluvil za alianční...
Včera, 11:15
Jaro je v plném proudu. Slunce nabírá na síle a kupodivu, nikdo si nestěžuje. Naopak,...
Včera, 10:48
Před deseti lety rozhodla norská sociální služba o odebrání dětí českým manželům Michalákovým a jejich...
Včera, 10:35
Český velvyslanec v Kuvajtu Martin Dvořák se nezachoval zrovna diplomaticky. Na svém instagramovém účtu zapózoval...
Včera, 10:04
Nábytkářská firma IKEA stahuje z prodeje plastové talíře, misky a hrnky série Heroisk a Talrika,...
Reklama